+ Yorum Gönder
Dantel ve Takılar ve El Örgü Örnekleri Forumunda Örgüde Yaka Kesimi Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Örgüde Yaka Kesimi Nasıl Yapılır
  Örgüde Yaka Kesimi Nasıl Yapılır?

  Örgüde Yaka Kesimi.jpg  Örgüde yaka kesimi eğer yuvarlak yaka yani bisiklet yakalı bir süveter veya kazak örecek isek kazağın veya süveterin ön ve arka parçalarını boyun kısmına yaklaştığı sırada “örneğin şişimizde 100 ilmek var ise 30 ilmek sağ omuz için önceden örülür, sonra ortadaki 40 ilmek yaka kesimi bırakmak için birden kesilir, yani kapatılır. Sol elimizde kalan 30 ilmek örülmeden şişte bekletilir. sağ omuzdaki ilmek sayısı ortalama 18 ilmek kalana kadar örülüp bitirildikten ve ilmeklerin tamamı kapatıldıktan sonra sol omuz için şişte örülmeden kalan 30 ilmeğin baş ilmeğine iplik bağlayarak örülüp bitirilir. Arka kısımda da bu işlem takip edilir.

  V yakalı örgülerde yaka kesimi işlemi; gögüs kısmına yaklaştığı sırada sağ ve sol taraf olmak üzere örgünün ön yüzünden veya arkaya dönüşte 1 veya2 sırada bir ilmek 1 ilmek eksiltilerek omuz kısmına kadar gelinir ve omuzda kalan ilmek sayısı kapatılır. Tabiki ilk önce örgünün sağ veya sol omuzu örülüp bitirildikten sonra.


  Sandık Yaka örgülerde yaka kesimi aynı “U” harfi yapar gibi örülür. Yalnızca boyundan sağ ve sol omuza örene kadar ilmek eksiltilmez. U harfinin alt çubuğu yerinde ilmekler kapatılır. Örnek vermek gerekirse 60 ilmeğimiz var , sandık yaka bir süveter örmek istiyoruz. Sağ omuzda 15 ilmek bırakıp örmeye devam ettikten sonra ortadaki 30 ilmek birden kapatılır ve sol omuzda 15 ilmek yine örülmeden bırakılır. Sağ ve sol omuz gögüs hizasından omuza çıkana kadar 15 ilmek sayısıyla örülür. 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Örgü ören bayanlar yaka kesimi yaparken baya zorlanmakta ve nasıl yapacaklarını bilmemektedirler. Örgü örerken yaka kısmına gelindiğinde iki taraftan azaltarak yakayı kemeye başlayabilirsiniz. Yakanın bir tarafı bittikten sonra diğer tarafı yapabilirsiniz.
+ Yorum Gönder


yuvarlak yaka kesimi,  kazak yakası nasıl kesilir,  kazak yakası nasıl örülür,  örgüde yaka kesimi,  kazak yaka kesimi nasıl yapılır,  bisiklet yaka kesimi