+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda İhtiyar balıkçı heykeli ne zaman çalınmış Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İhtiyar balıkçı heykeli ne zaman çalınmış
  İhtiyar balıkçı heykeli ne zaman çalınmış hakkında bilgi

  Türkiye’nin tehditlerle antik eserleri talep ettiği öne süren Alman basını, eserlerin zaman aşımına uğradığı için talep edilemeyeceği savundu. Türkiye, Bergama Müzesi’nde sergilenen yaklaşık 2 bin yıllık ‘İhtiyar Balıkçı Heykeli’ ve Konya’dan getirilen 13’üncü yüzyıldan kalma minberin iadesini talep ediyor.

  İhtiyar balıkçı heykeli ne zaman alınmış.jpg
  Alman medyasındaki yayınlarda uluslararası hukuk gereği antik eserlerde hak doğrultusunda iade talebindeki zaman aşımının 75 yıl olduğuna dikkat çekiliyor. Her iki eserin de 100 yılı aşkın bir süredir Berlin’de bulunduğu ve Almanya’da restore edildiği belirtiliyor. Yayınlarda Türkiye’nin talep ettiği İhtiyar Balıkçı Heykeli’nin 1904 yılında dönemin müze direktörü Theodor Wiegand tarafından yasal olarak satın alındığını iddia ediliyor.

  Ankara iyi biliyor
  Berlin’de yayınlanan yaklaşık 250 bin tirajlı yerel gazete B.Z. ise Türkiye’nin uluslararası hukuku bildiği halde tehditle antik eserleri talep ettiğini yazdı. Gazete, “Kültür varlıkları iadesi yasasının 11’inci maddesine göre zaman aşımı süresi 75 yıldır. Türkiye de bunu çok iyi biliyor ve yasaya dayanmıyor tam tersine yabancı kazı görevlilerini sınırdışı etmekle tehdit ediyor” ifadesini kullandı. Türkiye’nin bu yöndeki kültür politikasına ağır eleştiriler yapılırken, “Tehdit kültür politikası değildir. Uluslararası hukuka göre bu konu zaman aşımına uğramıştır. Ancak anlaşılan kültür varlıklarının politik suiistimalinin zaman aşımı yok” denildi.
 2. Acil

  İhtiyar balıkçı heykeli ne zaman çalınmış isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


ihtiyar balıkçı heykeli