+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Enerji tasarrufu nasıl yapılır, Enerji tasarrufu hakkıda bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Enerji tasarrufu nasıl yapılır, Enerji tasarrufu hakkıda bilgi
  Enerji tasarrufu hakkıda bilgi

  enerjitasarrufu.jpg

  Enerji tasarrufu nasıl yapılır
  Evlerde aylık elektrik faturalarının yaklaşık %20′si aydınlatma amaçlı kullanıma aittir Verimli aydınlatma hem faturalarda hem de gözlerde rahatlama sağlayacağından daha düşük faturalar ve daha kaliteli aydınlatma ile memnun edici sonuçlar elde edilecektir.

  Aydınlatmada enerji tasarrufunun basit tedbirlerle sağlanması bizim için önemli bir avantajdır Burada önemli olan konuya gereken ilginin gösterilmesidir Aydınlatmada enerji tasarrufu, aydınlatmanın kalitesini düşürmeden iyi bir aydınlatmanın gereklerini yerine getirerek yapılmalıdır ıyi bir aydınlatma daha verimli aydınlatma elemanlarıyla sağlandığı için, sonuçta aynı aydınlatma seviyelerini daha az enerji tüketimi ile sağlamış oluruz.
  Düşük verimli ışık kaynakları yerine yüksek verimli ışık kaynakları kullanılarak uygun aydınlatma ve enerji tasarrufu sağlanabilir.

  Ülkemizde yaygın olarak kullanılan lamba tipleri aşağıda yer almaktadır;

  Akkor Lambalar
  Işık elde etme biçimi ısıl ışıma olan akkor lambada, tungsten telden geçen elektrik akımı teli ısıtarak akkor duruma getirir ve telin ısınmaya başlamasıyla elektrik enerjisi ışınım enerjisine dönüşür Bu lambaların yayımladıkları ışınımların çok büyük bir bölümü ısı, küçük bir bölümü görünür ışınımlardır Bu nedenle, verimleri çok düşüktür. (h=10-20 lm/W)

  Akkor Halojen Lambalar
  Akkor halojen lamba, akkor lambanın atmosferindeki gaz karışımının değiştirilmesi (halojen eklenmesi) ile oluşturulmuş bir ısıl ışır kaynaktır Bu tür lambaların atmosferinde kullanılan halojen moleküllerinin tungsten teli yenilemeleri nedeniyle, tel sıcaklığı artabilmektedir Bunun sonucunda da, aynı güçteki akkor lambaya göre, hem ışık verimi hem de renk sıcaklığı biraz yükseltilebilmektedir.

  Fluoresan Lambalar
  Işınım elde etme biçimi ısıl ışıma olan fluoresan lambalarda, ışık üretimi iki aşamada ortaya çıkar Birinci aşama, alçak basınçlı civa buharı ortamında lambanın iç yüzeyine fluoresan madde sürülerek elektrik akımı geçirilmesi ile gerçekleştirilen ‘elektrik deşarj’ olayı ile ışınım oluşturulmasıdır Fluoresan lambaların verimi temelde lamba gücü arttıkça artmaktadır Ancak, aynı güçteki lambalar ele alındığında, verim değişimi doğrudan doğruya fluorışıl tozun yapısına bağlı olmaktadır.

  38 mm çaplı 20 W, 40 W, 65 W’ lık lambalar yerine, 26 mm çaplı sırasıyla 18 W, 36 W ve 58 W’ lık fluoresan lambalar kullanıma sunulmuşturIşık kaynaklarının enerji tasarruflu üretilmesi doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucunda tüp şeklindeki fluoresan lambalarda da büyük gelişmeler gerçekleştirilmiştir Lambaların çapları küçültülüp ışık akıları artırılmış, çok değişik renk sıcaklıklı ve renk ayırım özellikli lambalar üretilmeye başlanmıştırKüçük çaplı lambalar daha ekonomiktir.

  Kompakt Fluoresan Lambalar
  Kompakt fluoresan lambalar konutlar ve ofisler için uygun olup, akkor lambaları kompakt fluoresan aydınlatmaya dönüştürmek kolaydır Akkor lamba kullanılan hemen hemen her yerde kompakt fluoresan lambalar kullanılabilir Örneğin 75 Watt’lık akkor flamanlı lamba yerine, 15 Watt’lık bir kompakt fluoresan lamba kullanarak, aynı aydınlatma %80 daha az enerji tüketerek elde edilir.

  Ülkemizde, bu lambalar, pahalı olması nedeniyle gelişmiş ülkelere oranla yaygınlaşamamıştır Verimli lamba fiyatlarında oldukça fiyat farkı görülmektedir Fakat toplam maliyetleri gözönüne aldığımızda kompakt fluoresan lambaların kullanım ömrü süresince maliyetinin daha az olduğunu görülmektedir İki faktör bunu doğrulamaktadır; bunlardan birincisi kullanım ömrünün akkor lambaya göre 8 kat uzun olması, ikincisi ise, akkor lambanın % 20′si kadar enerji kullanmalarıdır.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Sanayi devriminden sonra enerji büyük bir önem kazanmıştı. Bu enerji önem kazandıkça daha fazla değeri de artmıştı. Bu yüzden enerji tasarrufu yapmak çok önemlidir. Mesela boş yere ışıklar veya elektrikle çalışan bir alet varsa onu kapatmalıyız ki enerji tasarrufu yapmış olalım.
+ Yorum Gönder


elektrik tasarrufu nasıl yapılır,  enerji tasarrufu nasıl yapılır,  evde enerji tasarrufu nasıl yapılır,  elektrik enerjisi nasıl üretilir,  enerji tasarrufu haftası en güzel görseller