+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Elektrik enerjisinin ısıya dönüşümü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Elektrik enerjisinin ısıya dönüşümü
  Elektrik enerjisinin ısıya dönüşümü nasıl gerçekleşmekte Elektrik enerjisinin ısıya dönüşümü mümkünmü

  Bütün maddeler ısı enerjisi açığa çıkarmaktadır Elektrikli aletlerde açığa çıkan ısı enerjisinin iletken telin direnciyle, telden geçen akım miktarı ve akımın geçiş süresiyle bağlantısı vardır.
  ( Bir telin direnci şu durumlarda değişir: Uzun telin direnci kısa telin direncinden daha fazladır.- İnce telin direnci kalın telin direncinden daha fazladır. - telin cinsine bağlı olarak telin direnci değişmektedir)
  * Telin direnci arttıkça açığa çıkan ısı da artar.
  * Telden geçen akım arttıkça açığa çıkan ısı da artar.
  * Telden geçen akımın süresi arttıkça açığa çıkan ısı da artar.

  Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren araçlar:
  Ütü, tost makinesi, fırın, ampuller, su ısıtıcıları elektrik akımının
  Isı etkisiyle çalışan aletlerdir. İçinden akım geçen bir tel ısınır ve bu ısınma akım şiddetinin etkisiyle gerçekleşir. Ancak kullanılan bu aletlerde veya kablolarda elektrik enerjisinin oluşturduğu ısı bazı sorunları da beraberinde getirir. Örneğin; çok fazla ısınan teller üzerindeki yalıtkan kabloları eriterek yangın meydana getirebilirler.

  Ampullerde kullanılan flaman elektrik akımına gösterdiği direnç nedeniyle ısınarak akkor haline gelir. Flamanın yapıldığı tungsten metali 3400 dereceye kadar erimeden dayanabilir. Flamanın sarmal yapısının nedeni direncin daha da fazla arttırılmasıdır.

  Hazırlayan:Kübra BAŞ 2. Hatice
  Bayan Üye

  Elektrik enerjisinin ısıya dönüşmesini günlük hayatta kullandığımız bazı aletlerden anlayabiliriz. Bunlar; elektrikli şofben, fırın, saç kurutma makinesi, su ısıtıcılar, ütü vb.
+ Yorum Gönder