+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Halk sanatı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Halk sanatı nedir
  Halk sanatı ilgili bilgi

  Halkın, doğal çevresiyle geleneksel kültürünün etkisi altında kalarak oluşturduğu ya da seçkin ve öteki kültürlerden alarak benimsediği, beğenisel yanı yararlı yanından daha çok olan ürünlerin tümü. bk. sanat. krş. el sanatı, halk kültürü 2. Ziyaretçi

  Halk sanatı nedir kısaca


  Türkiye’de halk sanatı, birçok ulusa göre çok zengin ve çok çeşitlidir. Anadolu insanı çağlardan beri Anadolu’da kurulan uygarlıkların etkileriyle daha eskilere uzanan kültürünü kaynaştırarak ortaya çok zengin bir halk sanatı çıkarmıştır. Kuşaktan kuşağa, ustadan çırağa aktarılan bu sanat günümüzde de çok az değişmelerle yaşamaktadır.

  Türkülerimiz, köylü danslarımız, âşık adı verilen halk ozanlarının saz eşliğinde söylediği şiirler edebiyat, dans ve müzik alanında eşsiz birer hazine, uçsuz bucaksız bir kaynaktır. Resim, İslâmlığın etkisiyle, bizde soyutlaşmış, kilim dokumasına, çorap, heybe nakısına, cami çinisine, her alandaki süsleme işlerine dönüşmüştür. Halkımız, batılı anlamıyla tiyatroyu bilmezken de tiyatro diyebileceğimiz gösterileri yaşatırdı. Köylerde oynanan köy oyunları, gezgin hikâye anlatıcılar demek olan meddah, kukla tiyatrosu halk tiyatromuzun belli başlı örnekleridir. Bunun dışında Anadolu’da gene çok zengin bir destan ve masal edebiyatı vardır.
+ Yorum Gönder


halk sanatı nedir,  halk sanatı nedir kısaca bilgi,  halk sanatı ile ilgili yazı