+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Ozon Tabakasının Canlılar İçin Önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Ozon Tabakasının Canlılar İçin Önemi
  Ozon Tabakasının Canlılar İçin Önemi  Ozon tabakasının incelmesine sebep olan ve kloroflorokarbon ihtiva eden maddelerin başında klor türevleri, plastik köpükler (strafor), spreyler, aerasoller ve yangın söndürücüler gelmektedir.

  Ozon tabakasınının incelmesinin sonucunda çevre ve insan sağlığı olumsuz etkilenmektedir.
  Ozon molekülleri atmosferde bulundukları yere göre farklı karakteristik özellikler gösterirler.
  Stratosfer tabakasındaki ozon canlılar için yararlı olup, buna karşılık dünya yüzeyine yakın atmosfer tabakasında (troposferde) bulunan %10 oranındaki ozonun yıkıcı etkisi bulunmaktadır.

  Atmosferdeki diğer moleküllerle reaksiyona giren ozonun, bitki ve hayvanların canlı dokularına çeşitli zararları bulunmaktadır. Atmosferdeki ozonun yaklaşık %90′ı yeryüzünden itibaren 10-40 km. arası yükseklikte ve stratosfer tabakasında bulunur.
  Bu bölgedeki ozonun özelliği; tüm canlı varlıkları, doğal kaynakları ve tarımsal ürünleri olumsuz yönde etkileyen ultraviole (UV) ışınlarını absorbe etmesidir.
  Ozon yoğunluğunun ultraviole ışınlarını tutma görevini yapamayacak kadar azalması, “ozon tabakasının delinmesi” olarak adlandırılmaktadır. Ozon tabakasının incelmesi sonucunda; UV-b radyasyonu artmakta ve insanların bağışıklık sistemleri zarar görmekte, görme bozukluğuna ve deri kanserine yol açmaktadır. 2. Ezlem
  Üye

  Ozon tabakasının incelmesinin başlıca nedenleri platik köpükler, spreyler ve yangın söndürücüleri gelmektedir. Ozon tabakasının incelmesi canlılar için büyük bir önemi vardır. Ozon tabakasının incelmesi demek radyasyonun artması demektir.
+ Yorum Gönder


ozon tabakasının görevi ve canlılar için önemi