+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektronik Genel Bilgi Forumunda 12 volt ile calışan aletler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  12 volt ile calışan aletler
  12 volt ile calışan aletler

  12 volt ile calışan.jpg

  Peltier 12 volt elektrik ile çalışan bir tarafı çok soğuk olup diğer tarafı aşırı sıcak olan elektronik alettir. Taşınabilir buzdolaplarında, otomobil soğutucularında ve bilgisayar soğutma sistemlerinde kullanılır. Peltierin aynı zamanda diğer bir özeliği de iki yüzeyi arasındaki sıcaklık farkından dolayı elektrik enerjisi üretmesidir. Bu enerjinin miktarı yüzey alanının genişliğine ve kullanılan madde cinsine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 40x40x3.9 mm ölçülerinde bir peltier iki yüzeyi arasında sıcaklık farkı 80 derece olduğu bir ortamda yaklaşık 1,5V ve 0,2A değerlerinde bir enerji vermektedir. İki yüzey arasındaki sıcaklık farkı artıkça ürettiği enerji de artacaktır.

  Peltier, P ve N uçlarının seri bağlanmasıyla oluşan ve içinden doğru akım geçtiğinde “Peltier efekti” diye bilinen fiziksel bir etki ortaya çıkaran elemandır. Bu etki ile malzemenin bir yüzü ısınırken diğer yüzü soğur.


  peltier element teknolojisi rus bilim adamlarınca uzay araçlarının ısınan yüzeyinin uzay aracının iç bölmelerinde klima etkisi yapması için icat olduğu şeklinde yorumlar vardır, Bu elementlerin ticari dünyada kullanılmasını Amerika lılar sağlamıştır. Peltier elementler çeşitli voltaj ve ebatlarda olabilirler, 6 -12 - 24 V çalışanları vardır. Anot ve Katot uçları vardır. Elementlere doğru polarizasyonda voltaj verildiğinde bir yüzeyin ısındığı, diğer yüzeyin soğuduğu görülür, Polarizasyon yönü değişince ısınan ve soğuyan yönlerde değişir. kullanım alanına göre bazı dezavantajlarıda vardır. Yüzey soğutmak için kullanılıyorsa, arka yüzeyinden çıkan yüksek ısınında bir şekilde soğutulması gerekir. Yoksa aşırı ısınmadan dolayı eltier kolayca yanabilir. Tıbbi cihaz teknolojilerinde, CPU soğutma işlemleri, Oto buzdolabı vs yaygın bir kullanım alanı vardır. 2. Acil

  12 volt ile calışan aletler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


volt la çalışan aletler