+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda İç Ortam Hava Kirliliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İç Ortam Hava Kirliliği
  İç Ortam Hava Kirliliği Hakkında Bilgi

  İnsanların yaşadıkları,çalıştıkları,dinlendikleri kısaca bir günlük zaman diliminin yaklaşık %90 ını geçirdikleri ortam ta kapalı yada yarım kapalı mekanlardır.Bulunduğumuz bu mekanların havasını ise yine kendi faaliyetlerimiz sonucu oluşturduğumuz gaz,toz ve organik buhar emisyonları ile kirletmekteyiz.Öyleki bazen bina içi hava kalitesi dış ortam hava kalitesi ile kıyaslanamayacak kadar kirli olabilmektedir.


  İç Ortam Hava Kirliliği.jpg.


  Kapalı ortamlardaki hava kalitesini etki eden faaliyetlere;

  -Isıtma ve soğutma sistemleri,

  -Sigara içilmesi,

  -Bina yapım ve izolasyon maddeleri,

  -Aşırı kalabalık

  -Mobilyalar ve döşeme maddeleri ve temizlik faaliyetleri,

  -Kişisel bakım faaliyetleri

  -Hobi ( lehim,tamirat,ilaçlama vb) faaliyetleri,

  -Elektrikli ve Elektronik ev aletlerinin çalıştırılmaları örnek olarak verilebilir.  Kapalı ortamlardaki hava kalitesinin kötü olması durumunda baş ağrısı, gözde kaşıntı, boğaz koruması, halsizlik , genizde yanma, dikkatin dağılması, işe konsantre olamama ve kokulara karşı aşırı duyarlılık yada duyarsızlık gibi şikayetler artmaktadır.

  Ayrıca özellikle iş yerlerindeki kapalı ortamlarda çalışan yada vakit geçiren kişilerde ise daha ciddi şikayet ve rahatsızlıklara rastlanmaktadır. Bu tip şikayetlere neden olan kapalı ortamlar( bina içi mekanlar) hasta binalar buralardan kaynaklanan sorunlar ise hasta bina sendromları olarak tanımlanmaktadır. Kapalı ortamlardaki hava kalitesini etkileyen gazlar ve tozlar gibi kirleticilerin konsantrasyonları yetersiz havalandırma, uygun olmayan sıcaklık ve nem durumlarında artarak riskli durumların oluşmasına katkı sağlamaktadırlar.

  Bu nedenle kapalı alanlarda maruz kalınan risk ve tehlikelerin tespiti son derece önemlidir. Bu konuda yapılmış olan pek çok çalışma ve bu çalışmalar sonucunda belirlenmiş olan limit değerler mevcuttur.İnsan sağlığına etki eden iç ortam kirleticilerinin çoğu hayatın vazgeçilmez birer parçasıdır. Bu maddeler fiziksel ve kimyasal özellikleri sebebiyle uçuculuk göstermektedirler. Bu nedenle iç ortam hava kalitesinin tespiti ve kirleticilere yönelik alınacak tedbirler insan sağlığı açısından çok önemlidir. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İç ortam hava kirliliği insanların içinde bulundukları kapalı ortamları soba dumanı ve sigara dumanı gibi dumanlarla kirletmesine denir. iç ortam hava kirliliği insanların solunum organı olan akciğere zarar vermektedir.
+ Yorum Gönder