+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektronik Genel Bilgi Forumunda Elektronik Markaların Tarihçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Elektronik Markaların Tarihçesi
  Arçelik’ in Tarihçesi

  1955 : Şirket Sütlüce'de kuruldu.
  1959 : Türkiye'nin ilk çamaşır makinesi üretildi.
  1960 : Türkiye'nin ilk buzdolabı üretildi.
  1968 : Üretim tesisi Çayırova'ya taşındı.
  1975 : Eskişehir Buzdolabı İşletmesi üretime başladı.
  1977 : Türk Demir Döküm Fabrikaları A.Ş. ile birlikte Ardem, Pişirici ve Isıtıcı Cihazlar Şirketi kuruldu.Eskişehir Kompresör İşletmesi üretime başladı.
  1979 : İzmir Elektrikli Süpürge İşletmesi açıldı.
  1991 : Ar-Ge Merkezi kuruldu. Tüketici Danışma Servisi kuruldu.
  1993 : Ankara Bulaşık Makinesi İşletmesi üretime başladı.
  1996 : Çayırova Klima İşletmesi açıldı.
  1997 : Arçelik A.Ş., Ulusal Kalite Büyük Ödülü’nü aldı.
  1998 : Üç yıl garanti uygulaması başladı. Altı Sigma Metodolojisi uygulama kararı alındı.
  1999 : Ardem Pişirici ve Isıtıcı Cihazlar San. A.Ş.'yi bünyesine kattı.Arçelik A.Ş., Türk Elektrik Endüstrisi A.Ş., Atılım A.Ş. ve Gelişim A.Ş. tek tüzel kişilik olarak birleşti.
  2000 : Arçelik A.Ş., Avrupa Kalite Başarı Ödülü’nü (EFQM) aldı.Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş. üretime başladı.
  2001 : Beko Ticaret tarafından yürütülen Beko markalı ürünlerin yurtiçinde pazarlanması ve satışı faaliyeti Arçelik A.Ş. tarafından yürütülmeye başlandı. Verimlilik artışı sağlamak amacıyla, İzmir Elektrikli Süpürge ve Topkapı Motor-Pompa İşletmeleri birleştirilerek Çerkezköy'deki yeni tesislerine taşındı.
  2002 : Beko, İngiltere buzdolabı pazarında lider oldu. Dijital Yaşam Projesi, ilk kez Berlin Hometech Fuarı’nda tanıtıldı.
  Arçelik A.Ş., Alman beyaz eşya şirketi Blomberg’i, Avusturya beyaz eşya şirketi Elektra Bregenz ve markaları Elektra Bregenz, Tirolia’yı satın aldı. İngiliz beyaz eşya markası Leisure ve Flavel’i bünyesine kattı.Romanya’daki beyaz eşya şirketi Arctic satın alındı.Yenilikçi ve dinamik yapıyı yansıtan yeni logo kamuoyuna tanıtıldı.
  2003 : Akıllı ürünlerin satışı başladı. Arçelik A.Ş., Altı Sigma eğitimcilerinin eğitmen kitabına girdi. Financial Times’ın yayımladığı The Banker Dergisi tarafından 2003 yılında “Türkiye’nin En İyi Şirketi” seçildi.
  2004 : Rusya’ya yatırım kararı alındı. Eskişehir Buzdolabı İşletmesi TPM Mükemmellik Ödülü’nü, Çayırova İşletmesi ise TPM Sürekli Mükemmellik Ödülü’nü aldı.
  Beko bulaşık makineleri, İngiliz devlet kuruluşu Energy Saving Trust tarafından enerji verimliliği konusunda üstün performans sağlayan ürünler arasında gösterildi.
  Blomberg CT 1300A model buzdolabı Energy+ Yarışması’nda Avrupa Enerji Komisyonu
  tarafından “en çok enerji tasarrufu sağlayan buzdolabı” seçildi.
  Beko bulaşık makinesi, Almanya’nın en prestijli tüketici dergisi “Stiftung Warentest”
  tarafından Almanya pazarında satılan bulaşık makineleri arasında en iyi modellerden biri seçildi. Blomberg çamaşır makinesi Almanya’nın en büyük teknoloji yarışması olan Plus X’te tasarım ödülü aldı.
  2005: Arçelik A.Ş.’nin 50. kuruluş yılı kutlandı. Rusya tesisinin temeli atıldı.
  Romanya-Gaesti’deki fabrikada, ilk Arctic Chest Freezer üretim hattı devreye alındı.
  Teknolojiye ve Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlarla ürün yelpazesini sürekli zenginleştiren Arçelik
  A.Ş. bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin ilk yerli çamaşır kurutma makinesini üretti.
  İleri teknoloji ile Alman tasarımını birleştiren, çevre, tasarım, verimlilik ve teknoloji
  alanlarında çok sayıda ödül kazanan Blomberg markalı ürün gamı tamamlandı.
  Mobilya sektöründe Arstil markası 80 mağazaya ulaştı, ilk bayi toplantısı gerçekleşti.
  2006: Arçelik A.Ş., uluslararası alandaki ödül ve başarılarına bir yenisini daha ekleyerek,*
  Japonya’dan iki ödülle birlikte döndü. Ankara Bulaşık Makinesi İşletmesi ve Çerkezköy Elektrik Motorları İşletmesi TPM Mükemmellik Ödülü’nün sahibi oldu. Kurutucu üretim tesisinin Tekirdağ Çerkezköy’e taşınması ve 25,6 milyon Euro ilave yatırım ile yıllık üretim kapasitesinin 800 bin adete yükseltilmesi kararı alındı.Türkiye’den Çin’e ilk defa bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi ihracatına başlandı.Sadece Beko ürünlerinin satışa sunulduğu “Beko Özel Mağazacılık” sistemi, başta Doğu Avrupa, Baltık Cumhuriyetleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri olmak üzere dış pazarlara taşındı. Arçelik A.Ş.’nin Ankara’daki işletmesinde üretilen 5 milyonuncu bulaşık makinesi Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edildi. Eskişehir İşletmesi’nde, Türkiye’nin ilk gardırop tipi (Side by Side) buzdolabı üretim tesisi hizmete girdi. Dünyanın en hızlı bulaşık ve çamaşır makinesi tüketicilerin beğenisine sunuldu. Arçelik A.Ş., dünya markası Beko ile Türkiye Birinci Erkekler Basketbol Ligi sponsoru oldu. Arçelik A.Ş., Beko Elektronik A.Ş.’de sahip olduğu hisse oranını %22,36’dan %72,46’ya yükselterek, Şirket’in en büyük hissedarı oldu. Beko LLC, Rusya’da seri üretime başladı.*
  *
  Fujitsu' nun Tarihçesi:
  Şirket 1935’de Fuji Tsu-shinki Seizo adıyla (Fuji Telekomünikasyon Ekipman Üretimi) Fuji Electric Şirketi’nden ayrılarak, buna karşılık Furukawa Electric Company ve Alman şirketler topluluğu Siemens’in müşterek girişimi olarak kuruldu. Fujitsu Furukawa zaibatsu’suyla olan bağlantılarına rağmen Müttefiklerin Japonya’yı işgalinden çok yara almamış olarak çıktı.


  Fujitsu Japonya’nın ilk bilgisayarı FACOM 100’ü 1954’de, transistörlü FACOM 222’yi ise 1961’de üretti. 1967’de şirketin adı yasal olarak da Fujitsu olarak kısaltıldı.


  1955’de, Fujitsu Kawasaki Frontale’i bir Fujitsu futbol klübü olarak kurdu. Kawasaki Frontale şimdilerde 1999’dan beri J.Ligi futbol klübü olarak devam ediyor. 1981’den sonra azar azar International Computers Ltd (ICL) almaya başladı ve 2002’de adını Fujitsu Services Limited olarak değiştirdi.


  Şubat 1989’dan 1997 yazına kadar Fujitsu FM Towns PC varyant’ları üretti. Multimedya uygulamalar ve bilgisayar oyunları için özel PC varyantı olarak başladı ama daha sonra normal PC’lerle daha uyumlu hale geldi. 1993’de, FM Towns oyunlarıyla uyumlu oyun konsolu olan FM Towns Marty çıkarıldı. 1997’de Amdahl tamamı Fujitsu’ya ait bir bağlı ortaklık oldu.


  Siemens AG ile aktif ortaklık 1999’da şimdi Avrupa’nın en büyük BT sağlayıcısı ve Fujitsu/ Siemens 50/50 ortaklığı olan olan Fujitsu Siemens Computers olarak canlandırıldı. 2 Mart 2004’te, Amerika Fujitsu Bilgisayar Ürünleri sabit disk sürücü ile ilgili hatalı çip ve bellenim üretmekle ilgili toplu bir davayı kaybetti.
  Microsoft' un Tarihçesi:
  Popular Electronics’in (Popüler Elektronik) Altair 8800’ü gösteren 1 Ocak 1975 tarihli sayısını okuduktan sonra Bill Gates yeni mikro bilgisayar MITS’nin (Mikro Enstrümantasyon ve Telemetri Sistemleri) yaratıcılarını arayarak, sistem için BASIC programlama dilinin implementasyonunu tanıtmayı teklif etti. Gates ne bir yorumlayıcısı ne de bir Altair sistemi vardı ama yine de demo’dan önceki 8 hafta süresince o ve Allen yorumlayıcıyı geliştirdi. Yorumlayıcı demo’da işe yaradı ve MITS Altair BASIC’i dağıtmayı kabul etti. Gates Harvard Universitesi’ni bırakarak MITS’in bulunduğu Albuquerque, New Mexico’ya taşındı ve orada Microsoft’u kurdu. Microsoft ismi tire işareti olmadan ilk kez Gates’in Allen’a yazdığı bir mektupta 29 Kasım 1975’de kullanıldı ve 26 Kasım 1976’da resmi bir ticari marka oldu. Şirketin ilk uluslararası 1 Kasım 1978’de Japonya’da "ASCII Microsoft" ünvanıyla kuruldu (şimdi "Microsoft Japonya"). 1 Ocak 1979’da, şiket Albuquerque’dan Bellevue, Washington’daki yeni evine taşındı. [22] Daha sonra CEO olarak Bill Gates’i takip edecek olan Steve Ballmer şirkete 11 Haziran 1980’de katıldı. Şirket 25 Haziran 1981’de yeniden yapılandırılarak ana eyaleti Washington’da anonim şirket haline geldi (adında bir değişiklik daha yaparak "Microsoft, Inc." olarak). Yeniden yapılandırmanın bir parçası olarak Bill Gates şirketin başkanı ve yönetim kurulu başkanı olurken Paul Allen başkanvekili oldu.

  Şirketin piyasaya sürdüğü ilk işletim sistemi 1980’de Unix’in bir varyantı oldu. AT&T’den bir lisans kanalıyla alarak adını Xenix’e değiştirdi ve işletim sistemini birkaç platforma yerleştirmek/ adapte etmek için Santa Cruz Operasyon’u kiraladı. Bu Unix varyantı Microsoft’un word işlemcisi Microsoft Word’e taban oldu. Orjinalde "Multi-Tool Word" (Çok-Araçlı Word) olarak adlandırılan, Microsoft Word "What You See Is What You Get" (Gördüğün Aldığındır) veya WYSIWYG temasıyla dikkate değer hale geldi. Word ayrıca koyu renkli metin gibi özellikleri olan ilk uygulamaydı. İlk defa 1983 baharında piyasaya sürüldü ve ücretsiz demonstrasyon kopyaları PC World’ün Kasım 1983 sayısıyla birlikte dağıtıldı, böylece bir dergiyle dağıtılan diske kayıtlı ilk program oldu. Ancak, birçok yazılım OEM’lerine (Orjinal Ekipman Üreticilerine) yeniden satış için lisans verilmesine rağmen Xenix son kullanıcılara hiçbir zaman direkt olarak satılmadı. 1980’lerin ortasında, Microsoft Unix işinden tamamen çıkmıştı.
  Beko’ nun Tarihçesi:
  Türkiye'nin yeni yeni sanayileşmeye başladığı 1950'li yıllarda, Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç, Türkiye'ye döviz kazandıracak bir ürün arayışındaydı. O yıllardaki ülke koşulları çerçevesinde, bir salça ve konserve fabrikası yatırımı için bu alanda tecrübe sahibi olan Bejerano ile ortaklık kurdu. 1954'te kurulan şirketin ismi, Bejerano'nun ve Koç'un ilk iki harflerinin birleşmesiyle Beko olarak tescil edildi. Ancak, ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle, şirket faaliyete geçemedi.


  O yıllarda, General Elektrik ampullerinin satış ve bayiliğini kurma fırsatı doğunca, konserve şirketinin ismi Beko Ticaret A.Ş. olarak değiştirildi. Böylece, Anadolu'da ilk kez bayilik sistemi kuran Vehbi Koç, Arçelik ürünlerini de bu sistemle tüketicinin evine kadar ulaştırdı.


  1977 yılında Arçelik distribütörlüğünü Atılım'a devreden Beko Ticaret, 1983 yılından itibaren güçlü tecrübe birikimi ile Beko markası adı altında Türkiye beyaz eşya sektöründe faaliyet göstermeye başladı.


  Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu'nun 1990'lı yıllardan itibaren yurt dışı faaliyetlerine yönelmesiyle, Beko ihracat markası olarak belirlendi.


  2000 yılına gelindiğinde ise Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu'nun yeniden yapılanması sonucu Beko, Beko Ticaret A.Ş. bünyesinden çıkarak, Arçelik markası ile birlikte Arçelik A.Ş. çatısı altına girdi.


  Yurt dışına kendi markasıyla satış yapan ilk marka olma özelliğini taşıyan Beko, "Dünya Markası" olma hedefiyle yola çıktı. İlk başarısını Türkiye pazarında kazanan Beko, bu başarıyı yurt dışına da taşıyarak, bugün dünyanın 100'den fazla ülkesinde milyonlarca insanı markası ile tanıştırdı.

