+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Ebru Sanatı Nasıl Yapılıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ebru Sanatı Nasıl Yapılıyor
  Ebru Sanatı Nasıl Yapılıyor?

  Birbiri içine geçmiş, ancak karışmamış, bakışla ayırdedilebilecek biçimde duran renk ve şekillere "EBRU" denir. Sanat olarak EBRU, su üzerine serpiştirilen sıvı boyanın rasgele bezendiği şekillerin ve bu şekillere müdahele edilmesiyle meydana gelen figürlerin kağıda aktarılarak sergilenmesidir.

  Birbiri içine geçmiş, ancak karışmamış, bakışla ayırdedilebilecek biçimde duran renk ve şekillere "EBRU" denir. Sanat olarak EBRU, su üzerine serpiştirilen sıvı boyanın rasgele bezendiği şekillerin ve bu şekillere müdahele edilmesiyle meydana gelen figürlerin kağıda aktarılarak sergilenmesidir. Ebru sanatının bir özelliği de geleneksel Türk el sanatlarından olmasıdır.

  Birçok eski eserde süsleme amacıyla kullanılan ebru, günümüzde daha çok çerçevelenip duvar süsü olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, ebru yapmak insan ruhunu ferahlatan ve pozitif düşünceye yönlendiren bir eylem olduğu için, günümüzün stres dolu dünyasında, hergün daha fazla insanımız ebruya ilgi duymaktadır.

  Ebru, geleneksel el sanatlarımızdan olmasına rağmen yakın zamana kadar unutulma tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Dünya çapında çeşitli milletler tarafından sahiplenmeye başlanmış, bazı ülkelerde ebru yapımı sırasında kullanılan malzemeleri üreten firmalar boy göstermişti. Ebru sanatında son devrin piri merhum Mustafa Düzgünman gerek yetiştirdiği öğrencilerle gerek bu sanata kazandırdığı anlayışla manevi hazinelerimizden ebru sanatının yaşatılmasında büyük rol oynamıştır.


  Ebru yapımına başlamadan önce tekne kitreli su ile doldurulur.
  Ebru teknesi basitçe alüminyum bir baklava tepsisi gibidir. Kitre ise bir bitkinin öz sıvısı olup baharatçılarda (attarlarda) satılır. Sinme bir avuç veya tepeleme iki çoba kaşığı kitre iki litre kadar su içinde 2, 3 veya 4 gün bekletilerek kitrenin su içinde iyice şişmesi sağlanır. Şişen kitre su içinde el ile yoğurularak suya yedirilir. Kitreli su boza kıvamında veya az seyreği olmalıdır. Hazırlanan sıvı ince bir tülbent ile süzülerek temizlenir. Son haliyle tekneye yavaşça (köpürtmeden) boşaltılır.

  Ebru sanati Ebru yapımında toprak boya kullanılır.
  Değişik renklerde toprak boyalar ayrı ayrı iki cam yüzey (veya seramik, krom) arasında iyice ezilir. Ezilme esnasında hafif su katılır. Elde edilen çamur kıvamındaki boyaya sığır ödü katılarak 15 gün veya bir ay kadar bekletilir. Boyanın öd asidiyle pişmesi sağlanır. Beklemeden sonra mamül sulandırılarak kullanılır. Boya açılmıyorsa öd katılır. Rengi açmak için boya sulandırılır. Bir ebru bir defa yapılabilir. Hazırlanan boyalar fırça veya metal çubuk yardımıyla daha önce hazırlanmış olan kitreli suyun üst yüzeyine damlatılır. Bir desen veya figür yapılacaksa yine metal çubuk, tarak v.b. aletler ile şekillendirilir. Boyaların açılmasını ve şekillerin yuvarlaklığını kesin olarak belirleyemeyiz. Ancak fikir sahibi oluruz. Yaptığımız ebrunun tam olarak nasıl olacağını değil neye benzeyeceğini bilebiliriz. Bu yüzden iki defa aynı ebruyu yapmak imkansızdır. Her ebru, yapıldığı anın imzasını taşır adeta Kağıt tekneye serilir, iş tamamlanır. Kağıt düzgünce tekne yüzeyine bırakılır, boyanın kağıda işlemesi sağlanır. Kağıt temiz ve rüzgarsız bir ortamda kurumaya bırakılır.
 2. Asel
  Bayan Üye


  Ebru Çeşitleri

  Ebru Kâğıt üzerine, özel, bir teknikle yapılan renkli, dalgalı ve hareli süsleme.

  Eski bir Türk sanatı olan ebru, eskiden kitap ciltlerinin iç yüzünde ve yazılı levhaların kenarlarında kullanılırdı. Bunlar, özel bir teknikle ve çeşitli renk karışımlarıyla süslenmiş dalgalı ve hareli kâğıtlardı.


  Ebru Sanatı Nedir.jpg.

  Ebru Hazırlanışı

  Ebru yapmak için kâğıttan başka iki şeye ihtiyaç vardır: kitreli su ve boya. Kitre aynı adı taşıyan bir bitkiden çıkarılan bir çeşit zamktır. Gerektiği kadar kitre genişçe bir kabın içinde su ile karıştırılarak boza kıvamına getirilir. Sonra ayrı kaplarda renk renk boyalar hazırlanır. Boyalar toz halinde değil, mürekkep koyuluğunda sıvı olur. Bunun için toz boyalara zamklı su katılır. Bu boyalara bir iki kahve kaşığı kadar taze sığır ödü karıştırılır.

  Ebru Kağıt

  Boyalardan uygun görülen oranda alınarak kitreli suyun yüzüne konur. Kitreli su kalın ve yapışkan olduğundan boyaların dağılmasını önler. Boyalara katılan öd suyu da onların dibe çökmesine engel olur. Kitreli suyun üstündeki çeşitli boyalar bir çöp parçasıyla karıştırılarak istenilen damarlı ve dalgalı biçimler verilir. Sonra ebrulanacak kâğıt yavaşça bunun yüzüne bırakılır, beş on saniye sonra dikkatle kaldırılır. Kâğıdın çok boya çekmemesi için fazla tutmamak gerekir. Boyalı kâğıt, bir ucundan asılarak serin ve gölgeli bir yerde kurutulur. Bu işte kullanılacak kâğıtların boya emen cinsten ve daha önce tutkallanmamış olması gereklidir.

  Ebru Çeşitleri

  Her ebru ustasının kendine özgü şekilleri vardır. O kadar ki bu şekillere bakılarak ebruyu kimin yaptığı anlaşılabilir. Ebrular çeşitlerine ve yapanlarına göre adlandırılmıştır. Başlıca ebrular şunlardır: somaki ebru, somaki mermer da-narlarını andıran ebru; kumlu ebru, serpilmiş kum tanelerini andıran ebru; akkâse ebru, kenarları başka, yazı yazılacak orta kısmı başka renkte olan ebru; çifte aharlı ebru, ince nişasta ve yumurta akı ile ahar sürülmüş ebru; hatip ebrusu, XVIII. yy.da Ayasofya’da hatip olan bir sanatçının yaptığı ebru.


+ Yorum Gönder