+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Latin Hat sanatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Latin Hat sanatı
  Latin Hat sanatı hakkında bilgi

  Hat Sanatı'nın ulaştığı ileri nokta için bir söz vardır:
  Kur'an Hicaz'da inmiş, Kahire'de okunmuş ve İstanbul'da yazılmıştır. Bu söz Cumhuriyet sanatçılarının, Hat Sanatı'nda, miras almış olduğu birikimi açıklamaya yeter de artar.
  Cumhuriyet' in ilanından sonra gelen harf devriminin istenmeyen bir sonucu olarak, yazıp okuduğumuz yeni alfabenin dışında bir alfabe ile sanat yapma olanağı da ancak dar bir çevreye sıkışmıştır.

  Yeni harflerle hat sanatını; bu zorlukları aşıp, hat sanatını tekrar geniş kitlelere yayabilmek için kendiliğinden ortaya çıkmış bir sanat dalı olarak kabul edebiliriz. Bununla birlikte, bu dalda eser veren sanatçıların, uzun süreler Arapça ve Kaligrafi çalışmaları yapmaları gerektiğini belirtmek gerekir.
  Latin Harfleriyle Hat'a Yaklaştırma Sanatı, Arap harfleri kullanılarak elde edilen kompozisyonların latin harfleriyle taklidi gibi kabul edilebilir. Bu konuda büyük üstad Emin Barın'ın çalışmaları, dünya çapında pek çok yarışmada ödüller alarak, batılı sanatçıların ilgisini bu sanata çekmiştir.
  0ep0.jpg

  kzxa.jpg

  n472.jpg 2. hadi66s
  Yeni Üye

  Latin Hat sanatı

  Kaligrafi (Hat sanati), Yunanca güzel anlamina gelen “kallos” davetiye yazi anlamina gelen “graphia” kelimelerinden türemis, güzel yazinin kaligrafi ifadesidir. Türk hat sanati yabanci kaynaklıdır.

+ Yorum Gönder


hat sanatı