  Hoover' ın Tarihçesi:
  Gereklilik ve yaratıcılık uzun yıllardır dünyanın en büyük icatlarının ardındaki itici güç olmuş, ve Hoover elektrik süpürgesi de bu konuda bir istisna değil.


  Hikaye 1907’de başlar. Geceleri hademe olarak çalışan bir mucit olanan Murray Spangler, Canton, Ohio’da çok katlı bir mağazada halı temizliyordu. Ama süpürgesinden çıkan toz astımını azdırıyordu, soruna çözüm bulmak için yaratıcı gücüne müracat etti.


  Spangler teneke bir sabun kutusunu, pervaneyi, saten bir yastık kılıfını ve bir süpürge sapını birleştirerek garip görüntülü, hantal görüntülü bir aygıt yarattı ve soluduğu havadan tozu emmeyi başardı. Bu kendi tabiriyle “çöp emicisinin” büyük satış potansiyeli olduğunu çabucak fark etti ve finansal arka aramaya başladı.


  Spangler'in aile dostu Susan Hoover, makineyi evinde denemeyi kabul etti. Çok geçmeden kocası deri eşyalar üreten bir mağazası olan W.H. “Patron” Hoover’a makinanın faydalarını şakımaya başlamıştı. Hoover 1908’de patentini Spangler’dan satın aldı, onu ortak olarak tutmaya devam etti. Kısa sürede deri mağazasının bir köşesinde 6 çalışan günde 6 unite üretmeye başlamıştı.


  Ürün hakkında halkı bilgilendirmek için Hoover, Saturday Evening Post (Cumartesi Akşam Postası) gazetesinde küçük bir ilan vererek yazan ve talepte bulunan herkese 10 günlük bedava deneme vaat etti. Ama ürünü direkt olarak potansiyel müşterilere yollamak yerine her şehirde iyi tanınan, prestijli bir mağazaya yolladı. Mağaza yöneticilerine bir mektup göndererek makineyi müşterilere teslim etmelerini, satış olduğu takdirde de kendilerine bir komisyon ayırmalarını ve Şirket’in bayisi olma fırsatını teklif etti. Bu altyapı günümüzde de Hoover ürünlerinin ana dağıtım kanalı olarak kullanılan ulusal bayi ağının tabanını oluşturdu.
 2. DereeN
  Devamlı Üye

  Intel' in Tarihçesi:

  Intel ilk x86 CPU’sunu (merkezi işlem birimi) 25 yıl önce piyasaya sürdüğünde, transistör radyo portatifti, bilgisayarlar hareket kabiliyeti olmayan büyük makinalardı ve İnternet sadece birkaç araştırmacı bilim adamı tarafından kullanılmaktaydı. İşler nasıl da değişti!  Sektör analisti Mercury Research’ün* bileşik masaüstü, dizüstü, ve server sevkiyat verilerine göre İntel ilk 8086 mikroişlemcisinin 8 Haziran 1978’deki başlangıcından Nisan 2003’e kadar 1 milyarın üzerinde x86 CPU sevkiyatı yapmıştır.  Pioneer' ın Tarihçesi:

  Nozomu Matsumoto Pioneer’i 1938’de garajında hoparlör üreterek, işitsel ürün üreticisi olarak kurdu.

  Bugün Pioneer tüketici lazer diskleri (1979), araç CD playerları (1984), GPS araç navigasyonu (1990), DVD-Video player (1997), yüksek tanımlı plazma görüntüsü (1997) ve organik elektroışıma (OEL) görüntüsü (1997) gibi yenilikleri sunmadaki rolüyle saygı gören, araba, ev ve iş pazarlarında, dünyanın lider elektronik ürünleri üreticisidir. Bugün de Pioneer yenilikçi, yüksek teknoloji eğlence ve elektronil ürünler üretmektedir. 21.yüzyıla daha çok yaklaştıkça, elektronik endüstrisi çok hızlı değişmektedir. Bu değişimin tam ortasında, daha da çok öngörü ve esneklik gerekmektedir, özellikle de araştırma ve geliştirme de. ARGE, Pioneer’in büyümesinde, yaratıcılığında, ve liderliğinde anahtar olmuştur. Gelirlerin %7’sini ARGE’ye geri yatırarak, yeni yüzyılın yaşam biçimlerine en iyi uyan yaratıcı ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. İster kristal berraklıkta high definition PureVision plazma televizyon olsun ister arabanız için her büyük bas sesli notayı duymanız için bir ses sistemi olsun, müziğin ve sinemanın ruhunuza dokunması için ekstra bir özellik eklemek istiyoruz. Kurumsal sloganımız bunu birçok yolla söylüyor - sound.vision.soul (ses.vizyon.ruh).

  "Ses" sadece Pioneer’in orjinini değil - işitsel alanı- ama aynı zamanda müşterilerle tınlama hedefimizi ifade etmekte. "Vizyon" Blu-ray Disc teknolojisiyle Pioneer’ın liderliğini sürdürdüğü video alanını ve merkezde gelecek jenerasyon plazmaları ifade etmektedir. Ayrıca şirketin geleceğe ve yeniliğe olan açık bağlılığını çağrıştırmaktadır. "Ruh" Pioneer’ın eğlenceyi safi his boyutuna çıkarma kararlılığının altını çizmektedir. Pioneer sesin ve vizyonunu ‘kalbi hareket ettirme ve ruha dokunma’ gücüne gerçekten inanmaktadır.

  Herkesin bir ruhu var. Hiç bitmeyen meydan okuma, onu daha derinlerde hissetmek için yollar bulmaktır. Pioneer’de, "Kalbi Hareket Ettir ve Ruha Dokun," sloganı kelimelerin ifade edebileceğinden çok daha fazla anlam taşımaktadır. Ses ve görüntünün sonsuza kadar süren mucizesini kullanarak mümkün olduğunca çok hissi ve hassasiyeti hareketlendirebilmek bizim misyonumuzdur.
  Samsung' un Tarihçesi:

  Samsung Electronics(SEC) 1969’da Samsung Elektrik Endüstrileri adıyla kurulmuştur. TV, hesap makineleri, buzdolapları, klimalar ve çamaşır makinaları gibi elektrikli aletler üretmekteydi. 1981 olduğunda, şirket 10 milyonun üzerinde siyah beyaz televizyon üretmişti. 1988’de Samsung Semiconductor & Communications ile birleşti. 1992’de dünyanın ilk 64M DRAM’ını üretti.

  30 Kasım 2005’de, Samsung 1999-2002 yıllarında dünya çapında fiyat tespiti ittifakında yer alarak rekabete zarar vermek ve PC fiyatlarını arttırmaktan suçlu bulundu. Savcı ile uzlaşma sonucu, Samsung Electronics Co. Ltd. ve ABD’deki bağlı ortağı Samsung Semiconductor Inc., $300 milyon ceza ödemeye mahkum edildi. Bu soruşturmanın sonucunda 2005’te Hynix $185 milyon ödemeye, Infineon 2004’te $160 milyon ödemeye mahkum edildi. Micron Technology savcıyla işbirliği yaptığı için ceza alması beklenmiyor.  General Electric' in Tarihçesi:

  1876 yılı Amerika’nın yüzyıl dönümüydü. Çoğu amerikalı için geçmişe gururla bakma zamanıydı. Diğerleri içinse geleceğe önlerinde yatan fırsatlara bakma zamanıydı. Philadelphia’daki Centennial Sergisi’ndeki elektrik standları insanların icat etmek için yeni hedefler aradığı bir dönemin başlangını işaret ediyordu.

  Aynı yıl daha sonra, Thomas Alva Edison Menlo Park, New Jersey’de Sergi’de gördüğü dinamo ve diğer elektonik cihazları inceleyebileceği daha yeni ve daha iyi ekipmanlı bir labaratuar açacaktı. Bu labaratuardan belki de hepsinden daha büyük bir icat çıkacaktı – başarılı bir a akkor elektrikli lamba.

  1890’da, Edison değişik işlerini Edison General Electric Company altında organize etmişti. Thomson-Houston Şirketi ve onu oluşturmak için birleşen değişik şirketler Lynn, Massachusetts’den eski bir ayakkabı üreticisi olan Charles A. Coffin tarafından yönetiliyordu. Rakiplerle bu birleşmeler ve her şirketin sahip olduğu patent hakları elektrik endüstrisinde şirketi hakim pozisyona soktu. İşler büyüdükçe, tek bir şirketin tamamen kendi teknolojisiyle tam bir elektrik tesisat üretmesi giderek zorlaşmıştı. 1892’de bu iki ana şirket birleşerek General Electric Şirketi’ni oluşturdu.

  Edison’un ilk iş kollarından bazıları halen GE’nin bir parçası, ışıklandırma, ulaşım, endüstriyel ürünler, güç nakli, ve medikal ekipmanlar bunlardan bazılarıdır. İlk GE Cihazları elektrikli fanlar Ft. Wayne elektrik işlerinde 1890’lar kadar erken bir tarihte bile üretilirken, tam seri ısıtma ve pişirme cihazları 1907’de geliştirilmişti. GE Uçak Motorları, bölümün adı sadece 1987’den beri varken, aslında hikayesi 1917’de ABD hükümeti emekleme çağındaki ABD havacılık sektörü için ilk uçak motoru “booster”ı geliştirecek bir şirket ararken başladı. Thomas Edison'un 1893’te ampul için plastik filamentlerle deneyimi 1930’da yaratılan ilk GE Plastik departmanının kuruluşuna yol açtı.

  GE'nin liderleri yıllar içinde lider sektörlerden oluşan çeşitli bir portföy oluşturmuşlardır; şirket çapında büyümeyi sağlayan ve maliyetleri azaltan güçlü bir insiyatif akımı; sayısız iş akışını kullanarak fırsatları değerlendirmek; ve çevreyle güvenle başa çıkabilmek için bir grup ortak değer.  Xerox' un Tarihçesi:

  Xerox 1906’da "The Haloid Company" adıyla fotoğraf kağıdı ve ekipmanı üreten bir şirket olarak kuruldu. Şirket 1959’da Chester Carlson tarafından geliştirilen çizgisiz kağıda fotokopya çıkarma tekniği (elektrofotoğrafi) kullanan Xerox 914 fotokopi makinasının piyasaya sürülmesiyle şöhrete kavuştu. Şirket daha sonra adını 1958’de "Haloid Xerox" olarak değiştirdi. 1961’in sonunda 914 o kadar popülerdiki Xerox’un gelirleri neredeyse 60 milyon $’a ulaşmıştı. Yıl 1965’e olduğunda gelirler $500 milyonu geçmişti. 914’ü çıkarmadan önce ilk fotokopi özellikli yazıcı "Copyflo"’yu 1955’de çıkarmşıtı.

  Xerox 914 ilk tek parçalı çizgisiz kağıtlı fotokopi makinasıydı ve binlerce sattı.

  Şirket 1960’larda ürünün yavaş ilerleyen araştırma geliştirme aşaması boyunca çok çeken yatırımcılarını milyoner yaparak fark edilir şekilde büyüdü. Fotokopi tekniği araştıma merkezi olan "Wilson Araştırma ve Teknoloji Merkezi” Webster, New York’da 1960’da açıldı. 1961’de, şirket adını "Xerox Corporation" olarak değiştirdi. Xerox hisseleri (XRX) New York Borsasına 1961’de, Chicago Borsasına ise 1990’da kote oldu.

  1963’de, Xerox, ilk masa üstü fotokopi makinası Xerox 813’ü piyasaya sürerek, Carlson'un herkesin ofis masasına sığacak bir kopyalama aleti vizyonunu gerçeğe dönüştürdü. Bunu, 1973’te 10 sene sonra renkli fotokopi makinesi takip etti.

  1970’de, Charles Peter McColough’un başkanlığı sırasında Xerox, Xerox PARC (Xerox Palo Alto Araştırma Merkezi) araştırma tesisini açtı. Tesis kağıtsız ofis yaratmak adına mouse ve grafik kullanıcı arayüzü gibi birçok modern hesaplama metodu üzerine geliştirmeler yaptı. Xerox PARC bu icatlarla 1973’te çalışma istasyonu ve kişisel bilgisayara benzeyen bir minibilgisayar olan Xerox Alto’yu yarattı. Xerox’un kendisi, ondaki satış potansiyelini göremediği için Alto hiçbir zaman ticari olarak satılmadı. 1979’da içlerinde Steve Jobs’ın da bulunduğu birkaç Apple Bilgisayar çalışanı geliştirdiklerini merak ettikleri için Xerox PARC’ı ziyaret etti. Jobs ve diğer çalışanlar GUI ve mouse’un ticari potansiyelini görererek daha sonra1983’te piyasaya $10,000’dan sunulacak Apple Lisa’nın geliştirilmesi için çalışmaya başladılar. Apple Lisa ticari bir başarısızlık oldu. İlk lazer yazıcı, araştırma uzmanı Gary Starkweather’ın 1971’de modifiye ettiğibir kopya aletinden 1977’de Xerox tarafından üretildi. Lazer yazıcılar daha sonra Xerox için multi milyar dolarlık bir iş oldu. Xerox 9700 olarak tanınmıştı.  Canon' un Tarihçesi:

  Canon işe bir avuç çalışanı ve yakıcı bir tutkuyla başladı. Bu şirket kısa sürede dünyanın tanınan kamera üreticisi oldu ve şimdi global bir multimedya şirketi. Ama başarımızın kökenleri değişmedi: ilk yıllarımızdaki tutku ve teknolojik deneyim 60 yılın üzerinde bir sürede birikerek büyüdü. Canon dünyaçapında sevilen bir şiket olma amacını güderken insanları teknojisinden faydalandırmaya devam edecektir.
  Vestel’ in Tarihçesi:

  Elektronik, beyaz eşya ve bilgi teknolojisi alanlarında faaliyet gösteren ve yedi yurtiçi, onbir yurtdışı olmak üzere toplam 18 şirketten oluşan Vestel Şirketler Grubu, Zorlu Grubu’nun elektronik ve beyaz eşya sektöründeki yatırımlarının amiral gemisidir. Yurtdışındaki şirketleri aralarında Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya ve Hollanda’nın da bulunduğu AB ülkelerinde yer almaktadır.

