+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Model Hangi Malzemelerden Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Model Hangi Malzemelerden Yapılır
  Model Hangi Malzemelerden Yapılır ?

  Tahta,metal,kağıt ve resin(reçine) gibi maddelerden model yapımında yararlanılır,ancak biz konumuz olan plastik modellerden bahsedeceğiz. Plastik modellerin çoğu, polystrene plastik denen malzemeden enjeksiyon denen bir teknikle elde edilirler. Polystrene plastik kolayca şekil verilebilen, kesilebilen, bükülebilen,zımparalanabilen,delinip doldurulabilen, yapışması ve boyanması kolay olan bir malzemedir. Isıya karşı oldukça hassastır, kolayca erir. Polystrene yumuşak olduğundan modellerde detayların gösterilebilmesine olanak sağlar. Ancak küçük maketlerde kullanılan enjeksiyon tekniği daha kaba olduğundan genelde detaya girilmez.

  Dünyada model üreten pek çok firma vardır. Bunlardan Italeri,Tamiya, Revell/Monogram,Airfix,Heller, Academy ve Hasegawa ilk akla gelen birkaçıdır. Bu firmalar sadece model uçak değil,diğer model çeşitlerini de üretirken sadece belli bir konu üzerinde yani sadece model uçak,gemi veya asker figürleri üreten dahaküçük firmalar da vardır. Ayrıca bu firmaların mevcut modellerini gerçeğe daha yakın hale getirmek için pilot koltuğu,kanopi camı ve benzeri aksesuar parçaları üreten firmalar da mevcuttur.

  Plastik modeller; plastik kalitesi,döküm kalitesi,ölçek ve parça sayısı gibi bazı faktörlere bağlı olarak fiyat farklılıkları gösterirler. İthalat koşulları ve nakliye masrafları da bunu etkiler. Bu nedenle parça sayısı az,küçük ölçekli bir modelin fiyatı daha büyük ölçekli bir modelden fazla olabilir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Model metal, kağıt reçine ve plastikten yapılmaktadır. Plastik modeller enjeksiyon yöntemi ile yapılmaktadır. Polystrene plastik kolay kesilebilen ve kolay şekil verilebilen bir plastik türüdür. Plastik kesilerek zımparalanabilmekte, şekil verilmekte ve boyanabilmektedir.
+ Yorum Gönder


uçak hangi malzemelerden yapılır,  tren hangi malzemeden yapılır