+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Durgun elektrik nerelerde kullanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Durgun elektrik nerelerde kullanılır
  Durgun elektrik dediğimiz insanlar üzerinde bulunan yün elbiselerin vücuda temas etmesi sonucu ortaya çıkan elektrik tipidir buna benze bir çok yerde ortaya çıkar ve kullanılır.

  Durgun elektriğin kullanım alanları

  Durgun elektrik nerelerde kullanıl.png

  statik elektrik, adı üzerinde durgun elektrik, insan vücudunun yüzeyinde biriken elektrik yüküdür. Her zaman olur, ama yün benzeri giysilerle insanın üzerindeki elektrik yükü artmaktadır, eğer bu elektrik toprağa iletilemezse (kauçuk, plastik türevi tabanlı www.alasayvan.net ayakkabılar) insan üzerinde gerilim artar, ve iletken bir maddeye ilk temasda bir boşalma olur. Bu gerilim genelde 30.000 Volt ile 1.000.000 V arasında değişir.( Fazla geldi değil mi).Gerilim kelimesinin üzerinde biraz durursak, elektrikte kullanılan gerilimle, günlük hayatta kullanılan gerilim birbiriyle çok bağlantılıdır. Stres de elektriksel kelimeyle aynıdır. Yani stresli durumlarda insanın üzerindeki elektrik miktarı daha dazla olur, bunun tersi de doğrudur, mesala yağmurdan önceki kasvetli havalarda insan kendisini gergin hisseder, çünkü yağmurdan önce havada elektrik yükü çok fazla olur.
  Bir arkadaşımız da abdest almak bunu engeller demiş, doğru, ama sadece abdest almak değil, suyla temasın bütün halleri bu elektrik yükünün azalmasına neden olur, en çok da denize girilince nötrleniriz. Denize girmek ve duş yapmak neden rahatlatır insanı www.alasayvan.net anlaşıldı mı? Toprakta çıplak ayakla yürümek de bu elektriği alır. Bilimsel olarak ispatlanmasa da bu elektrik yüklerinin kanserin oluşumuna çok büyük etken olduğu idda edilmektedir.
  Neyse , elimden geldiğince yardım etmeye çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir. 2. Hatice
  Bayan Üye

  Madde üzerinde bulunan elektrik yüklerinin durgun halde kalıp, akıp gitmemesi durumuna durgun elektrik diyoruz. Durgun elektriğin diğer adı elektrostatiktir.
+ Yorum Gönder


durgun elektrik nerelerde kullanılır,  statik elektriğin kullanım alanları,  elektrik nerelerde kullanılır,  insan vücudu resmi ingilizce,  durgun elektriğin kullanım alanları,  statik elektrik kullanım alanları