+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Ekolojik İlişkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Ekolojik İlişkiler
  Ekolojik İlişkiler
  Ekoloji bilminin esasını, canlıların canlı ve cansız çevreleriyle olan ilişkileri oluşturur. Canlıların çevreleriyle olan bu ilişkileri Aksiyon, Reaksiyon ve Koaksiyon şeklinde gelişmektedir.

  Aksiyon: Cansız çevrenin canlılar üzerine olan etkisine Aksiyon denir. Örnek olarak yüksek sıcaklıkta bitkilerin kuruması, endüstriyel atıklardan canlıların zehirlenmeleri gibi pek çok örnek gösterilebilir.
  Reaksiyon: Canlıların cansız çevre üzerinde yaptıkları etki Reaksiyon olarak tanımlanır. Örneğin solucanlar toprağı yutarak sindirim sistemlerinde ufalarlar ve aynı zamanda aktif olarak kalsiyum karbonat ilave ederler.
  Koaksiyon: Bir canlının diğer bir canlı üzerindeki etkisine Koaksiyon denir. Örneğin etobur bir hayvanın avı ile olan ilşkisi tipik bir örnektir. 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Ekoloji çevre bilimi olduğunu herkes bilir bundan dolayı bu sonucu kolayca bulabilirsiniz ekolojik ilişkiler çevrede var olan canlı ve cansız varlıkların birbirleriyle olan ve çevreleriyle olan ilişkilerine ekolojik ilişki adını alır.
+ Yorum Gönder


ekolojik ilişkiler,  koaksiyon,  ekolojik ilişkiler nedir,  aksiyon reaksiyon koaksiyon,  Koaksiyon nedir ,  ekolojik ilişkilerde reaksiyon