+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Engelliler Forumu Forumunda Sakatların İyileştirilmesi Ve Eğitimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Sakatların İyileştirilmesi Ve Eğitimi
  Sakatların İyileştirilmesi Ve Eğitimi Kısaca

  Arkadaşlar sakatların iyileşmesi ve eğitimi ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Sakatların iyileştirilmesi : Sakatlık yapan hastalık ve kazalardan sonra hemen önlem alınmalıdır. Özellikle trafik kazalarında ilk yardım çok önemlidir. Kazalardaki ölümlerin yarıdan çoğu ilk yarım saat içinde olur. Kaza sonrası hiç zaman geçirmeden yaralıyı en yakın hastaneye ya da dokto*ra ulaştırmalıdır. Hastanelerde Acil Yardım Servisleri vardır. Bu bölümde günün her saatinde doktor bulunur. Kazaya uğrayanlara ilk tedavileri burada yapılır.
  Sakatların Eğitimi : Sakatların eğitimi denilince daha çok özürlü (sakat) çocuklar akla gelir. Yurdumuzda; görmeyen işitmeyen hareket edemeyen zihinsel ruhsal dengesi bozuk 4.500.000 yurttaşımız var. Bu sayı*nın 1.400.000 kadarı çocuktur. Sakat çocuklarımızdan; görmeyenler için 7 işitmeyenler için 21 ortopedik özürlüler için l okul açılmıştır. Zihinsel ve ruhsal özürlüler ise belirli okullarda özel dershanelerde öğrenim görmekte*dir.
  Sakatlar da yaşamlarını sürdürmek için çalışmak ve gelir sağlamak zo*rundadır. Çalışmak severek çalışmak yaşamı güzelleştirir. insanı mutlu eder.
  Sakatlara acımak onlara bakarak duygulanmak soruna çözüm getir*mez. Sakatların da yapabileceği işler vardır. Sakatlara çalışabilecekleri alan*larda iş vermek gerekir. Yasalarımız her yüz işçi çalıştıran işyerinin iki sakat işçi çalıştırması zorunluluğunu getirmiştir.
  Bütün ülkelerde olduğu gibi yurdumuzda da sakatlar korunur. Örneğin ülkemizde çalışan sakatlar gelir vergisini indirimli öderler. Hareketlerini kolaylaştırmak için yurt dışından getirilen araç ve gereçlere gümrük vergisi ödemezler. Çalışan sakatlar isterlerse erken emekli olabilirler.
  Okulda sokakta gördüğümüz sakatlarla alay etmeyelim gülmeyelim. Hiç bir sakatlığın isteyerek olmadığını bilelim. Sakatlara yolda geçitlerde taşıt araçlarında yardımcı olalım. Onları üzmemeye kırmamaya özen göste*relim.
 2. Mesport
  Moderators

  GOREP,Gorme Engelliler Egitimi Projesi video izleyin
  GOREP NEDİR?


+ Yorum Gönder