  Televizyondan beyaz eşyaya, klimadan bilgisayara kadar dünya standartlarındaki ürünleriyle 103 ülkeye ihracat yapan Vestel, bugün itibariyle özellikle Almanya, İngiltere ve Fransa gibi Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinde %20, dünyada ise %5 oranında pazar payına sahiptir.

  İç pazarın yanı sıra dış pazarlarda da başarısını 2000 yılında gerçekleştirdiği 548 milyon dolarlık ihracat şampiyonluğu ile somutlayan Vestel, dünya çapında gerçekleştirdiği yatırımlarla binlerce kişiye istihdam olanağı ve ülkesine büyük bir ihracat potansiyeli sağlamaktadır.

  Beyaz Eşya'da üretiminin %77'sini ihraç ettiği 2003 yılında toplam 1,5 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Vestel' in 2004 yıl sonu ciro hedefi 2 milyar doların üzerine çıkmaktır.

  Dünyadaki gelişmeleri yerinde ve hızla takip edebilmek adına yeni ürün geliştirmeye verdiği önemle Vestel, Türkiye sınırlarını da aşarak dünya çapında 5 noktada, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, HongHong, Manisa ve İzmir’de AR-GE yatırımları yapmıştır. Bu yatırımlar; kendi teknolojisini kendi üreten Vestel’ in, dünya insanı için dünya kalitesinin de üstünde ürün yaratma tutkusunu simgelemektedir.

  Türkiye’de televizyon üretiminde birçok ilke imza atan Vestel, 100 Hz. TV, ilk 87 ekran TV, 16:9 sinema formatında TV, DVD’li Flat TV, kayıt yapabilen Replay TV, Dolby Surround Prologic Sistemli TV, Digital TV , Internet TV, TFT TV ve Plazma TV ürünlerini ilk olarak pazara sunmaktan gurur duymaktadır.

  2003 yılı sonuçlarına göre, Vestel Elektronik, TV’de Türkiye iç pazarının % 31’ine, Türkiye’nin TV ihracatında ise % 53 pazar payına sahiptir. Avrupa’daki TV pazar payı ise % 23. Son 1,5 yıldır JVC, Hitachi ve Toshiba gibi dünya elektronik devlerinin ürünlerini tesislerinde üretmeye başlamıştır.

  1999 yılı Haziran ayında başlangıçta buzdolabı ve split klima ile üretime başlayan Vestel Beyaz Eşya, başta İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya olmak üzere 66 ülkede 127 marka ile ODM olarak üretim yapmaktadır. Yılda 1,5 milyon adet buzdolabı, 300.000 adet split klima ve 2003 yılı Eylül ayında devreye girecek yeni fabrika ile 1 milyon adet çamaşır makinesi kapasiteli üretim tesislerine sahip Vestel Beyaz Eşya’nın ihracat oranı, toplam üretimin % 77’sine ulaşmıştır.

  1975 yılında Türkiye’de ilk kez uzaktan kumanda ve tuner üretimini gerçekleştirmek üzere kurulmuş, Türkiye’deki en büyük elektronik komponent yüzey montajı (SMD) kapasitesine sahip Vestel Komünikasyon tesisleri ise; Avrupa’nın da en büyük analog uydu alıcı ve DVD üreticisi konumundadır. Türkiye’nin ilk dijital Ar-Ge’sine sahip Vestel Komünikasyon, son 3 yılda kişisel bilgisayar üretiminde de Türkiye lideridir.

  Vestel Elektronik, Vestelkom ve Vestel Beyaz Eşya fabrikalarında üretilen tüm ürünlerin dış pazar satışlarını Vestel Dış Ticaret, iç pazar satışlarını ise Grubun bir diğer şirketi olan Vestel Pazarlama gerçekleştirmektedir.

  Vestel Pazarlama, Türkiye'nin coğrafi ve ekonomik yapısı gereği dört bölge müdürlüğü ve 12 satış müdürlüğü ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirketin, Vestel markalı ürünlerin yanısıra JVC, Zanussi, Regal ve Moulinex markalı ürünleri de tüketicileriyle buluşturduğu Türkiye'nin her köşesinde 531’i showroom, 393’ü shop olmak üzere yaklaşık 1500 aktif bayisi ve 600’ü aşkın satış sonrası servis merkezi bulunmaktadır.

  Tüm bu yatırımlar; kendi teknolojisini kendi üreten Vestel’in, dünya insanı için dünya kalitesinin de üstünde ürün yaratma tutkusunu simgelemektedir.
  Nintendo' nun Tarihçesi:

  Kyoto, Japonya’nın Nintendo Co., Ltd. şirketi interaktif eğlencenin yaratılışında tanınmış bir dünya lideridir. Bugüne kadar, Nintendo dünya çapından 1 milyarın üzerinde video oyunu satmış, Mario, Donkey Kong gibi sektör ikonları yaratmış, ve Zelda Efsanesi ve Pokémon gibi franchise’lar kurmuştur. Nintendo aralarında dünyanın en çok satan video oyun sistemi Nintendo GameCube ve the Game Boy serileri de olan popüler ev video oyun sistemleri için donanım ve yazılım üretmekte ve pazarlamaktadır.

  Redmond, Washington bazlı %100 bağlı ortaklık olan Nintendo of America Inc., Amerikan ev halkının %40’dan fazlasında bir Nintendo oyun sisteminin olduğu Nintendo’nun Kuzey Yarımkürede’ki operasyonlarının ana merkezi olarak hizmet vermektedir.  Braun’ nin Tarihçesi:

  Bir mühendis olan Max Braun, 1921’de Frankfurt’ta küçük bir mühendislik dükkanı açtı. 1923’de radyo setleri için parçalar üretmeye başladı. 1928’de kısmen belli bazı plastik parça kullanımına bağlı olarak şirket öyle büyümüştü ki Frankfurt’ta Idsteiner Caddesi’nde yeni tesislerine taşındı.

  Dükkanını açtıktan 8 yıl sonra, 1929’da Max Braun komple radyo seti üretmeye başladı. Kısa süre sonra Braun Almanya’nın önde gelen radyo üreticilerinden biri oldu. Bu gelişme 1932’de ilk defa radyo ve kaset çaların birleştirilmesiyle devam etti. 1935’de Braun markası ve tanıdık yüksek “A” formunda logotipi tanıtıldı. 1937’de Paris’teki Dünya Fuarı’nda Max Braun stenodaki özel başarıları için ödül aldı. Üç yıl sonra şirketin binden fazla çalışanı vardı.

  Braun son teknoloji radyo ve işitsel cihazlar üretmeye devam ederek 1956’da şimdinin meşhur SK-4 kaset çalarını piyasaya çıkardı. Braun kısa sürede 'yüksek-sadakat' işitselleri ve kaset çalarlarıyla iyi tanınır oldu. 1950ler Braun’un bugün en çok tanınan ürününün başlangıcının da altını çizdi: elektrikli traş makinası. S 50 Brau’un ilk elektrikli traş makinasıydı ve içinde üzerine çelik folyo monte edilmiş, çok ince ama çok sabit, salınan bir kesici blok barındırmaktaydı. Bu prensip Braun’un elektrikli traş makinelerinde halen kullanılmaktadır. 1950’lerin ortasından beri Braun Alman modern endüstriyel tasarım konseptine ve fonksiyonellikle teknolojiyi birleştirmeye çok yakından bağlıdır. O sırada en etkileyici tasarımcı Brau’un tasarım ekibinin bir üyesi olan Dieter Rams’dı. Rams 1950’lerin ve 60’ların Alman tasarım rönasansında anahtar bir figür ve Ulm Hochschule für Gestaltung’da eski bir öğretmendi. Zaman içinde Braun’un tasarım ekibinin başı olan Rams’ın etkisi kısa sürede birçok üründe kendini gösterdi. Braun'un ünlü SK-4 kaset çaları ve yüksek kaliteli ‘D’ serisi (D45, D46, D47) 35 mm slayt projektörleri Fonksiyonelist tasarımın daha iyi örneklerinden bazılarıdır. Modern tasarımın bir başka ama daha az bilinen 'icon'u elektroniği İngiltere QUAD lisanslı elektrostatik hoparlör ünitesi LE1’dir. 1997’de emekliliğine kadar neredeyse 30 yıl boyunca Dieter Rams Braun A.G. tasarımının başında görev yapmıştır. Tasarımlarının bir çoğu – şahane düzgün kahve makinaları, hesap makinaları, radyolar, ve traş makineleri – Modern Art müzesinde kalıcı yer bulmuştur.

  1970’lerde, bu pop-art’dan etkilenen bir tasarım yaklaşımı süreye kadar bir çok ev aletini ve ürününü içeren Braun’a ilham kaynağı oldu. Dönemin modern Braun tasarımı bu yaklaşımı canlı renkler ve hafif dokunuşuyla içerirken Fonksiyonalist felsefeyi halen alnı pak bir şekilde korumaktaydı. Braun AG’nin kontrol edici hissesi 1967’de Max Braun’un mirasçısı Max Braun tarafından şirketin traş ürünlerini tamamlayıcı olarak Gillette Şirketi’ne satıldı. Braun 1984’de Gillette’in %100 bağlı ortaklığı olurken, buna karşılık Gillette de 2005’te Procter & Gamble tarafından satın alındı.

 3. DereeN
  Devamlı Üye
  Linux’ ün Tarihçesi:

  1983’de, Richard Stallman tamamen ücretsiz yazılımdan oluşan Unix-benzeri bir işletim sistemi geliştirmek amacıyla GNU Projesini kurdu. 1990’ların başında, GNU bu sistemin gerekli parçalarının çoğunu ya toplamış ya da üretmişti — kütüphaneler,derleyiciler, metin düzenleyiciler, bir Unix kabuğul — bir tek ana bileşen olan çekirdek kalmıştı. GNU projesi çekirdeği 1990’da, Mach mikroçekirdeğini baz alarak GNU Hurd’ü geliştirmeye başladı, ama Mach-bazlı bu tasarımın geliştirilmesi zor çıktı ve yavaş ilerledi.

  Bu sırada, 1991’de, Fin’li üniversite öğrencisi Linus Torvalds, Helsinki Üniversitesi’ne devam ederken hobi olarak başka bir çekirdek geliştirmeye başlamıştı. Torvalds kendi bilgisayarında orjinal olarak Andrew Tanenbaum tarafından işletim sistemi tasarımını öğretmek amacıyla yazılmış Unix-benzeri bir sistem olan Minix kullanıyordu. Ancak Tanenbaum’un başkalarının kendi işletim sistemini yaymasına izin vermemesi did Torvalds’ı Minix’nin yerine ikame yaratmaya itti.

  Orijinal olarak Torvalds çekirdeğine "free (bedava)" ve "freak (acaip)" anlamında ve Unix-benzeri sistemlerin çoğunun sonunda yer alan X harfini de ekleyerek "Freax" adını verdi. "Linux" adı Fin Üniversitesi’ne ait FTP sunucuyu yöneten Ari Lemmke tarafından bulundu; Torvald’ın ilk indirilmeye hazır projesinin bulunduğu dizin için be adı icat etti.

  Unix sistemlerinin grafik bir tarihi. Linux Unix-tipi bir sistem olmakla beraber kaynak kodu orjinal Unix çıkışlı değildir. İlk başlarda Linux’u yapılandırıp yüklemek için Minix çalıştıran bir bilgisayar gerekliydi. Linux’un başlangıç versiyonları sabit diskten önyükleme yapabilmek için başka bir işletim sisteminin varlığına gerek duyuyordu, ama kısa süre sonra LILO gibi bağımsız önyükleyiciler çıktı. Linux sistemi fonksiyonellikte Minix’i çabucak aştı; Torvalds ve diğer erken çekirdek geliştiricileri tam, tamamen fonksiyonel, ve bedava (özgürlük gibi) bir işletim sistemi yaratmak için çalışmalarını GNU bileşenleri ve user-space programlarına adapte ettiler.

  Bugün, GNU bileşenleri gibi diğer alt sistemler ayrıca geliştirilmeye devam ederken Torvalds çekirdeğinin geliştirilmesini yönetmeye devam etmektedir. Diğer grup ve şirketler bu bileşenleri ilave uygulama yazılımlarıyla Linux formunda birleştirip dağıtmaktadırlar.
  Hp’ nin Tarihçesi:

  HP 1 Ocak 1939’da Bill Hewlett ve Dave Packard tarafından test ve ölçümleme aletleri üreticisi olarak 538 ABD Doları sermayeyle kuruldu. Her ikisi de Stanford Üniversitesi’nden 1934’de mezun olmuşlardı. Şirket Palo Alto yakınlarında bir garajda lisansüstü öğrenciyken Büyük Buhran sırasından kuruldu. Şirketi adlandırmak için attıkları yazı-turayı kazanan Bill şirketin adını Hewlett-Packard koydu. İlk ürünleri bir hassas ses osilatörü Model 200A idi. İnovasyonları küçük bir gece lambası ampülünü elektrik devresinin kritik bir bölümünde ısıya duyarlı rezistör olarak kullanmaktı. Bu onlara rakipleri daha az sabit osilatörleri 200$’a satarken Model 200A’yı 54.40 $’a satma fırsatı verdi. Model 200 serisi jeneratörler en azından 1972’ye kadar 200AB olarak devam etti, hala tüp bazlı ama tasarım açısından yıllar içinde gelişmiş olarak. 33 yılla, belki de tüm zamanların en uzun satan temel elektronik tasarımı oldu. Şirket adı, Hewlett-Packard, kurucuların soyadlarından gelmekteydi. Bill yazı turayı kazanmasa, belki de şirket bugün Packard-Hewlett olarak tanınıyor olacaktı. Şirketin ilk müşterilerinden birisi de Fantasia filmini oynattığı tiyatrolarında kurulu Fantasound surround ses sistemlerini tasdiklemek için tanesi 71.5$’dan 8 tane 200B osilatörü alan Walt Disney Şirketi’ydi.


