+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Hidrojen enerjisi neye denir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hidrojen enerjisi neye denir
  Hidrojen enerjisi nedir nasıldır kısaca taniyalım..

  hidrojenenerjisi.jpg
  Hidrojen birincil enerji kaynaklarından üretilen bir yakıt olup temiz bir enerji kaynağı olarak kullanılabilecek önemli bir elementir. Fakat dünyada tek başına bulunmadığından önce üretilmesi gerekir. Halihazırda çok pahalı olan bu üretim, su ve doğalgaz gibi elementlerdeki hidrojenin ayrıştırılmasıyla yapılır. Bu şekilde elde edilen hidrojen pillerine yakıt hücresi adı verilmektedir. Şu anda bazı otomobiller hem benzin, hem de hidrojenin kullanıldığı hibrid (melez) yakıt yöntemiyle çalışmaktadır. Böylece açığa çıkan kirli havanın miktarı %30–40 oranında azaltılabilmektedir.

  Hidrojenin, 20 yıl içersinde çok daha aktif olarak kullanılması planlanmaktadır. Şu anda hidrojen yakıt konusunda elde edilen en önemli ilerleme İzlanda’da yaşanmaktadır. 1999 yılında, akaryakıt firması Shell ve otomobil firması Daimler-Chrysler ile İzlanda hükümeti arasında imzalanan anlaşma, İzlanda’yı hidrojen yakıtlı bir ülke haline getirmeyi amaçlamaktadır. Daimler-Chrysler İzlanda için, hidrojenle çalışan otobüs ve otomobiller üretirken, Shell de İzlanda genelinde hidrojen istasyonları açmayı planlamıştır. İzlanda’da elde edilecek muhtemel bir başarı, hidrojenli otomobillerde seri üretime geçilmesini son derece hızlandıracaktır. 2. Zahra
  Üye

  Hidrojen enerjisi, Doğa da en fazla bulunan ve basit şekilde bulunan, renksiz ve kokusuz olan zehirsiz bir Gazdır. Bu Enerji ilk bulunduğunda Yanıcı etkisinin farkına varılmamıştı ancak uzun zaman sonra bu özelliği farkedildi. Bu Enerji kaynağı çevreyi kirleten cinsten değildir.
+ Yorum Gönder


hidrojen enerjisi,  hidrojen enerjisi nedir,  yenilenebilir enerji kaynakları,  hidrojen enerji,  HİDROJEN ENERJİSİ