+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Yay hangi ağaçtan yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yay hangi ağaçtan yapılır
  Yay hangi ağaçtan yapılır hakkında bilgi


  Yay, ok atmak için kullanılan bir savaş aletidir. Kavs veya kabza da denir. Ateşli silahlar bulunmadan önce, savaşların önemli silahı olan ok, yayların sağlam, kullanışlı olmasına göre isabetli kabiliyeti kazanan bir araçtır. Yayın yapımı uzun bir emek mahsulü olduğu kadar ince bir sanatın da ifadesiydir. İyi bir yayın yapımı çok sabır ister ve yıllarca sürebilir. Türk yayları 110-140 cm uzunluğunda, 300-360 gr ağırlığında yapılmıştır. Ağaç, kemik, sinir ve tutkal yay yapımında kullanılan esas maddelerdir. Yapımda kullanılan ağaçların en kıymetlisi akça ağaç ve kızılcık ağacı sürgünleridir. Yayın önemli bir parçası kemik, öküz veya manda boynuzundan yapılırdı. Yaya gerilen ve atış hızı sağlayan sinir ise öküzün, bilek ve dizi arasından çıkartılırdı.

  yay agaci.jpg
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Yay esneye bilen ve istenilen şekli verebilen ağaçlardan yapılmaktadır yayın özel bir yapılış şekli ve ince bir işçiliği vardır onu için herkes bunları yapamaz.
+ Yorum Gönder


yay hangi ağaçtan yapılır,  ok hangi ağaçtan yapılır,  ok ve yay hangi ağaçtan yapılır,  en iyi yay hangi ağaçtan yapılır,  yay hangi ağaçlardan yapılır,  osmanlı yayı hangi ağaçtan yapılır