  Dell’ in Tarihçesi:

  Michael Dell, 1984’de Austin’deki Texas Üniversite’sinde öğrenciyken sadece 1000$ sermayeyle PC’s Limited’i kurdu. Yeni kurulan şirket Michael Dell'in kampüste Dobie Center’daki yatakhane odasından stoktaki parçalardan üretilmiş IBM-uyumlu bilgisayarlar satmayı hedeflemekteydi. Michael Dell kişisel bilgisayar sistemlerini direkt olarak müşterilere satmakla PC’s Limited Şirketi’nin müşterilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabileceği ve bu ihtiyaçlara daha iyi çözümler üretebileceği inancıyla ticari hayatına başladı.

  1985’de, şirket kendi tasarımı olan 8 MHz hızında çalışan, Intel 8088-uyumlu işlemcili ilk bilgisayarı ("Turbo PC") üretti. Sistemlerinin ilanını direkt müşterilere satılmak üzere ulusal bir bilgisayar dergisinde verdi ve sipariş edilen her üniteyi seçilen opsiyonlara göre özel olarak topladı. Bu şekilde müşterilere perakende markalarından daha ucuza, bilgisayarı kendilerinin toplamasından daha pratik bir seçenek sundu. Bu modeli kullanan ilk şirket olmamasına rağmen PC’s Limited bu konuda başarılı olan ilk şirketlerden biri oldu. Michael Dell işi tam zamanlı olarak yürütmek için okulu bıraktı. İlk yılında şirket 6 Milyon $’ı bulan bir sonuca ulaştı.

  1987’de, PC's Limited satış sonrası hizmet veren yerel satıcıların yokluğunu kapatmak için ilk defa yerinde hizmet programlarını kurdu. Ayrıca yine 1987’de, şirket İngiltere’de ilk operasyonlarını başlattı; bunu takiben dört yıl içinde onbir tane daha uluslararası operasyon kuruldu. 1988’de, Dell'in piyasa değeri halka ilk açıldığındaki 30 Milyon Dolar’dan 80 Milyon Dolara çıkmıştı. Şirket 1988’de adını "Dell Computer Corporation"’a çevirdi.

  1990’da, Dell Computers ürünlerini indirekt olarak toptancı klüpleri ve bilgisayar süper mağazaları üzerinden satmayı deneyip çok başarılı olmayınca başarılı olan müşteriye-direkt satış modeline yeniden konsantre oldu. 1992’de, Fortune dergisi Dell Computer Corporation’ı dünyanın en büyük 500 şirketi listesine dahil etti. 1999’da, Dell Compaq’ı geçerek ABD’nin en büyük kişisel bilgisayar satıcısı oldu. Şirketin bilgisayarların ötesine geçmesini tasdik etmek adına 2003’teki şirketin yıllık olağan genel kurulunda hissedarlar şirketin adının "Dell Inc."’a çevrilmesini onayladılar. Mart 2004’de Dell, televizyon, portatifler ve dijital optik disk kutularıyla multimedya ve ev eğlence pazarına giriş yapma girişiminde bulundu. Dell ayrıca Dell-markalı ev ve küçük ofis kullanımı için yazıcılar da üretti. 22 Aralık 2004’de, şirket Kuzey Carolina’da Winston-Salem yakınlarında yeni bir tesis inşa edeceğini açıkladı; şehir ve eyalet Dell’e 37.2 milyon dolarlık teşvik sağladı; devlet de yaklaşık 250 milyon dolar tutarında teşvik ve vergi indirimi sağladı.

  Fuji’ nin Tarihçesi:

  Fuji Photo Film Co., Ltd Fuji Dağının eteklerinde küçük bir Japon köyünde 1934’de kurulmuştu. 30 yıl sonra 1965’de FUJIFILM U.S.A Empire State Binası’ndaki ofisinin kapılarını altı çalışanıyla açtı. O zamandan beri Fuji Photo Film U.S.A. Amerikan kültürel ve kurumsal yapısında yerini edinmiştir.

  Kapsamlı fotoğraflama (imaging) ve bilgi ürünleri ve hizmetlerinin ulusal lideri olarak Fujifilm USA bugün tüm ABD’de ofisler, dağıtım merkezleri ve fotoğraf labratuarları işletmektedir.

  Şirketin ABD piyasasındaki hızlı büyümesi Fujifilm’in global bir marka kimliğini ilerletmesine yardımcı oldu. 1969’da, Morgan Guaranty Trust Company Fuji Photo Film hisseleri için Amerikan Depositolu Sertifikalar (ADRlar) çıkardı – Fujifilm’in büyüme potansiyeline uluslararası yatırım piyasasında artan tanınırlık sağladı.

  İş başarılarına ilaveten Fujifilm bulunduğu ortamlardaki topluluklarda ve önemli ulusal aktivitelerde (events) aktif bir katılımcı olarak yer almaktadır. Şirket 1984 Los Angeles Olimpiyatlarının resmi filmini adlandırmıştır. Günümüzde Fujifilm, U.S. Open Tennis Şampiyonasını, ve ülke çapında Birinci Lig Beyzbol oyunlarında Foto Günleri’nin sponsorluğunu yapmaktadır. Ve ülke çapında bir çok spor ve eğlence faaliyetinde Fujifilm Balonu sık sık dalgalanırken görülebilir.

  Hasselblad’ in Tarihçesi:

  Hasselblad, Gothenburg, İsveç bazlı yüksek kaliteli hareketsiz fotoğraf makinaları üreticisidir. Şirket 1841’de ticari şirket olarak kurulmuştur. 1890’larda, Hasselblad Eastman’ın fotoğrafik ürünlerinin dağıtımına başlamıştır. Fotoğrafçılık dalı gelişmiş ve II. Dünya Savaşı sırasında Victor Hasselblad İsveç Kraliyet Hava Kuvvetleri için bir hava (aerial) kamerası geliştirmekle görevlendirildi. Savaştan sonra, fotoğraf makinası üretimi siviller için fotoğraf makinası üretimine dönüşmüştür. 1948’de tanıtılan Hasselblad 1600F birçok profesyonel fotoğrafçının tercihi olan orta formatta bir SLR (Tek Objektifli Refleks Kamera)ydi.

  Hasselblad fotoğraf makinaları halen de profesyonel ve ciddi amatör fotoğrafçılar arasında geniş olarak kullanılmaktır. Bunun bir nedeni 6x6cm çapında rulofilmin daha küçük film ve dijital sensörlü formatlara göre daha kaliteli imaj vermesinin yanı sıra uzun ömürlü olma reputasyonudur. Hasselblad Ağustos 2004’de Danimarka’lı Imacon A/S şirketiyle birleşmiştir.
  Swatch’ in Tarihçesi:

  Nicolas G. Hayek yönetimindeki Swatch Grubu, dünya çapında saat yapımı sektörünün baş tacı (crown jewel) olarak tanındı. 1980’lerin başında Mr. Hayek şirketin şiddetli bir krizden çıkmasını sağladı. Kararlı liderliği 1983’de Swatch saatinin piyasaya sürülmesinde ve sonrasında tüm Swatch Grubu markalarının devamlı gelişimi ve ilerlemesinde kritik rol oynadı. Yenilikçi stratejileri bir bütün olarak İsviçre saatçilik endüstrisine de önemli modeller oluşturdu ve sektörün yeniden canlanmasında anahtar rol üstlendi. Montres Breguet SA’nın Swatch Grubu tarafından satın alınmasından itibaren Mr. Hayek şirketin Başkanı ve CEO’su olarak görev yapmakta, efsanevi markanın ünlü yeniden başlatılmasına başkanlık etmektedir.

  N.G. Hayek’in başarıları İsviçre ve ötesinde geniş çapta kabul görmüş ve kendisine içlerinde 1998’de Neuchâtel ve Bologna Üniversitelerinden Doctor honoris causa da olmak üzere bir dizi kayda değer ödül kazandırmıştır. Dr H.C. Nicolas G. Hayek, Swatch Group Ltd’nin Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

  1998’de, 1983’de İsviçre’li saat üreticileri ASUAG ve SSIH’nın birleşmesiyle kurulan SMH Swiss Corporation for Microelectronics and Watchmaking Industries Ltd, adını Swatch Group olarak değiştirmiştir. O zamanlar hem SSIH hem de ASUAG bir kaç tane köklü İsviçre saat markasının sahibiydi. ASUAG 1931’de, SSIH ise bir sene önce Omega ve Tissot’un bileşimiyle kurulmuştu. SSIH’nin ana hedefi kaliteli İsviçre saatleri pazarlamaktı. Yüksek kaliteli saat makinası üreten bir kaç şirketin yanı sıra bir kaç da alt grup marka devralarak SSIH zaman içinde İsviçreli bir saat üreticisi olarak güçlü bir pozisyon edinmeyi başarmıştır. ASUAG’ın parolası İsviçre saat endüstrisini korumak, ilerletmek ve geliştirmekti. ASUAG ayrıca son şeklini almamış saat makinası üreten birkaç şirket ve birkaç da tamamlanmış saat üreticisini satın alarak büyümüş ve daha sonra bunları GWC General Watch Co. Ltd adlı bağlı ortaklık altında bir araya getirmiştir.
  Kodak’ ın Tarihçesi:

  Eastman Kodak'ın kökleri 1881’de mucit George Eastman ve işadamı Henry Strong tarafından kurulan Eastman Dry Plate Şirketinde yatmaktadır. The Eastman Dry Plate Şirketi Brownie ve Instamatic gibi amatör kullanıma uygun ilk fotoğraf makinalarından sorumluydu. Kodak şirketi adını Eastman Dry Plate Şirketinin ürettiği ilk basit rulo filmli fotoğraf makinalarından aldı, ürün grubunun adı “Kodak” olarak bilinmekteydi. Kodak şirketi hem amatör hem de profesyonel pazarlarda dünyadaki en büyük film satıcısı olmaya devam etmektedir. Aynı zamanda fotoğraflamayla ilgili çeşitli diğer sektörlere de girmiştir (tıbbi fotoğraflama gibi) ve dijital fotoğrafçılık ve tasvir alanlarında daha kuvvetli bir yer edinmek için çalışmaya devam etmektedir.and continues to work at gaining a stronger foothold in the fields of digital photography and imagery.

  “Kodak” adı sorulduğunda, George Eastman şöyle cevapladı, "Filolojik olarak Kodak kelimesi bir çocuğun ilk ‘goo’su kadar anlamsız”—kabalık derecesinde kısa ve öz, kelimesi kelimesine şirket tarafından telaffuz edilen ve iki ucunda boyun eğmeyen sessiz harfleriyle, fotoğraf makinesinin objektifi gibi suratınıza patlıyor. Başka ne sorulabilirdi ki!"

  George Eastman tarafından satın alınan birçok patentin yaratıcısı David Houston, North Dakota’da yaşamaktaydı ve Eastman’a "Nodak" kelimesini tavsiye etmiş olabilir. Fotoğraf makinası o kadar büyük başarı gösterdiki Kodak bir şirket ismine dönüştürüldü.

  Brother’ ın Tarihçesi:

  Dikiş makinaları satan ve tamir eden bir şirket olan Yasui Sewing Machine Co., 1908’de Brother Industries, Ltd.’nin kurucularının babası olan Kanekichi Yasui tarafından kurulmuştur.

  Masayoshi Yasui, on çocuğun en büyüğü, çalışmaya ve babasına yardım etmeye 9 yaşında başlamış, dolayısıyla dikiş makinası tamir yeteneklerini çok genç yaşta edinmişti. 17 yaşında Masayoshi o zamanlar Japonya’nın dikiş makinası endüstrisinin kalbi olan Osaka’da bir çırak olarak çalışmaya başladı. Dikiş makinası pazarının ithal ürünlerle domine edildiğine tanık olmuş olan Masayoshi, dikiş makinalarını yerel olarak üretmek için kuvvetli bir ihtiyaç duydu. “İthalata dayalı dikiş makinası endüstrisini, ihracata dayalı endüstriye dönüştürmeye” kararlıydı.

  O zamanlar üretim tesisi yokluğundan ve gelişmiş işleme teknolojileri yokluğundan ötürü Japonya’da dikiş makinası üretmenin imkansız olduğu varsayılıyordu. Ancak Masayoshi’nin kararı hiçbir zaman azalmadı; dikiş makinası üretmek için fon yaratmak amacıyla, hasır şapka üretimi için hidrolik pressler geliştirdi ve satmaya başladı. Ayrıca araştırma aktivitelerine girişerek Japonya’da dikiş makinası üretimi hırsına odaklandı. Başlangıç aşamasındaki başarısı onu, ülkenin ilk yerel dikiş makinasını üretmek gibi hırslı bir çaba dahil, diğer geliştirme insiyatifleri de almaya motive etti. 1928’de ithal makinalardan daha dayanıklı olan “Sho-san-shiki” zincir-dikişli dikiş makinasını geliştirmeyi başardı.

  Jitsuichi Yasui, Masayoshi’nin küçük erkek kardeşi ve Brother’ın kurucularından, dikiş makinalarının ana parçaları olan mekik kanca (shuttle hook) geliştirmeyi başardı. Çok az kişi başaracaklarına inanıyordu ama kararlılık ve güçlüklerle sonsuz görünen bir başetme kabiliyetiyle Yasui kardeşler 1932’de tamamen Japonya’da yapılmış ilk yerel dikiş makinasının piyasaya sürmeleriyle başarıya ulaşmış oldular.

