+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Bir Bölgedeki Toprak Türü Tarım Ürünlerinin Çeşidini Belirler mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Bir Bölgedeki Toprak Türü Tarım Ürünlerinin Çeşidini Belirler mi
  Bir Bölgedeki Toprak Türü Tarım Ürünlerinin Çeşidini Belirler mi

  Acaba toprak yapısı veya türü aynı olan yörelerde yetiştirilen tarım ürünlerinin türü aynı mıdır? Örneğin; Nil deltasında yetiştirilen tarım ürünleri ile İndus, Ganj ve Çukurova deltalarında yetiştirilen tarım ürünleri aynı mıdır? Türkiye’de Akdeniz Bölgesinde yer alan Çukurova ile Karadeniz Bölgesi kıyılarındaki Bafra ve Çarşamba delta ovalarının toprak türleri aynıdır. Zira bu ovalar akarsuların taşıyıp biriktirdikleri alüvyonlardan oluşmuştur. Ancak Çukurova’da yetiştirilen pamuk, zeytin, turunçgil, yerfıstığı, susam gibi tarım ürünleri Bafra ve Çarşamba ovalarında yetişmez. Çarşamba ve Bafra ovalarında pirinç, mısır, tütün gibi tarım ürünleri yetiştirilir. Görüldüğü gibi verilen ovaların toprak türleri benzer olmasına karşın, yetiştirilen tarım ürünleri farklıdır. Çünkü bir bölgede yetiştirilen tarım ürünlerinin türü ve dağılışlarını belirleyen “toprak türü” değil “iklim özellikleridir.”
 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Her bölgenin tarım çeşitliliği farklıdır. Toprak türlerinin aynı olması yetişen ürünlerinde aynı olmasını gerektirmez. Çünkü her bölgenin iklim şartları farklıdır. bu nedenle yetişen tarım ürünleri de farklıdır.
+ Yorum Gönder