+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Raşitizm Nerelerde Görülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Raşitizm Nerelerde Görülür
  raşitizm nerelerde görülür kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye


  RAŞİTİZM

  Kalsiyum ve fosfor gibi kemiklerin gelişiminde çok önemli rol oynayan minerallerin kemiklerde yeterince bulunmamasına bağlı olarak ortaya çıkan hastalığa raşitizm denir. Her yaşta görülmesine rağmensıklıkla çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı olarak oluşan raşitizm görülür. Çoğunlukla 3 ay- 2 yaş arası çocuklarda ortaya çıkar. Türkiye' de görülme sıklığı yüzde 5-6 arasındadır fakat bazı bölgelerde bu oran çok daha fazladır.

  raşitizm.jpg

  D vitamini
  Eksikliğinde raşitizm görülen D vitaminine ayrı bir paranaaa açmak gerekir. D vitamini çocuklarda büyüme için gerekli olan kalsiyum ve fosfor dengesini ayarlar. Bu mineraller D vitamini sayesinde barsaktan emilir. Besinlerle alınan ve güneş ışığı sayesinde ciltte senaaalenen bu vitamin vücudun gereksinimi için temel kaynaklardan biridir. Güneşin faydalarından biri de budur. Bebeklerin vücudunun haftada yirmi dakika kadar güneş görmesi çok faydalıdır. Gerektiğinde başın güneş ışığından korunarak kol ve bacakların çok fazla güneşte kalmamak şartıyla gün ışığına maruz kalması D vitamini senaaai için gereklidir.
  Besinlerle bu vitamini yeterince almak için zenginleştirilmiş besinler gerekir. Balık ürünleri ve balık yağı dışında günlük ihtiyacı karşılayacak miktarda D vitamini her besinde yoktur. Özellikle henüz anne sütüyle beslenen bebeklerde bu vitaminin de ek olarak verilmesi gerekir. Çünkü anne sütünde bulunan miktar bebeğin ihtiyacını karşılamaya yetmez. Henüz doğmamış bebek D vitamini eksik doğar. Bu da raşitizme neden olur

+ Yorum Gönder