  Nokia’ nın Tarihçesi:

  1865’de Fredrik Idestam adlı bir mühendis, bir kağıt-hamuru değirmeni kurdu ve Finlandiya’nın güneyinde bir nehir kıyısında kağıt üretmeye başladı. O günler, endüstride kağıda çok talep olduğu günlerdi, şirketin satışları yüksek paylara ulaştı ve Nokia giderek daha hızla büyüdü. Nokia ilk olarak Rusya’ya, daha sonra İngiltere ve Fransa’ya kağıt ihraç etti. Nokia fabrikası oldukça geniş bir işgücü kadrosu kurdu ve etrafında küçük bir topluluk gelişti. Finlandiya’nın güneyinde Emäkoski nehrinin kıyısında halen Nokia denilen bir topluluk bulunmaktadır.

  Finli bir kauçuk ürünler üreticisi olan Rubber Works, Nokia kağıt hamuru değirmeninin (Emäkoski nehrinden) ürettiği hidroelektrikten etkilenerek Nokia’yla birleşti ve Nokia markası altında ürünler satmaya başladı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Finnish Cable Works hisselerinin çoğunluğunu satın aldı. Finnish Cable Works, II. Dünya Savaşı sırasında artan enerji iletimi, ve telgraf ve telefon ağı ihtiyacına bağlı olarak hızla büyümüştü. Zaman içinde Rubber Works ve Cable Works şirketlerinin sahipliği konsolide oldu. 1967’de 3-şirket birleşerek Nokia Grup’u oluşturdu. 1967’de Nokia Grup’u oluşturulduğunda Elektronik Departmanı şirketin satışlarının %3’ünü oluşturuyordu ve 460 kişiye iş olanağı yaratmıştı.

  1970’in başında telefon santralleri elektromekanik analog devrelerden oluşmaktaydı. Kısa süre sonra Nokia başarıyla dijital devreleri (Nokia DX 200) geliştirerek önceki elektromekanik analog devrelerin yerine koydu. Nokia DX 200 yüksek seviyede bilgisayar dilinin yanısıra Intel mikroişlemcilerle gömülüydü; bunun karşılığında bilgisayar kontrollü telefon santralleri en üst düzeyde olabilmekte ve halen Nokia’nın network altyapısının bazını oluşturmaktadır.

  Mobil network’ün başlangıcı Nokia üretiminin 1981’de Mobil Telefoniyi (NMT), dünyanın ilk uluslararası cep telefonu şebekesini, icat etmesine imkan tanıdı. NMT daha sonra diğer ülkelerde faaliyete geçti. Çok kısa süre sonra dijital bir mobil telefoni olan Global System for Mobile Communication, (GSM), (Mobil Haberleşme için Global Sistem), piyasaya sürüldü ve Nokia GSM telefonlar geliştirmeye başladı. 1990’ın başı, Finlandiya’ya bir ekonomik durgunluk getirdi. (Dedikoduya göre bu dönemde İsveç’li telekom şirketi Ericson Nokia’ya teklif getirmiş ve reddedilmişti) Buna bağlı olarak Nokia çok büyük olan GSM telefonu satışlarını arttırdı. Nokia’nın Finlandiya’da en büyük şirketlerden biri olmanın yanısıra en önemli şirketlerden biri olmasının ana sebebi budur. Kaynaklara göre Ağustos 1997’de Nokia 31 ülkede 59 operatöre GSM sistemleri satmaktaydı.

  Nokia İskandinav ülkelerinde büyük bir televizyon üreticisi ve aynı zamanda en büyük bilgi teknolojileri şirketi haline gelmiştir. Ekonomik durgunluk sırasında Nokia kendini telekomünikasyona adamıştır. 2100 üretim serisi o kadar başarılı olmuştur ki 500,000 satma hedefini şahane bir şekilde aşarak 20 milyon satmıştır.

 4. DereeN
  Devamlı Üye
  Dirt Devil’ ın Tarihçesi

  Dirt Devil ev tipi bir elektrikli süpürge markasıdır. ABD’de bir ikon ve en çok satan ürünlerden biridir. Geniş evler için Power ve daha küçük evler ve apartman daireleri için RV olmak üzere iki ana ünitesi vardır. 1955’de ilk ev tipi elektrik süpürgesini patentli Cyclone sistemiyle ürettiler. O zamandan beri 25 milyonun üzerinde satıldı.


  Nikon’ un Tarihçesi:

  Nikon Corporation 1917’de iki lider optik üreticisinin birleşerek Nippon Kogaku K.K’yi oluşturmasıyla kuruldu. Geçen 60 yıl içinde büyüyen şirket optik lens ve fotoğraf makinaları, teleskop, mikroskop, ve tetkik aletlerinin hassas ekipmanlarının lider üreticisi olmuştur.

  II. Dünya Savaşı sırasında şirket 19 fabrikaya ve 23.000 çalışana ulaşmış, Japon ordusuna teleskoplar, lensler, bombardıman vizörü, ve periskop gibi ürünler sağlamaktaydı. Savaştan sonra tek fabrikayla sivil ürün grubuna dönüldü. Kameraların yanısıra Nikon Corporation ileri derecede optik ve hassas fotolitografi ekipmanında dünya lideridir. 1980’de, ilk stepper, NSR-1010G, Japonya’da üretilmiştir. O zamandan beri, Nikon 50’nin üzerinde stepper modeli ve semikondüktör ve likid kristal teşhir üretimi için scanner’lar çıkarmıştır.

  Ocak 2006’da, Nikon film kameraları modellerinin çoğunu ve büyük formatlı lenslerinin hepsinin üretimini durduracağını ve dijital modellere odaklanacağını açıkladı.


  Energizer’ ın Tarihçesi:

  Daha önce Eveready Battery Company, Inc. olarak bilinen Energizer Holdings, Inc. dünyanın önde gelen kuru pil ve elektrik feneri üreticisidir. ABD’de kategori lideri Duracell ile pazar payı için kıyasıya mücadele etmektedir. Yerel piyasada 1990’ların sonundaki pazar payının Duracell’in %40’a yakın Pazar payının ardından %30’un az üstü olduğu tahmin edilmekteydi. Energizer iki başlıca markası, Energizer ve Eveready’dir. Ana ürünleri alkalin pillerin yanısıra karbon çinko ve lityum dahil başka çeşitleri de kapsamaktadır. Şirket ayrıca elektrik feneri ve başka aydınlatma ürünleri de satmaktadır. Energizer yurtdışında 40’ın üzerinde üretim tesisi ve 160’ın üzerinde ülkede dağıtımıyla ürünlerini dünya çapında yapmakta ve pazarlamaktadır.

  Energizer Holdings orjinal olarak New York ve San Fransisco’daki ofisleriyle pil ve elektrik feneri üreten American Ever Ready Şirketi olarak tanınmaktaydı. 1890’larda, bu şirket bugün elektrik feneri dediğimiz sözde elektrikli el feneri pazarlamaktaydı. 1913’de şirket daha sonra basitçe Union Carbide olarak tanınan Union Carbide & Carbon Corporation’ın bir birimi olan National Carbon Company, Inc.tarafından satın alındı. National Carbon halihazırda pil üretiyor ve Columbia markalı kuru pillerininin reklamını kartal motifi ve 'Columbia Pilleri Yerküreyi Çevreler' sloganıyla veriyordu. Satın almadan sonra National Carbon pilleri için Eveready markasını kullanmaya başladı. Daha sonra National Carbon’un pil işi ana şirkete alındı ve Eveready pilleri Union Carbide’ın Pil Ürünleri Bölümü tarafından yapılmaya başladı. Union Carbide, General Electric, Electric Storage Battery, ve Gulton Industries gibi şirketlerle birlikte, ABD pil pazarında daha başlardan beri liderdi. Eveready Layerbilt pillerinin satışı 1920’lerde hızla büyüdü, 1922’de 12.5 milyon pilden 1926’da 303 milyona çıktı. Satışlardaki artış ilk başlarda pille çalışan radyo için yeni meraka bağlanmaktaydı. Ancak 1920’lerin sonunda fişe takılan radyolar olağanlaştı ve pil piyasası küçüldü.

  Oral-B’ nin Tarihçesi:

  Herşey 1950’lerde bir dişçinin ilk Oral-B diş fırçasını ve yumuşak ucu yuvarlanmış fırçasını yaratmasıyla başladı. California’lı bir periodontist olan Dr. Robert Hutson ilk Oral-B diş fırçasını tasarladı ve patentini aldı. Aynı zamanda Oral-B marka adını da yarattı. "İlk ürün Oral-B 60 olarak bilinmekteydi," diyor Dr. Hutson, "çünkü 60 fırçası vardı."

  Dr. Hutson küçük bir aile şirketi kurdu. Siparişleri bodrumda sarıp arabasının arka koltuğuna yükleyerek postalanmak üzere postaneye götürmekteydi.

  Dişçinin rolü daha en baştan çok kritikti. Dr. Hutson diyorki, "İyi bir ürünüm olduğunu biliyordum ama dişçilerce kabul edileceği hiç beklemediğim bir şeydi—dişçilerin onayladığı ve karşılığında bunu insanlara söylediği bir ürünün olması."


  Seagate’ in Tarihçesi:

  Seagate Technoloji’ye orjinal olarak Alan Shugart tarafından "Shugart Technoloji" adı verilmişti. İlk ürün, Shugart "mini-floppy" sürücüsünün 5.25 form faktörüyle uyumlu ilk sabit disk (hard disk) olan ST-506 idi. Sabit disk bir hit oldu ve daha sonra bir 10 megabayt versiyonu olan ST-412 çıkarıldı. Seagate'in tarihi sabit disk işinin tipik karakteri olan dramatik ilerleme ve iflas döngüleriyle doludur.

  1980’lerin başınd Seagate, IBM’in bir sabit sürücü içerecek ilk kişisel bilgisayarı, IBM XT için bir OEM sağlayıcısı olarak kontratı garantiye aldı. IBM zamanın baskın PC sağlayıcısı omasından ötürü hacimler yüksekti ve Seagate’in ilk büyümesini ateşledi. IBM kararsız bir alıcıydı ve aniden Seagate’den alımlarını azaltarak Miniscribe, IMI ve diğer satıcılardan satın alma yapmaya başlayarak Seagate için finansal hasar yarattı. Seagate buna, sabit disk saklamaya aç milyonlarca PC’ye sabit disk sağlayan güçlü bir dağıtım kanalı kurarak cevap vermiştir. Bu Seagate’in bekleyen finansal felaketi büyük bir başarıya dönüştürdüğü birçok örneğin ilkidir.

  1980’ler boyunca Seagate temel olarak fiyata duyarlı dağıtım kanalına uygum basit sabit sürücüler sattı. Bu cihazlar, orjinal ST-506 tasarımının türevleriydi; bu dönemin en çok satanları 20 MB diskli ST-225 ve 40 MB diskli ST-251’di ve ses bobini teknolojisini kullanan sabit disklerden daha fazla satıyorlardı. Bu yüzden Seagate diskleri bazen ucuz ve güvenilmez olarak görülüyordu. Tamamen hakedilmemiş bir şöhret sayılmazdı çünkü 225’ler ve 251’ler kafaları konumlandırmak için stepper motorlar kullanıyordu. Ancak Seagate yine de rakiplerinden dah iyi bir gözle görülüyordu (temel olarak MiniScribe’dan, ama aynı zamanda Microscience, Rodime, Tandon ve Kalok’dan). Seagate sonunda 1990’ların başında stepper motor tasarımlarını terk etti; Seagate’im stepper olarak kullandığı son ürünü ATA veya XT Ek bus’ında çalışan bir eksantrik 40 MB sürücü olan ST351A/X oldu. Finis Conner 1985’in başlarında Seagate’den ayrıldı. Başarısız olan bir kendi şirketini kurma teşebbüsünden sonra ve kısa süre CMI’nın CEO’luğundan sonra, 1986’da taşınabilir bilgisayarlar için küçük- formlu- faktör sürücü üzerine ihtisaslaşan Conner Peripherals’ı kurdu. Conner Peripherals ayrıca Archive Corporation’ı satın alarak teyp sürücüsü işine de girdi. Bağımsız bir şirket olarak on yıl geçidikten sonra, Conner 1996’da bir birleşmeyle Seagate’ yeniden katıldı.

  1989’da artan rekabet ve marj baskısıyla karşı karşıya kalan Seagate önemli ve stratejik bir satın almayla Control Data'nın MPI/Imprimis disk saklama bölümünü alarak mücadele gerektiren bir finansal pozisyonu başarıya dönüştürmüştür Seagate yönetimi, IBM ve belli bazı Japon üreticiler gibi zengin rakiplere karşı her zaman kafa ve diskler gibi anahtar bileşenlerin dikey birleşmesinin şirketin uzun vade kalıcılığı için vazgeçilmez olduğuna inanmıştır. Bu hareket Seagate’e CDC’nin ses bobinlerine ve disk-üretimi patentlerine ve önemli derecede gelişmiş kafa (head?) geliştirme imkanlarına erişim vermiştir. Satın alma aynı zamanda yüksek kesim sunucu müşteri tabanına ve piyasadaki ilk 5400 RPM sürücülere erişim vermiştir. Seagate tüm ürün grubuna çabucak dikey entegrasyon tesis etmiş, ve sektörde yeniden baskın bir güç haline gelmiştir.
  AMD’ nin Tarihçesi:

  AMD uzun rüyasına 1 Mayıs 1969’da kurucu ortaklarından birinin oturma odasından başladı.AMD' nin ana hedefi basitti, başarılı bir yarıiletken şirketi kurmak. Eylül olduğunda AMD Sunnyrak’da 901 Thompson Place’de kalıcı evlerini açmak için yeterli parayı toplamıştı.

