+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Küresel Isınma Nedir ? Küresel Isınmanın Sebepleri Nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Küresel Isınma Nedir ? Küresel Isınmanın Sebepleri Nelerdir?
  Küresel Isınma Nedir ?


  İnsanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına kuresel isinma deniyor.Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse dünyanın yüzeyi güneş ışınları tarafından ısıtılıyor. Dünya bu ışınları tekrar atmosfere yansıtıyor ama bazı ışınlar su buharı, karbondioksit ve ****n gazının dünyanın üzerinde oluşturduğu doğal bir örtü tarafından tutuluyor. Bu da yeryüzünün yeterince sıcak kalmasını sağlıyor.Ama son dönemlerde fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı ve toplumlardaki tüketim eğiliminin artması gibi nedenlerle karbondioksit, ****n ve diazot monoksit gazların atmosferdeki yığılması artış gösterdi.Bilimadamlarına göre işte bu artış küresel ısınmaya neden oluyor. 1860’tan günümüze kadar tutulan kayıtlar, ortalama küresel sıcaklığın 0.5 ila 0.8 derece kadar artığını gösteriyor.


  Bilimadamları son 50 yıldaki sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde farkedilebilir etkileri olduğu görüşünde.
  Üstelik artık geri dönüşü olmayan bir noktaya yaklaşılıyor.
  Hiçbir önlem alınmazsa bu yüzyıl sonunda küresel sıcaklığın ortalama 2 derece artacağı tahmin ediliyor.


  2007’nin de dünya genelinde kayıtların tutulmaya başlandığı son 150 yıllık dönem içinde en sıcak yıl olabileceği öngörüsü var.
  Peki bu sıcaklık artışı yani kuresel isinma nelere yol açıyor, hayatımızı nasıl etkiliyor?


  Dünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınmanın etkileri en yüksek zirvelerden, okyanus derinliklerine, ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde hissediliyor.


  Kutuplardaki buzullar eriyor, deniz suyu seviyesi yükseliyor ve kıyı kesimlerde toprak kayıpları artıyor.Örneğin 1960’ların sonlarından bu yana Kuzey Yarıküre’de kar örtüsünde yüzde 10’luk bir azalma oldu. 20’inci yüzyıl boyunca deniz seviyelerinde de 10-25 cm arasında bir artış olduğu saptandı.


  Küresel ısınmaya bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar, seller ve taşkınların şiddeti ve sıklığı artarken bazı bölgelerde uzun süreli, şiddetli kuraklıklar ve çölleşme etkili oluyor.


  Kışın sıcaklıklar artıyor, ilk bahar erken geliyor, sonbahar gecikiyor, hayvanların göç dönemleri değişiyor. Yani iklimler değişiyor.


  İşte bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri de ya azalıyor ya da tamamen yok oluyor.


  Küresel ısınma insan sağlını da doğrudan etkiliyor
  Bilimadamları, iklim değişikliklerinin kalp, solunum yolu, bulaşıcı, alerjik ve bazı diğer hastalıkları tetikleyebileceği görüşünde. 2. blackpearl
  Üye

  küresel ısınmanın başlıca en büyük sebebi okumuşum cahili açgözlü İNSAN lardır bunlar nasıl yapıyo peki bombalarla nükleer silahlarrı okyanus ve deniz dibinde patlatarak dengenin bozulmasına spreyler kullanılan günlük eşyalar örneğin bir bilgisayarın yapımında tonlarca su kullanılmakta sonuçta sadece bir bilgisayar oluyo ama tonlarca su yok ama geride bıraktığı zararlı atık fazla üstelik yokta olmuyo
  bu sonu biz hazırladık umarım çok geçmeden yani şu an için bi çok şey yapmak elimizde suları dikkatli kullanalım iki adımlık yol için araba kullanmayalım bu konuda çok hassa oluyorum yazılacak çok şey var çok üzülere yazıyorum insanlığın geldiği korkunç dönüm noktası
  israftan kaçınmalıyız , plastik atıkları geri dönüşümlü olarak kullanmalıyız biçok şey varda uyguluyucak insana ihtiyaç var
  Rabbim sonumuzu hayır eylesin diyorum çok üzülerek
  selam ve dua ile arkadaşlar

 3. Ziyaretçi
  sana katılıyorum kardeşim çok güzel düşünmüşsün keşke herkes senin gibi düşünse bu sonu hazırlayan da insanlar bunu çekecek olan da insanlar keşke bunu anlayıp ona göre davransalar allah sonumuzu iyi etsin ( amin )
+ Yorum Gönder


küresel ısınmanın sebepleri nelerdir,  küresel ısınmanın nedenleri nelerdir,  küresel ısınma nedenleri maddeler halinde,  küresel ısınma nedenleri nelerdir,  küresel ısınmanın nedenleri maddeler halinde,  küresel ısınmanın nedenleri nelerdir maddeler halinde