+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Türk Hattatları Ve Eserleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Türk Hattatları Ve Eserleri
  Türk Hattatları Ve Eserleri hakkında bilgi

  Dünya genelinde pek çok ülkeden sanatçı ve koleksiyonerden toplanan klasik, çağdaş İslam eserleri yine oldukça iddialı bir müzayede ile açık artırmaya sunuluyor.

  hattat.jpg

  İslam sanatı ve özellikle de ilk kez böylesi bir müzayedeye kabul edilen iki Türk hattatın eserleri, Sotheby's Müzayede Evi'nin 25 Nisan'da Londra merkezinde düzenlenecek açık atırmanın en önemli bölümünü oluşturacak. İran, Amerika, Türkiye ve çeşitli Ortadoğu ülkelerinden toplanan en özel örnekleri ile Kur'an, levha, obje, hilye, hat, minyatür ve elyazmaları satışa sunulacak. Dünyanın en büyük müzayede evi olan Sotheby's'in düzenlediği, çoğunluğunu tarihi değerleri ön planda olan obje ve hatların yanında ilk defa yaşayan genç Türk hattatların eserleri de yer alacak. Çağdaş hat yorumunun öncüleri arasında kabul edilen Ahmet Bursalı ve Gürkan Pehlivan'ın birer Hilye-i Şerif çalışması açık artırmada yer alıyor. Ahmet Bursalı'nın etrafı karalamalarla çevrelenmiş Hilye-i Şerif'i ile Gürkan Pehlivan'ın 145x90 cm ölçülerinde, cami formunda düzenlenmiş Hilye-i Şerif çalışmaları 18.000 sterlinlik açılış fiyatları ile artırılmayı bekliyor.

 2. Ezlem
  Üye

  Hattat sanatı Arap harflerinin güzel şekilde yazılma sanatıdır. Güzel yazı yazma sanatı olan hattat kamış ile yapılmaktadır. Emek isteyen nadide sanatlardan biridir.
+ Yorum Gönder