  5. yılının sonundan AMD’nin, 1500’ün üzerinde 200 üzerinden ürün üretmekteydi ve yıllık satışları neredeyse 26.5 milyon $ olmuştu. AMD'nin satışları 1986’da değişim rüzgarlarının tüm sektörü silip süpürmesi ve Japon yarı iletken üreticilerinin piyasayı domine etmesine kadar geçen yıllar içinde istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti. AMD, sektördeki diğerleriyle birlikte rekabet için yeni yollar aramaya başladı.

  Çözüm olarak AMD Altmikron Geliştirme Merkezi’nde alt mikron kapasitesini kurmaya başladı. AMD'nin yeni rekabet gücü IBM bilgisayarlarıyla uyumlu mikro işlemcilerinin gelişimine yol açtı. AMD 1995-1999 arasında temel olarak rekabetçi ürün seçenekleriyle korkunç derecede büyüdü. AMD - K6 işlemci’nin geliştirilmesiyle AMD mikroişlemci piyasasında İntel’in ciddi rakibi haline geldi.


 5. DereeN
  Devamlı Üye
  Imation’ nın Tarihçesi:

  Teyp sadece başlangıştı

  Teyp veri saklamanın o kadar uzun zamandır bir parçası ki, garanti gözüyle bakılmaktadır. Yine de IBM ve 3M tarafından öncülüğü yapılan ilk ticari olarak sunulan manyetik teypten beri 50 yıl geçti. Yıl 1952 idi. Ve ürün 1.4 megabaytı özel bir teyp medyasına kaydetmek için 12" sinema filmi makarası kullanan Model 726 teyp sürücüsü idi. İlk gerçekten çıkarılabilen kayıt ortamıydı — bilgi işlemede yeni bir çağ açan hamleydi.

  Teyp her organizasyonun kayıt altyapısının temel bir parçasıdır. Büyük hacimli teyp makaraları çoğu zaman otomatik kütüphanelerce idare edilen, hepsi yüzlerce gigabayt saklayabilen yarım inçlik teyplerden oluşan el büyüklüğünde film kutusuna dönüşmüştür. Teybe çeşitli çıkarılabilen medya formatları da eklenerek işletmelere ve tüketicilere dijital ilgiyi saklama, koruma ve paylaşma imkanı yaratmıştır — manyetik floppy disketler, optik CD ve DVD diskleri dahil.

  Ve o 3M saklama bölümü? Imation Corp. 1996’da kurdu. Imation sürücü yapıcılarının, yarının iş networklerine ve tüketici cihazlarına saklama platformu geliştirmelerinde yardımcı olmak için uzman manyetik ortam ve sistem tasarımı, üretim mükemmeliyeti ve derin deneyiminin benzersiz karışımını kullanmaktadır.  ECA' nın Tarihçesi:

  Yapı sektöründe, Elginkan Topluluğu'na ait bir kuruluş olarak 1955 yılından beri faaliyet göstermekteyiz. Bünyemizde bulunan ve banyolarda istenilen tüm özelliklerin en ince detayına kadar düşünülerek tasarlandığı; E.C.A. Armatür ve Aksesuarlar, Teknik Mamuller, SEREL Seramik Sağlık Gereçleri, Yer ve Duvar Karoları,spilSEREL Banyo Mobilyaları, SEREL Acrylic markalı Akrilik Küvet ve Duş Teknelerinin satış aşamasını gerçekleştiriyor ve satış sonrası servis imkanı tanıyoruz.

  Satış Teşkilatı:

  Bölge müdürlüklerimiz, ülke çapında 375 yetkili satıcımız ve yetkili servislerimiz tarafından, E.C.A. ve SEREL markalı ürünlerin üretiminden satış sonrası servis aşamasına kadar olan her süreci büyük bir titizlikle takip ediyor ve müşterilerimizin memnuniyetini esas alarak çalışıyoruz. Sayıları gün geçtikçe artan, modern showroomlarımızda E.C.A. ve SEREL markalı ürünlerimizi tanıtıyor ve banyoları istenilen biçimde yapılandırıyoruz.

  Elmor Club:

  Sürekli değişimlerin, gelişmelerin olduğu,ürünlerin dizaynında çağın gerekliliklerinin öne çıktığı ve farklı tarzların oluştuğu yapı sektöründe,ihtiyaçlar da günden güne değişiyor.Gelişebilmek için yeniliklerin sürekli takip edilmesi gerekiyor.Bu ihtiyaçtan yola çıkarak ,Elmor Club,yapı sektöründe çalışan profesyonellere sunulan bir diğer yenilik.

  Elmor Club ile yapı sektöründe çalışan profesyoneller,E.C.A ve SEREL'in ürün seçeneklerinden ve yeniliklerden daha hızlı haberdar olacaklar.Öncelikle,yapı sektöründe çalışanları bir araya getirmeyi hedefleyen Elmor Club;üyeleri arasında düzenlediği aktiviteler,toplantılar ve konferanslarla yeniliklerin paylaşılmasını ve meslektaşların iletişimini güçlendirmeyi hedefliyor.

  Özellikli Ürünlerimiz

  Yetkili satıcılarımız, bölge müdürlüklerimiz ve showroomlarımızda tüketicimizin zengin ürün seçenekleriyle buluşmasını sağlıyoruz. Su tasarrufu sağlayan MİX 2000 Serisi ve Su Teknolojisi ürünleri, iyon teknolojisiyle üretilen SEREL Extraclean ürünleri, enerji tasarrufu sağlayan Termostatik Radyatör Valfleri ve bunlar gibi pek çok ürünün tanıtımını ve satışını gerçekleştiriyoruz.

  İlkler

  Sürekli yeniliği ve gelişmeyi çalışmalarımıza yansıtıyor ve bunları firmamızın değişmez ilkeleri olarak kabul ediyoruz. Ayrıca yapı sektöründeki ilk reklam filmi, ilk satış sonrası servis uygulaması gibi pek çok ilke imza atan firmamız geliştirdiği ürünlerle de öncü olmaya devam ediyor.


  Philips' in Tarihçesi:

  Dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden biri haline gelecek şirketin temelleri 1891’de Hollanda Eindhoven’de atıldı.

  Philips karbon filamanlı lambalar yaparak işe başladı ve yüzyılın başında Avrupa’daki en büyük üreticilerden biri olmuştu. Yeni ışıklandırma teknolojilerinde gelişmeler sabit bir büyüme programını ateşledikçe, 1914’de fiziki ve kimyasal fenomenleri araştırarak ürün inovasyonunu harekete geçirmek için yeni bir araştırma labratuarı kurdu.

  1918’de, medikal bir X-ray tüpü piyasaya sundu. Bu ürün grubunun çeşitlenmesinin ve X-ray ışımasından radyo alıcılarına kadar değişen yeniliklerini patentlerle korumasının başlangıcı oldu.

  1925’te, Philips ilk televizyon denemelerine, 1927’de radyo üretimine başladı; yıl 1932 olduğunda 1 milyon satmıştı. Bir yıl sonra 100 milyonuncu radyo lambasını üretmişti ve ABD’de medikal X-ray ekipmanı üretmeye başlamıştı. 1939 olduğunda, ilk Philips elektrikli traş makinasını sunmuş ve dünya çapında 45,000 kişiyi istihdam etmekteydi.


  Atari ’ nin Tarihçesi:

  Herşey 1972’de Atari’nin yaratıcısı Nolan Bushnell'ın oyun alanı olarak televizyon seti veya Raster görüntüleme metodları kullanan elektronik oyunlar yaratma rüyasıyla başladı. Arkadaşları Ted Dabney ve Larry Bryan’ın yardımıyla, Nolan elektronikle olan eğlence parkı geçmişi ve tecrübesini kullanarak bizim sevgili Atarimizi bildiğimizi yarattı. Çok kısa süre sonra, Bushnell bildiğimiz tarihi değiştirecek, dünyanın en devrimci müteşebbis şirketinin başıydı. Nolan’ ın dünya zerindeki etkisine iyi bir örnek hem Macintosh’ da hem de Windows’ da var olabilmektir. Bill Gates Windows’u Macintosh’ dan aldı; Macintosh Apple’ın Steve Jobs tarafından yaratılan dahi fikir eseri ürünüydü; Steve Jobs Atari’den gelmişti, ve Atari Nolan Bushnell tarafından başlatılmıştı. Herşeyi Atari başlattı. En başta, Atari PONG ve Computer Space (Bilgisayar Uzayı) gibi Arcade oyun makinalarıyla başladı. Arcade’ de en popüler vuruşlar Asteroids, Missile Command, Pole Position ve Lunar Lander gibi Atari Fuji logosunu taşıyordu, ev eğlenceleri de farklı değildi. Atari’nin PONG’u zamanın en popüler ev video birimiydi. Yine Atari tarafından üretilen Sears Telegames Pong’u takip ediyordu. Kısa süre sonra Nolan’ ın hepsinden daha iyi bir fikri vardı: piyasaya bir oyun konsolu getirecek ve pong’ un varyasyonlarını oynamaktan çok kasetlerde saklanabilen bütün bir oyunlar serisi ana uniteye takılabilecekti. Nolan kaset bazlı ev oyun sistemini yaratmıştı ve adı Atari 2600 Video Bilgisayar Sistemi idi.

  2600’ün üretimi ve geliştirilmesi için sermaye kazanmak için Nolan Atari’ yi Warner Communications’a sattı, karşılığında ise Warnet Communications elini 2600 için cebine attı. 1977 sonbaharında Atari 2600 Video Bilgisayar Sistemi satışa sunuldu, ancak Space Invaders’ın (Uzay İşgalcileri) piyasaya sürümüne kadar oyun sistemi tüketici pazarında tam potansiyeline erişemedi.

  Arzum ’ un Tarihçesi:

  Arzum Dış Ticaret ve Pazarlama AŞ’nin temelleri, küçük elektrikli ev aletleri, oyuncak, dikiş makinesi, vantilatör, ütü, radyo, teyp kasetçalar, bisiklet, çocuk bisikleti ve televizyon gibi geniş bir ürün yelpazesinin ithalatçılığını yaparak ticarete atılan üç kardeşin 1953 yılında Güney İthalat Kolektif Şirketi’ni kurmasıyla atıldı. Önce Krups’un Türkiye temsilciliğini aldılar. Ardından da 1960 yılında bir TV fabrikasına ortak olarak Delta markasını taşıyan TV ve radyo üretimine başladılar. İşleri iyice büyüten kardeşler, 1966 yılında kendi markaları ile küçük elektrikli ev aletleri üretmeye başladılar. 1967 yılında ütü, 1968 yılında mekanik süpürge ile 1975 yılında meyve presi, Arzum markası ile üretilen ve piyasaya sunulan ilk ürünler oldu.

  Kendi markalarını lanse ettikten sonra ütü ve mekanik süpürge ile yola çıkan üretim genişledi ve piyasaya sunulan her ürün büyük başarı getirdi.

  Bu arada 90’lı yıllarda renkli televizyonların piyasaya sunulması ile birlikte TV üretimi işini bırakan şirket kurucuları, küçük elektrikli ev aletleri ile büyümeye devam ettiler.

  1995 yılında sadece 15 ürün çeşidine sahip olan Arzum markasının bugün ürün gamı 6 ayrı kategoriden oluşuyor: Gıda hazırlama, içecek hazırlama, kızartma-pişirme, temizlik, kişisel bakım ve ütü grupları. Arzum’un bu ürünlerde 100’ün üzerinde farklı modeli mevcut.

  Arzum, pazarlama, dağıtım, üretim ve servis ağı ile her geçen gün hızla büyüyor. Öncelikle yurt çapında tüm bölgelerde bulunan 350 Arzum yetkili servis ağı sayesinde, tüketicilere, ürünü sadece satın alana kadar değil, her zaman yanında olduğunu gösteriyor.

  Ürünlerini tasarlarken ve pazarlarken kaliteyi, güveni ve fonksiyonelliği ön planda tutan Arzum, küçük elektrikli ev aletlerinde, pazarında bir ilki gerçekleştirerek 2001 yılında üç yıl garanti uygulamasını başlattı.

  Sürekli büyüme gösteren Arzum markası iç pazarla yetinmeyip 2001 yılından itibaren yurt dışına ihracat yapmaya başladı. Türkiye AB yolunda ilerlerken, Arzum da Türk kültürünü Avrupa’ya taşımak misyonu ve hedefi ile ihracata yöneldi.

  Küçük elektrikli ev aletleri sektörünün lider markalarından Arzum, geliştirdiği ürünlerle birlikte 2005 yılında ihracatta atak yapma kararı aldı. İhracatını artırmayı hedefleyen Arzum, bu hedefine, öncelikle Arzum “Kahwe” ve Arzum “Cezve” ile Türk kültürünü dünyaya tanıtmayı amaçlamaktadır.

  Arzum’un, ihracat yaptığı ülkeler arasında Almanya, İran, Irak, Kıbrıs, Türkmenistan, Lübnan, Ürdün, Kırgızistan , İsrail , Yunanistan ve Romanya yer alıyor.


  Demirdöküm’ ün Tarihçesi:

  1954 DemirDöküm’ün kuruluşu.

  1955 DemirDöküm’ün Koç Grubu’na katılımı.Silahtarağa İstanbul tesisinin kuruluşu.

  1956 Deutsche Eisenwerke AG, Hilden ile lisans anlaşması.

  1958 Hilden tipi döküm radyatör üretimi.

  1962 Dilimli döküm kazan üretimi.

  1963 Junkers Almanya lisansı ile şofben ve LPG brülörü üretimi.

  1964 Societe Generale de Fonderie lisansı ile Chappee tipi kolonlu döküm radyatör üretimi.

  1968 Ürdün’e ilk döküm radyatör ihracatı.

  1972 Çelik radyatör üretimi.

  1976 Bilecik’te Bozüyük tesisinin kuruluşu. Fırın üretmek için Arçelik ile ortaklaşa Ardem’in kuruluşu.

  1979 Bozüyük tesisinde çelik ve panel radyatör ve şofben üretimi.

  1980 İlk defa İtalya’ya kolonlu döküm radyatör ihracatı.

