+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Varak - Varak nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Varak - Varak nasıl yapılır
  Varak hakkında bilgi

  Varak kaplanacak obje üzerine varak miksiyonu ince bir kat sürülür. Sürerken boşluklar oluşmamasına dikkat edilmelidir. Bir süre kuruması beklenir. Seramik üzerinde miksiyon daha çabuk kurur. Elimizle kontrol ederek hafif yapışkan hissediyorsak yapıştırma işlemine başlayabiliriz. Varakları yapıştırıken mümkün olduğunca tek parça ve düzgün olarak yapıştırmalıyız. Miksiyonun iyi sürülmediği yüzeylere varak düzgün yapışmaz. Bu durumda sadece o bölgelere tekrar miksiyon sürüp, biraz kurumasını bekledikten sonra yeniden yapıştırmak gerekir. Yapıştırma işleminden sonra yumuşak bir bezle hafifçe bastırarak varağın iyice yapışmasını sağlamalıyız.
  Varak parlaktır. Bu parlaklığı bir miktar azaltmak veya eski görüntü vermek için zift kullanabiliriz. Bunun için zift bir miktar tinerle açılmalıdır. Karışım akıcı ve siyah olmalıdır. Zift varağa zarar verebilir. Bu nedenle işlem çabuk bitirilmelidir. Küçük bir parça penye bez yuvarlak yapılır. Tiner ile açılmış zifte batırılır. Varak üzerine hafifçe bastırılarak sürülür. Eğer zift bulunamazsa, bir miktar kırmızı ve siyah (veya kahverengi) yağlıboya bez üzerine alınarak zift için anlatıldığı şekilde sürülebilir. Su bazlı olmayan vernik ile vernikleme yapılmalıdır.

  Not: Artan küçük varak parçacıklarını mum süslemede kullanabilirsiniz. Mum üzerine varak miksiyonu sürerek küçük parçaları yapıştırabilirsiniz.

  alıntıdır
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Varak kaplanacak objeler üzerine varak miksiyonu ince bir kat geçme gerekmektedir. Varak yaparken objenin her yerine sürüldüğünden emin olunmalıdır. Varak yapıldıktan sonra kurumaya bırakılır. Varakları yapıştırırken tek parça ve düzgün bir şekilde yapıştırmaya dikkat edilmelidir.
+ Yorum Gönder