+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Türkiyede Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Türkiyede Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar
  Soyu tükenmiş türler

  Türkiyede nesli tükenen memeliler arasında en ilginçleri Asya aslanı (Panthera leo persica), Asya fili (Elephas maximus), Kafkas öküzü (Bison bonasus caucasicus), Hazar kaplanı (Panthera tigris virgata), Anadolu parsı (Panthera pardus tulliana), ve çita Acinonyx jubatus raddei türleridir.

  Asya fili

  Asya fili.png

  Asya fili ve yaban öküzü, Anadolu'da, M.Ö 1. yüzyıl başlarına kadar yaşamışlardır. Türkiye'nin en son kaplanı 1970'de Hakkari Uludere'de, en son Anadolu parsı da yine 1970'li yıllarda vurulmuştur. Anadolu'nun batı, orta, güney ve güneydoğu bölgelerinde yaşamış olduğu bilinen aslan ise en son 19. yüzyılın ikinci yarısında görülmüştür. Güneydoğu Anadolu'da yaşayan çita da 19'ncu yüzyıldan sonra bir daha görülmemiştir.


  Türkiye'de 8 kuş türü son 50 yıl içinde ortadan kaybolmuştur. Bunlardan mezgeldek, yakalı toy ve yılanboyun kuşlarının soyunun tükendiği resmen açıklanmıştır.

  mezgeldek
  mezgeldek.png

  yakalı toy

  yakalı toy.png

  yılanboyun

  yılanboyun.png


  Bunların haricinde, yeterince araştırılmadığı için soyu tükenip tükenmediği kesin olarak bilinmeyen türler vardır; bunlar kunduz, sığın ve su samurudur.

  kunduz

  kunduz.png

  sığın..

  sığın.png


  samuru

  samuru.png  Tehlike altında olanlar


  Türkiyede 8 kuş türü son 50 yıldır gözlenmezken, bunlardan 4 türün soyunun tükendiği kabul edilmiştir.

  Biyologlara göre, mezgeldek, yakalı toy, yılanboyun kuşları Flamingo ve tepeli pelikan türleri ise büyük tehlike altında bulunmaktadırlar.

  Bilimciler denizlerde de aynı tehlikenin devam ettigini söylemektedirler. Yunuslar ve fok, deniz alaları, işkine ve mersin balıkları, beni balığı, büyük ve küçük ayı istakozları, deniz kaplumbağaları, süngerler, pina, kırmızı yıldız, triton, denizatı, deniz kulağı, kırmızı ve siyah mercanlar, posidonai ve zostera da tükenme tehlikesi içindedirler. 2. Zarafet
  Üye

  Nesli tükenmekte olan hayvanlar, yok olma tehdidi altındaki hayvan türleridir. Dünya üzerinde bazı kurumlar nesli tükenen hayvan türlerini korumak için çalışmalar yürütüyor. Bizde ülkemizde nesli tükenen hayvanlar için çalışmalar yapmalıyız. Öncelikle yapmamız gereken yaşam alanlarına zarar vermemeliyiz. Zarar verenleri uyarmalız.
+ Yorum Gönder


ülkemizde nesli tükenmekte olan hayvanlar,  nesli tükenmekte olan hayvanlar türkiyede