  1982 Perkolon döküm radyatör üretimi ve ihracatı. Ridem döküm radyatör üretimi.

  1983 Silahtarağa-İstanbul tesisinde fırın ve ocak üretiminin durdurulması.

  1985 Bolu Termosifon tesisinin devir alınması.

  1986 Gustavberg / İsveç lisansı altında hidrofor üretimi. İngiltere’ye ve Almanya’ya panel radyatör ihracatı.

  1987 Elco / İsviçre lisansı ile brülör üretim anlaşması. Bolu tesisinde hidrofor üretimi. Yeni şofben tipleri üretimi.

  1988 İnegöl tesisinde döküm radyatör üretimine başlanması.Bolu tesisinde fırın, kazan ,brülör, sirkülasyon pompaları ve katı yakıtlı termosifon üretimi.Silahtarağa tesisinin kapatılması.Kombi üretimi için Saunier Duval / Fransa ile lisans anlaşması.

  1989 Isı Danışma Merkezleri’nin yeniden yapılanması. Bütün brülör tiplerinin üretimi için Elco ile anlaşma.

  1990 Tasso Danimarka firması ile döküm kazan teknik anlaşması.Alno / Almanya firması ile hazır mutfak anlaşması.Kombi üretiminin başlaması.

  1991 İnegöl tesisinde döküm kazan üretimi yatırımları.Merkez Ticaret A.Ş. Satış Şirketi’nin DemirDöküm ile birleşmesi.

  1992 İnegöl tesisinde döküm kazan üretimi.Kombi ilave yatırımları.

  1993 Grundfos / Danimarka ile sirkülasyon pompası ticari anlaşması.Yeni tip panel radyatör yatırımı ve üretim kapasitesinin artırılması.Yeni tip elektrikli termosifon üretimi.

  1994 Bozüyük yeni panel radyatör fabrikasında yeni tip panel radyatör üretimine başlanması.

  1995 Panel radyatörler için Dresden / Almanya’da satış bürosu ve deposunun açılışı.Üretimi Bolu tesisinden diğer iki tesise aktarma.

  1996 Panel radyatör üretim kapasitesinin artırılması yatırımı.Klima pazarına girilmesi.

  1997 Panel radyatör üretim kapasitesinin artırılması yatırımı.Laboratuar ve endüstriyel tasarım departmanının en son teknoloji ile donatılması.

  1998 Mutfak üretiminin İnegöl tesisinde başlanması.Panel radyatör üretim kapasitesinin artırılması yatırımı.

  LG ve Arçelik ile klima yatırımı ortaklık anlaşması.Döküm radyatör ihracatı için Chappee antlaşması.

  1999 1 Kasım 1999 tarihinde Türk Demirdöküm Fabrikaları A.Ş.’nin yönetim merkezi, şirketin iki üretim tesisinden birisinin bulunduğu İnegöl’e taşınmıştır.

  2000 Yeniden yapılanma çalışmaları,Panel Radyatörlerde 10 yıl garantiye geçilmesi Türkiyede ilk Digital Termosifon üretiminin başlaması.

  2001 Panel A.Ş. nin kurulması.Panel A.Ş. nin %50 hissesinin İngiltere’de yerleşik Beko UK Ltd. firmasına devri.

  TABYS (Tali Bayi Yapılandırma Sistemi) projesi ile yeni satış noktaları kurulması.Çin’e ve Şili’ye ilk ihracatın yapılması.

  7 Güvenlik Sistemli ilk şofben 7G nin üretimi.Nostalgia döküm radyatör üretimi.Katı yakıtlı kat kaloriferi üretimi.

  Optima Plus kombi üretimi.5 lt./dak şofben üretimi.

  2002 Sistem Klimada Amerikan YORK ile stratejik güçbirliği anlaşmasının imzalanması.E-dönüşüm projelerinin yaygınlaştırılması.Chung Mei Industries Ltd., (Hong Kong) ile joint venture yapılıp, Çin’de elektrikli-yağlı radyatör üretim şirketi kurulması.DKY Plus katı yakıtlı kat kaloriferinin üretimi.Döküm Radyatör fabrikasının "Demrad A.Ş." adı altında ayrı bir şirket haline dönüştürülmesi.

  2003 Bedford, İngiltere’de DD Heating Ltd. Şirketinin kurulması.

  Tianjin Demrad International Trading Co.Ltd. (Demiladi) Çin’in Tianjin şehrinde Ram Pacific ortaklığı ile kuruldu.

  Çin’de Dongguan Dei Chung’un kurulması.Müşteri İletişim Merkezi’nin (MİM) hizmete alınması.Aden kombinin üretimi.

  Türkiye’nin ilk yoğuşmalı kombi Sargon Condense’in üretimi.Rusya’da Rep Office’in açılması.

  2004 Demirdöküm’ün 50.yılı kutlandı.Çin’de Dongguan Dei Chung’un yağlı radyatör üretiminin başlanması.Blomberg Boyler fabrikasının Bozüyük tesislerine entegrasyonu.Panel A.Ş. de kapasite arttırımı.

  2005 Quatech/Artech/Solitech yeni dökme dilimli kat kaloriferi üretimi.İlk desenli düz yüzlü panel radyatör üretimi.

  İlk portmanto panel radyatör üretim. Panel A.Ş. 5.5 milyon/metre yatırımının başlatılması. Schafer Firması’nın tüm üretim tesisinin Fix markasının satın alınması.

  2006 Alman Rabien Energy Şirketi ile mikrokojenerasyon üniteleri konusunda işbirliği anlaşması imzalanması.

  DemirDöküm Panel A.Ş. kapasite arttırımı. Alman Solitem Firması ile güneş enerjisi destekli, ısıtma ve soğutma projesi konusunda işbirliği anlaşması imzalanması.

  Sony, Japonya kökenli çokuluslu şirketler topluluğu. Topluluğun ana şirketi, Minato-Tokyo'da yerleşik olan Sony Corporation'dur. Başlangıçta elektronik cihazlar üretmek amacıyla kurulan şirket günümüzde; elektronik cihazlar, bilgisayar donanım ve yazılımları, yarı iletken elektronik bileşenler üretimi, sinema ve müzik ürünleri üretim-dağıtım ve yayımı, sigortacılık, bankacılık, gibi birçok alanda etkinlik gösterir.

  Sony Corporation'un 2006 yılı satış ve işlem gelirleri toplamı 68,36 milyar Amerikan Doları olarak gerçekleşmiştir. Aynı yıl itibarı ile şirketin çalışan sayısı 158.500 kişidir.

  Sonradan Sony Corporation adını almış olan şirket, Tokyo Tsuşin Kogyo Kabuşuki Kayşa (Kısaltması: Totsuko, Türkçesi: Tokyo İletişim Mühendislik Şirketi) adı ile 7 Mayıs 1946 tarihinde Japonya'nın Tokyo şehrinde yaklaşık 500 Amerikan Doları sermaye ile kurulmuştur. Kurucuları Masaru İbuka ve Akio Morita olan şirket, II. Dünya Savaşı sonrası harabe haline gelen Tokyo'da, yanmış bir mağazanın üçüncü katında yirmi civarında çalışan ile faaliyete başlamıştır.

  İlk yıllarda; pikap iğne ve motorları, ısıtıcı yastıklar gibi ürünler yapan şirket 50'li yıllarda kendi özgün tasarımları olan manyetik şeritli ses kaydedici-oynatıcılar ve transistörlü radyolar ile kullanıcı elektroniği alanında önemli bir yer edindi. 1958 yılı Ocak ayında şirket adı akılda kalıcı olması için Sony olarak değiştirildi. Morita ve İbuka tarafından bulunan sözcük, Latince sonus ve İngilizce Sonny-Sunny sözcüklerinden türetilmişti.


  Casio, Japon elektronik alet üreticisi, 1946 yılında Tokyo'da kuruldu. Casio'nun bilinen en iyi aletleri: hesap makineleri, ses ekipmanları, PDA'ler, kameralar, müzik enstrumanları ve saatlerdir. Casio, 1957 yılında dünyanın ilk elektronik hesap makinasını piyasaya sürmüştür.

  Zamana göre önemli duyuruları

  * 1957 Casio Model 14-A'yı duyurdu, dünyanın ilk elektronik hesap makinesi.
  * 1965 The 001 hesap makinesi duyruldu.
  * 1972 Casio'nun kişisel hesap makinesi "Casio Mini" duyruldu. 12,800 yenden satılan hesap makinesi 10 milyonun üstünde sattı.
  * 1974 Casiotron, kolsaati ve tam otomatik ajanda.
  * 1980 Casiotone, klavye enstrumanı.
  * 1983 İlk G-Shock kol saati DW-5000C
  * 1985 Casio ilk profesyonel synthesizer i olan CZ-101'i çıkardı.
  * 1995 QV-10 dünyanın TFT görüntülü ilk dijital kamerası.
  * 2002 EX-S1 ilk exilim dijital kamera.  LG Grup (İngilizce: LG Group, Slogan (İngilizce): "Life's Good"), Güney Koreli büyük bir şirketler topluluğu olup, elektronik, Cep telefonu ve petrokimyanın da dahil olduğu birçok alanda faaliyet göstermektedir. LG, Koo ailesi tarafından yönetilen bir aile şirketidir.

  LG, "Lucky - Goldstar"'ın bir kısaltması olarak kullanılıyordu. 1995'e kadar bu ismi kullanan firma, ismini değiştirmeden önce Goldstar markası altında birçok elektronik ürün satışı yaparken, Lucky markası genellikle Kore dışında satılmayan diğer ev ürünlerini satmaktaydı. Lucky, özellikle ev temizliği ürünleri ve çamaşır temizliği ürünleri ile Güney Kore'nin ünlü markalarından biriydi.

  1947'de In Hwoi Koo tarafından "Lak Hui Kimya Endüstrisi" (İngilizce: Lucky Chemical Industry) adıyla kuruldu ve 5 yıl sonra 1952'de Kore'nin plastik sektöründe faaliyete başlayan ilk firması oldu. Bugün LG Elektronik (İngilizce: LG Electronics) adı ile faaliyet gösteren, Goldstar firmasını 1958'de kurdu ve bir yıl sonra ilk Kore malı radyoyu üretti. Bu yıllarda şirket petrokimya ve elektrik/elektronik olmak üzere iki temel faaliyet alanına ayrıldı.

  1960'lı yıllarda petrokimya, enerji ve elektrik/elektronik alanlarında gelişmeye devam eden şirket, Goldstar markası ile 1960'ta ilk Kore malı fanı, 1964'te soğutucuyu, 1966'da siyah-beyaz televizyonu, 1968'de iklimlendiriciyi ve 1969'da çamaşır makinesi ile asansörü üretti.

  Cha-Kyung Koo 1969 yılında şirketin ikinci başkanı oldu, küreselleşen dünyanın farkına vararak, şirketin büyüme ve küreselleşme planlarını hazırladı. Ertesi yıl şirket hizmet sektörlerinde büyümeye ve araştırma-geliştirme faaliyetlerini arttırmaya başladı. 1983'te Lucky Kimya Endüstrisi yeniden yapılanarak, temel faaliyet alanı oldu ve kozmetik sektörüne tekrar önem verildi. Bu sırada, elektronik alanında televizyon, görüntü kaydedici cihazlar, bilgisayarlar ve yarı iletken teknolojilere büyük yatırımlar yapılmaktaydı.

  Şirketin 40. kuruluş yılında Seul'de yeni ofis binası LG Twin Towers inşaa edildi.

  1990 yılında müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran yeni yönetim sistemine geçen LG Grup, Bon moo Koo'nun 3. başkan olması ile yeni hedeflerini, "dünyanın 1 numarası olmak" olarak belirtti. 90'lı yıllarda şirket kimya, enerji, elektronik, haberleşme, bilgi sistemleri, finans ve çeşitli hizmet sektörlerinde faaliyet göstererek, dünya çapında bir şirket haline geldi.

  1 Mart 2003'te LG Grup, holding yönetimi haline geldi ve Kore'nin en büyük sanayi kuruluşu oldu. 2006 yılında Chocolate adlı telefon modeli ile Hong Kong tasarım ödülünü kazandı ve "BSC Management and Administration" tarafından yılın en iyi şirketi seçildi. Aynı yıl dünyanın en ince LCD ekranını (1.48 mm) ve en ince düz ekran televizyonunu (33 cm) tasarladı. LG Electronics unveiled the world's slimmest (33-cm) flat-panel TV.

  2007 yılında 60. yılını kutlayan şirket, "Life is Good" (Türkçe: Hayat Güzeldir) sloganını kullanmaktadır.


 6. DereeN
  Devamlı Üye
  Airties'in Tarihçesi

  Airties, Türk sermayesi ile kurulmuş, kullandığı parçaları başka ülkelerden ithal eden, daha çok ADSL modem konusunda satış ve destek veren bir şirkettir.2009 2010 yılları arası yabancı ülkelere de ihracat yapılcak.  Escort ’un tarihçesi

  Escort ’un tarihçesi 1991 yılında 4 kişi ile başlatılan ve günümüzde zirveye ulaşan bir başarının öyküsüdür.
  Bu kadar kısa zamanda Türkiye’de pek çok ilke imza atan Escort Computer, bugün Türk bilgisayar pazarının önderi konumundadır.
  Dilerseniz bu başarı öyküsünü adım adım izleyelim

  1991-1993

  * Escort Computer, 1991 yılında 4 kişi ile kuruldu.
  * Yüksek teknolojili bilgisayar üretmeyi ve uygun fiyatla satışa sunmayı politika olarak benimsedi.
  * Türkiye pazarına hızla yerleşti. 1993 yılında Escort markası toplam pazardan %9.8’lik pay aldı.
  * 100’e yakın bayi ile tüketiciye kaliteli ürün ve hizmet ulaştırdı.


