+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Obruklar Nerelerde Görülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Obruklar Nerelerde Görülür
  obruklar nerelerde görülür kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye


  OBRUKLAR

  Yatay veya yataya yakın tabakalı kireçtaşlarında bulunan yeraltı nehirlerinin veya aktif mağara tavanlarının çökmesi sonucu oluşmuş baca veya kuyu görüntüsü veren derin çukurluklardır.

  Karstik arazilerdeki mağara ve galeri gibi yer altı boşlukların tavanlarının çökmesiyle oluşan derin çukurlardır. Derinliği ve genişliği bir metreden yüzlerce metreye değişen bu oluşumların içi genellikle suyla doludur.

  obruklar.jpg

  ObrukObruklar karst arazi denilen, genelde suyun kolayca eritebildiği kireçtaşları ve karbonatlar içeren düzlüklerde bulunan derin çukur şeklinde görünürler. Bu tabakalarının eriyerek meydana getirdiği derin çukurların yeraltı sularıyla dolmasıya veya yeraltı mağaralarının tavanlarının çökmesiyle oluşur.

  Ülkemizin yeraltı sularının 3′te 1′ini barındıran Konya Havzası’nda 20′yi aşkın obruk bulunuyor. Bunlardan en meşhuru 300 m genişliği ve 145 m derinliğiyle Kızören Obruğu. Merkez Karatay ilçesine bağlı Obruk kasabası da ismini ondan alıyor.

  Obrukların diğer bir özelliği de yazın ilk aylarında koyu lacivert ve yeşil olan renginin yaz ilerledikçe çivit mavisi, berrak bir renk alması. Meyil, Çıralı, Gölhöyük Obrukları da diğer ilgi çekenleri. İçindeki suyun değinliği ve berraklığı sebebiyle de bu obruklardan 7-8 tanesi su altı dalışları için uygun yerler.

+ Yorum Gönder


obruklar nerelerde görülür,  obruk nerede görülür,  obruk nerelerde bulunur,  obruk en ,  obruk nerelerde görülür,  obruk nerelerde olur