+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Enerji Çeşitleri, Enerji Türleri Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Enerji Çeşitleri, Enerji Türleri Hakkında
  Enerji Türleri nedir ve kısaca haklarında bilgiler..


  enerjieitleri1.jpg

  Toplamda 8 ana enerji çeşidi verdır. Bunlar potansiyel, kinetik, ısı, ışık, elektrik, kimyasal, nükleer ve ses enerjisidir. Unutmamamız gereken ise hiçbir enerjinin kaybolmadığıdır. Olsa olsa başka bir enerji türü olmuştur.

  POTANSİYEL ENERJİ
  Bir cismin konumu ve durumu yüzünden sahip olduğu enerjidir. Gerilmiş bir yayda, havada duran bir cisimde ve iple tavandan asılı bir modelde potansiyel enerji vardır. Kısaca yüksekliği olan ya da gerilmiş/sıkıştırılmış tüm cisimlerde potansiyel enerji mevcuttur.

  KİNETİK ENERJİ
  Kinetik enerjiye sahip olmak için bir cismin hareket ediyor olması lâzımdır. Yani kinetik enerji hızı olan cisimlerin sahip olduğu enerji çeşididir. Bunlara örnek olarak koşan çocuk, dönen tekerlek ya da yüksekten düşen bir top gösterilebilir.

  ISI ENERJİSİ
  Cisimlerin sıcaklıkları yüzünden sahip olduğu enerjidir. Sıcaklığı yüksek ya da düşük bütün maddelerin ısı enerjisi vardır. Örnek verecek olursak: ampul, elektrik sobası, jeotermal enerji, ısıtıcılar

  ELEKTRİK ENERJİSİ
  Bu enerji türü bu sitedeki ana başlıklardan birini oluşturur. Cisimlerin elektrik yükleri sebebiyle sahip oldukları enerjidir. Eğer bu konu hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız buraya basın.

  IŞIK ENERJİSİ
  Bu enerji türü karanlık bir odayı aydınlatabilecek bir enerji türüdür. Zaten adı üstünde. Yanan odun, ampul, Güneş, lamba vb. şeyler bir şekilde sahip oldukları enerjinin bir kısmını ışık enerjisine çevirir.

  KİMYASAL ENERJİ
  Maddelerin kimyasal reaksiyonlarda bulunması sonucu ortaya çıkar. Yanma, Yakma ve benzeri olaylar bir enerji sonucu olur ve onlar da bir enerji açığa cıkartır.

  NÜKLEER ENERJİ
  Fisyon veya füzyon sonucu meydana gelir. Nükleer santrallerden bu şekilde elektrik elde eder. (Bir şemasını görmek için buraya tıklayın.)

  SES ENERJİSİ
  Sesin enerjisi olduğunu nasıl anlayabiliriz? Şu örnekle açılanabilir: Camın kırılması. Hani o yüksek şiddetteki çığlıkların kırdığı camları anımsayın. Bunlar sesin enerjisi yüzündendir. Zilin kinetik enerjisi ses ve biraz da ısı enerjisine dönüşür. Yani kol zile vurdukça sesin çıkması enerji dönüşümüdür. 2. Zahra
  Üye

  Enerji Temel önemde olan ve doğrudan doğruya gözlemlenemeyen ancak kendi konumundan bakılınca hesaplanabilen özelliklere sahiptir. Enerji Biçimleri oluş aşamalarına göre çeşitlilik gösterirler.
+ Yorum Gönder


enerji türleri,  enerji çeşitleri,  ENERJİ TÜRLERİ,  enerji çeşitler,  enerji cesitleri,  potansiyel kinetik ısı ELEKTRİK IŞIK KİMYASAL NÜKLEER ENERJİ DÖNÜŞÜMLER