  1994

  * IDC araştırma sonuçlarına göre 1994 yılı sonunda Türkiye’de en çok tercih edilen 2.bilgisayar markası oldu.
  * Türk bilgisayar sektöründe ilk kez franchise sistemine geçerek “Escortland” adını verdiği dağıtım kanalını oluşturdu.


  1995

  * Escort Computer IDC araştırma sonuçlarına göre diğer tüm markaları geride bırakarak “Türkiye’nin en çok satan bilgisayar markası” ünvanını aldı.
  * Teknolojiyi yakından izleyerek dünyada Microsoft ile Windows’95 bundle anlaşması imzalayan ilk bilgisayar firması ve Microsoft’un Türkiye’deki ilk ortağı oldu.
  * Escort Computer yurdışına satılan ilk Türk bilgisayarı olarak yabancı pazarlarda kendine yer buldu.
  * Kaliteye verdiği önemi, ISO 9002 belgesini alan ilk Türk bilgisayar firması olarak gösterdi.
  * 4 yılda Pazar lideri olan dünyadaki ilk bilgisayar firması olarak kendini kanıtladı.


  1996

  * Escort Computer, 2 yıl üst üste Türkiye’nin en çok satan bilgisayar markası unvanını kazandı.
  * 62.2 milyon $ yıllık ciro yaparak Türkiye’nin en büyük ilk 250 firması arasına girdi.
  * Yıllık 30.000 adet bilgisayar üretim kapasitesine ulaştı.
  * Pek çok teknoloji üreticisi dünya devi firma ile doğrudan çalışmaya başladı.
  * Microsoft ile Office’97 bundle anlaşması yaptı.
  * Reklam yatırımında, Türkiye bilgisayar sektöründe en öne geçti.
  * Avrupa’ya uygunluk CE bildirisi yapan ilk Türk bilgisayar firması oldu.
  * Bilgisayarlarına, Microsoft NT uyumluluk belgesi alan ilk Türk firması oldu.
  * 40’a yakın Escortland ve 300’e yaklaşan bayi ile hizmet ağını genişletti.
  * Bilgisayar, bilgi ve iletişim teknolojilerinin her alanında faaliyet gösterdi. İş bölümü ve uzmanlaşmaya giderek yeni yapılanmalara yöneldi.


  1997

  * Yıllık 50.000 adet üretim kapasitesine ulaştı.
  * Yıllık cirosu 100 milyon $’ı buldu.
  * Escort PC kullanıcılarının sayısı 150.000’e ulaştı.
  * Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan satış sonrası yeterlilik belgesi alan ilk bilgisayar firması oldu.
  * Bir Türk bilgisayar firması olarak ilk kez Microsoft’un PC’97 belgesini aldı.
  * Intel ile doğrudan çalışmaya başlayan ilk Türk bilgisayar firması oldu.
  * Avrupa’da ilk kez bilgisayarları ile birlikte Microsoft Office’97 vermeye başladı.
  * ISO 9001 belgesi aldı.


  1998

  * 3.kez Türkiye’nin en çok satan bilgisayar markası unvanını aldı.
  * Microsoft’un PC’98 belgesini alan ilk Türk bilgisayar firması oldu.
  * AQAP 110 Savunma Sanayi Standartlarına Uygunluk belgesi alan ilk bilişim firması oldu.


  1999

  * Deniz Mağazacılık ve Dağıtım ile Index Bilgisayar ile dağıtım anlaşması imzaladı.
  * Yıllık üretim kapasitesi 84.000’e ulaştı.
  * Microsoft PC’99 belgesini aldı.
  * 3 yıl internetli bilgisayar kampanyaları ile satışlarını artırdı.


  2000

  * Halka arzı gerçekleştirdi.
  * Zincir Mağazalar kanalını geliştirerek Metro, Carrefour ve Tansaş gibi pekçok marketin raflarına girmeyi başardı.
  * EN 60950 standardına uygunluk belgesi aldı.
  * BOSCH ile anlaşma imzalayarak BOSCH mağazalarında ESCORT Bilgisayarların yeralması yönünde adım attı.

  2001

  * İhracata ağırlık verdi ve Escort Business Solutions departmanını kurarak çalışmalarını hızlandırdı.
  * Yıllık 96,000 adet bilgisayar üretimi kapasitesine sahip oldu.
  * Windows XP Uyumluluk testini geçen ilk Türk bilgisayar firması oldu.

  2002

  * Escort Business Solutions aracılığı ile Eğitim, Kamu ve Kurumsal sektöre yönelik çalışmalarını hızlandırdı ve MEB’nın açmış olduğu, Temel Eğitim Programı kapsamında 22.854 köy okulu için bilgisayar donanımı alım ihalesini kazanarak 12.397.005 USD lik sözleşme imzaladı.
  * Pek çok yurtiçi ve yurtdışı stratejik çözüm ortağı ile anlaşmalar yaptı.
  * Genişletilmiş mobil ve server çözümlerini ürün portföyüne ekledi.
  * ISO 9001:2000 Sertifikasını alan ilk Türk bilişim firması oldu.
  * Yeni Yurtdışı ofislerini açtı ve aktif olmayan yurtdışı ofislerini aktif hale getirdi.

  2003

  *

  Her zaman teknolojiyi yakından takip ederek Türkiye’de ilki gerçekleştirme başarısına sahip olan Escort Computer 2003 Cebit Bilişim Fuarında “PCT 206 Cep Ofis” ürününü tüketicilerine tanıtarak büyük ilgi topladı.

  TÜRKİYE Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 6 bin 280 ilköğretim okulunun bilişim altyapısının kurulması için düzenlenen ihale çerçevesinde 24 şehirdeki 6 bin 280 köy okulu için yaklaşık 16 bin internet bağlantılı bilgisayar, 6 bin 280 yazıcı, tarayıcı ve kesintisiz güç kaynağı zamanında ve eksiksiz teslim edildi. Dünya Bankası tarafından finanse edilen 12.9 milyon USD bedelli olan projede zamanında ve eksiksiz hizmeti karşılığında Escort Computer %15 artırıma hak kazandı.

  ROMANYA Dünya bankası tarafından finanse edilen projede Romanya Tapu Kadastro kurumunun ülke çapındaki toplam 36 ofisinin bilişim altyapısının kurulumu Escort Business Solutions tarafından zamanında ve eksiksiz olarak teslim edildi. Söz konusu bilişim altyapısı için 3 yıl yerinde servis hizmeti verilmeye devam edilmektedir.

  IRAK Birleşmiş Milletler'in Irak'ın yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında geliştirilen proje için düzenlenen ihaleyi uluslararası rakiplerini geride bırakarak kazanan Escort Business Solutions, proje kapsamında Irak'taki okullarda kullanılmak üzere yaklaşık 5 bin 500 bilgisayar teslimini yaptı. Kişisel bilgisayarların yanı sıra kesintisiz güç kaynaklarından data projeksiyon cihazlarına kadar bir çok çevrebirim ekipmanını da kapsayan bu projenin başarılı olarak sonuçlanması sayesinde EBS, Birleşmiş Milletler tarafından özellikle eğitime yönelik olarak gerçekleştirilecek yeni projelerde de yer alacak.

  MAKEDONYA Dünya bankasının finanse ettiği projede, Makedonya emekli sandığına bağlı ofislerin online bağlantısı sağlamak için gerekli bilişim altyapısını EBS tarafından sağlanacak. 2003 aralık ayı içerisinde teslimat ve kurulumları tamamlanan projenin destek hizmetleri de 3 yıl boyunca EBS tarafından karşılanacak.

  LÜBNAN İslam Kalkınma Bankası'nın finanse ettiği ve toplam bedeli 6 milyon 255 bin USD olan proje kapsamında Escort Business Solutions, 500 okulda PC, Server, Ups Printer, Scanner dan bilgisayar masa ve sandalyesine kadar bir bilgisayar laboratuarının ihtiyaç duyduğu tüm malzemeleri tedarik edecek. Bu 500 okuldaki network altyapısını da kuracak olan Escort Business Solutions, gerekli eğitim, garanti ve help desk hizmetlerini de sunacak. Proje kapsamında yaklaşık 5.000 bilgisayar teslim edilecek.

  Escort Computer’in yurtdışında faaliyet gösterdiği diğer ülkeler arasında ;

  * Almanya ( Escort Computer Almanya’da Türkiye’nin en büyük Bilgisayar ihracatını gerçekleştirerek Ses&Media Communications AG firması ile 18.000 adetlik bilgisayar ihracat anlaşmasını imzalamıştır)
  * Arnavutluk
  * Bulgaristan
  * Çek Cumhuriyeti
  * Gana
  * Gürcistan
  * Kosova
  * Mısır
  * Mozambik
  * Rusya
  * Suriye ve Ürdün yer almaktadır.

  Yukarıda sayılan ülkelerin bir çoğunda yerel çözüm ortakları ile birlikte çalışmaktadır.

  2004 – 2005 yıllarında

  Kurumsal Pazar’daki ilk hedeflerine ulaşan Escort Computer, Ev Pazarı satış kanalında yeni hedefler belirleyerek BSH ile imzaladığı anlaşmanın kapsamını genişletmiş ve 1500 BSH bayisi ile aktif olarak çalışmaya başlamıştır.

  100’e yakın Servis Noktası …

  Tüketicimiz Patronumuz’dur ilkesi ile çalışmalarına devam ederek, bu çalışma kapsamında Servis Hizmet ağını genişletmek amacıyla organizasyon yapısında değişikliklere giden Escort Computer 100’e yakın anlaşmalı yetkili servis noktasıyla ve konusunda uzman Call Center kadrosuyla tüketicilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

  Escort Computer’in Yazılım ve İş Geliştirme Departmanınca yürütülen çalışmalar kapsamında aşağıdaki çözümler geliştirmiştir ;

  * E-Target Projesi-Saha Satış Otomasyon Sistemi
  * Araç Filo Yönetim Sistemi - Şirket içindeki araçların tüm rezervasyon işlemleri, tarih, kişi, gidilen yer, km bazında kullanım raporları, araçların kasko, bakım, vergi, tamir, masraf detayları bilgisayar ortamında ekstra kağıt yükü olmaksızın kontrolünü sağlayan yazılım
  * İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi - Geliştirilen bu uygulamayla her bir çalışanın kişisel ve profesyonel bilgisi, eğitim durumu, katıldığı eğitim programları ve aldığı sertifikalar, şirkete girdiği tarihten itibaren kendisi adına düzenlenmiş evraklar, aldığı uyarı,terfi ve ödüller, kullandığı izinler, performans değerlendirme formları, üzerine kayıtlı demirbaş ve envanter listeleri elinizin altında…


  mSurvey - Cevaplanması istenen bütün soruların hızlı, güvenilir ve hatasız bir şekilde merkezde toplanmasını ve raporlanmasını sağlayan bir “Mobil Anket” uygulamasıdır.

  Escort Security Suite-Labris - Internet ve network güvenlik ihtiyaçlarının tümünü tek bir kutuda çözen ekonomik bir üründür.

  Perakende Sektöründe fark yaratan başarı…

  2003 yılında girdiği pazarda geliştirdiği POS cihazları ile çok kısa bir sürede sektörde fark yaratan Escort Computer Pazar Payını %20’lerden %30 lara çıkartarak kısa bir sürede sektörün öncü kuruluşları arasında yer alabilme başarısını gösterdi.

  Türkiye’de ilk ve tek ürün ESPOS 4000 serisi ile şimdiye kadar üretilen bütün POS cihazlarının mantığından uzaklaşarak Türkiye’ye yeni bir soluk getirmiş, müşterilerine özel yazılımlar geliştirmiştir.

  Yine bu yılda başarı ile çalışmaları tamamlanan projeler ;

  TÜRKİYE Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Veren Okulların Güçlendirilmesi (SVET) projesi (EuropeAid119895) kapsamında, Türkiye çapında seçilen 105 pilot okulun IT altyapısını oluşturan donanım çözümleri, ofis kurulumları ve mobilyaları EBS tarafından teslim edildi. Toplam proje tutarı: 1.176.732 Euro

  POLONYA Avrupa Birliği tarafından desteklenen Sağlık Bakanlığı Yönetim Güçlendirme Projesi (EuropeAid 119348) dahilindeki 50.000 Euro tutarındaki, IT donanım teslimi ve yerinde bakım, servis ihalesi EBS tarafından sonuçlandırıldı.

  TÜRKİYE Avrupa Birliği Online Bilgi Ağı –Kobinet- projesi (EuropeAid 116037) kapsamındaki IT ekipmanı sağlanmasına dair 187.065 Euro’luk proje EBS tarafından tamamlandı.

  ROMANYA EBS, 300.000 Euro tutarındaki Romanya Adalet Bakanlığı PC alım ihalesini tamamladı.

  TÜRKİYE Türk Silahlı Kuvvetleri Hava Lojistik Komutanlığı 3.055.000$ tutarındaki 4.000 adet PC alımı için EBS’yi seçti.

  TÜRKİYE 244.105 Euro tutarındaki Deniz Taşımacılığı Güvenliğinin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi (EuropeAid 116379) EBS tarafından tamamlandı

  Türkiye’de bilgisayar üreten bir firma olarak kurulan Escort Computer’in yeni vizyonu,

  “Avrupa , Ortadoğu ve Afrika’da lider IT şirketi olmaktır”

  * Liderlik
  * Güncellik
  * Güvenilirlik
  * Öncülük

  ilkelerinden ödün vermeden çalışmalarına devam ederek; Yurtiçi ve yurtdışında, en geniş kitleyi son teknolojiyle, en yüksek ürün kalitesi ve kullanıcı mutluluğu sağlayarak buluşturma niyet ve azmindedir.
  [Tamamen Alinti]


+ Yorum Gönder


dünyanın en iyi elektronik markası,  alman elektronik markalar