+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Rüzgar çeşitleri Nerelerde Görülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Rüzgar çeşitleri Nerelerde Görülür
  Rüzgarları merak ediyorum ve bu konu hakkında çalışıyorum lütfen rüzgar çeşitleri nerelerde görülür kısaca bana açıklarmısınız 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Rüzgar Çeşitleri Bir kaç bölümden oluşur

  Rüzgarlar başlıca üç gruba ayrılır:
  Sürekli rüzgarlar
  Devirli (mevsimlik) rüzgarlar
  Yerel rüzgarlar

  1. Sürekli Rüzgarlar

  Yıl boyunca aynı yönde esen rüzgarlardır. Diğer bir deyişle daimi yüksek basınç alanlarından daimi alçak basınç alanlarına doğru esen rüzgarlardır. Sürekli rüzgarlar; alizeler, batı rüzgarları ve kutup rüzgarları olmak üzere üçe ayrılır.

  Sürekli Rüzgarların Özellikleri

  Sürekli aynı yönde eserler.
  Dünyanın günlük hareketinin etkisiyle hareket ettikleri yönün kuzey yarımkürede sağına, güney yarımkürede solna saparlar.
  Estikleri bölgeleriniklimini etkilerler.

  a) Alizeler

  30° kuzey ve 30° güney paralelleri çevresindeki dinamik yüksek basınç kuşağından ekvatordaki alçak basınç kuşağına doğru yıl boyunca esen rüzgarlardır. Dünyanın günlük hareketine bağlı olarak kuzey yarımkürede kuzeydoğudan, güney yarımkürede güneydoğudan eserler. Alizeler, tropikal kuşaktaki karaların doğu kıyılarına yağış bırakır. Sıcak kuşaktaki okyanus akıntılarının oluşmasında ve yönlerinde etkilidir.

  b) Batı Rüzgarları

  30° enlemlerindeki dinamik alçak basınç kuşaklarından 60° enlemlerindeki dinamik alçak basınç kuşaklarına doğru esen rüzgarlardır. Dünyanın ekseni etrafındaki hareketinin etkisiyle kuzey yarımkürede güneybatıdan, güney yarımkürede kuzeybatıdan eserler. Orta kuşak karalarının batı kıyılarına bol yağış bırakırlar. 60° enlemlerinde kutup rüzgarları ile karşılaşarak cephe yağışlarına yol açarlar. Orta kuşaktaki okyanus akıntılarını ve yönlerini etkilerler.

  c) Kutup Rüzgarları

  Kutuplardaki termik yüksek basınç alanlarından 60° enlemlerindeki dinamik alçak basınç alanlarına doğru esen soğuk rüzgarlardır.

  2. Mevsimlik Devirli Rüzgarlar (Musonlar)

  Birbirine komşu olan büyük kara parçaları ile okyanusların yıl içerisindeki farklı oranda ısınma ve soğumalarına bağlı olarak oluşan basınç alanları arasında eserler.

  a) Yaz Musonu

  Yaz mevsiminde çabuk ısınan Asya içlerinde alçak basınç alanı oluşur. Geç ısınan Hint okyanusu ise yüksek basınç alanı halindedir. Bu nedenle yaz musonları denizden karaya doğru eser. Mayıs-Ekim ayları arasında etkili olurlar. Yaz musonları deniz ve okyanuslardan kaynaklandıkları için bol nem taşır ve etkili olduğu yerlere bol yağış bırakırlar.

  b) Kış Musonu

  Kış mevsiminde Asya’nın iç kısımları çok soğur ve burada güçlü bir yüksek basınç alanı oluşur. Güneyindeki Hint Okyanusu ile güneydoğusundaki Büyük Okyanus ise geç soğudukları için birer alçak basınç alanı halindedir. Bu basınç farklılığı, kış mevsiminde Asya içlerinden Hint ve Büyük Okyanus’a doğru esen rüzgarların oluşmasına neden olur. Bunlara kış musonları adı verilir.

  Kış musonları karadan geldikleri için soğuk ve kurudurlar. Bu nedenle yağış getirmezler. Ancak okyanusu geçerken nem aldıkları için Asya’nın güneydoğusundaki adalara yağış bırakırlar.

  Görüldüğü Yerler

  Güney Asya ile Hint Okyanusu arasında
  Kuzey Amerika ile Meksika Körfezi arasında
  Batı Afrika ile Gine Körfezi arasında
  Doğu Afrika ile Hint okyanusu arasında
  Doğu Asya ile Büyük Okyanus’a bağlı denizler arasında

  3. Yerel Rüzgarlar

  Bunların bir kısmı, genel hava dolaşımına bağlı rüzgarların yerel olarak bazı değişikliklere uğramasıyla oluşur. Bazıları da tamamen yöresel basınç farkları sonucunda oluşurlar.

  a) Meltemler (Günlük Devirli Rüzgarlar)

  Birbirine yakın iki ayrı özellikteki alanın, gün içerisinde farklı derecede ısınıp soğumasına bağlı olarak oluşur ve gece ile gündüz arasında yön değiştirir.

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Rüzgarlar kaç çeşitleri kısaca


  3 çeşittir


  1-sürekli (daimi) rüzgarlar

  2-mevsimlik rüzgarlar

  3-yerel rüzgarlar

+ Yorum Gönder