+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Kirlenme Tipleri hakkında açıklama Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kirlenme Tipleri hakkında açıklama
  Kirlenme Tipleri nelerdir

  Çevre bilimcilere göre genelde, aşağıda verilen iki çeşit kirlenme vardır:
  Birinci Tip Kirlenme
  Biyolojik olarak ya da kendi kendine zararsız hale dönüşebilen maddelerin oluşturduğu kirliliktir. Hayvanların besin artıkları, dışkıları, ölüleri, bitki kalıntıları gibi maddeler birinci tip kirlenmeye neden olur. Kolayca ve kısa zamanda yok olan maddelerin meydana getirdiği kirliliğe geçici kirlilik de denir.
  İkinci Tip Kirlenme
  Biyolojik olarak veya kendi kendisine yok olmayan ya da çok uzun yıllarda yok olan maddelerin oluşturduğu kirliliktir. Plastik, deterjan, tarım ilaçları, böcek öldürücüler (DDT gibi), radyasyon vb. maddeler ikinci tip kirlenmeye neden olur.
  Kalıcı kirlenme de denilen ikinci tip kirlenmeye neden olan maddeler bitki ve hayvanların vücutlarına katılır. Sonra besin zincirinin son halkasını oluşturan insana geçerek insanın yaşamını tehlikeye sokar. Örneğin; Marmara denizine sanayi atıkları ile cıva ve kadmiyum iyonları bırakılmaktadır. Zararlı atıklar besin zincirinde alglere, balıklara ve sonunda insana geçerek önemli hastalıklara ve ani ölümlere neden olmaktadır.
  Köy gibi kırsal yaşama birliklerindeki insanlar genellikle büyük kentlerde yaşayan insanlardan daha sağlıklı ve daha uzun ömürlüdür. Çünkü kırsal ekosistemler, çevre kirliliği yönünden kentsel ekosistemlerden daha iyi durumdadır. Bunu bilen kent insanı fırsat buldukça, çevre kirliliği en az olan kırlara, köylere koşmaktadır.
  Günümüzde en yaygın olan kirlilik su, hava, toprak, ses ve radyasyon kirliliğidir. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dünyada iki tip kirlenme vardır bir biyolojik olarak kirlenme iki kalıcı olarak kirlenme . biyolojik olarak kirlenmeyi doğa yapmaktadır. ancak şunu unutmayın doğa çöp üretmez. bunun dışında kalıcı olarak kirlenmede insanların neden olduğu geri dönüşümü neredeyse hiç olmayan kirlenmedir.
+ Yorum Gönder


gecici kirlenme