+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Kinetik enerji ne demek, kinetik enerji ile ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kinetik enerji ne demek, kinetik enerji ile ilgili bilgiler
  Kinetik enerji ne demek

  Kinetik enerji ne demek.jpg  Hareket eden cisimlerin sahib olduğu enerji şekli. Bir cismin kinetik enerjisi ne kadar büyükse cisim o kadar büyük iş yapar. Hız, reltaif (bağıl, izafi) bir büyüklüktür. Mesela, yukarı fırlatılan bir roket belirli bir kinetik enerjiye sahiptir. Yukarı hareketi sırasında hızı azaldığından kinetik enerjisi azalır, ancak yükseklik kazandığından potansiyel enerjisi fazlalaşır. Sürtünme ile olan kayıplar gözönüne alınmazsa, toplam enerji sabit kalır. Bu durum, enerjinin korunumuna bir örnektir. Kütlesi m, hızı v olan bir cismin sahib olduğu kinetik enerji: FORMÜL VARRRRR m kütleli bir cisim hem dönüyor, hem de öteleme hareketi yapıyorsa (doğrusal olarak hareket ediyorsa) bu cismin sahip olduğu kinetik enerji: FORMÜL VARRRRR Burada, I, cismin atalet (eylemsizlik) momenti, ¥ ise açısal hızdır. Mesela; bir dönen silindirin (diskin) atalet momenti FORMÜL VARRRRR Yani hem dönen hem de ötelenen diskin kinetik enerjisi, sadece ötelenen diskin kinetik enerjisinin iki katına eşittir. 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Cisimlerin hareketlerinden dolayı sahip oldukları enerjiye kinetik enerji denir. Hareketli cisimlerin yer değiştirme iş yapabilme yeteneği vardır ve bu hareketleri sayesinde bu enerjiye sahip olurlar. Kinetik enerjinin simgesi ek, birimi jouledir.
+ Yorum Gönder