+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Engelliler Forumu Forumunda Akülü Tekerlekli Sandalye temini için SGK'nun kriterleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Akülü Tekerlekli Sandalye temini için SGK'nun kriterleri
  Akülü Tekerlekli Sandalye hakkında bilgi?
  Arkadaşlar akülü tekerlekli sandalye hakkında bilgi verir misiniz?

  Sosyal Güvenlik Kurumu'nun akülü tekerlekli sandalye temini için aradığı şartlar:

  2008 YILI SOSYAL GÜVENLİK KURUMU SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ
  Resmi Gazete Tarihi: 29.09.2008
  Resmi Gazete Sayısı: 27012 1. Mükerrer
  20.3.12.7. Akülü tekerlekli sandalye
  Ayakta durmak ve/veya yürümek için alt ekstremitelerini kullanamayacak hastalığı veya sakatlığının yanında
  • El, ön kol ve kolun tek taraflı fonksiyonuna mani olan haller veya,
  • Kalp yetmezliği veya koroner arter hastalıkları veya,
  • Kronik obstrüktif akciğer hastalıkları gibi tekerlekli sandalyeyi hareket ettirememesi yada hareket ettirmesi halinde kişinin sağlığının tehlikeye gireceği durumlarda, bu durumlarının ortopedi ve travmatoloji, beyin cerrahisi, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, erişkin veya çocuk nöroloji uzman hekimlerinden birinin ve Kalp yetmezliği veya koroner arter hastalıkları varsa ayrıca kardiyoloji uzmanı, adı geçen branşta hekim yoksa dahiliye uzmanı; Kronik obstrüktif akciğer hastalıkları varsa ayrıca göğüs hastalıkları uzmanı, adı geçen branşta hekim yoksa dahiliye uzmanının yer aldığı;
  • mental fonksiyonlar yönünden akülü tekerlekli sandalye kullanıp kullanamayacağı hususunun ayrıca belirtildiği; sağlık kurullarınca düzenlenen sağlık kurulu raporuyla tevsik edilmesi koşuluyla, akülü tekerlekli sandalye bedelleri Kurumca ödenir. 12 yaş altı hastalarda yukarıdaki şartlar sağlansa bile akülü tekerlekli sandalye bedelleri Kurumca ödenmez.

  Trafik tescili zorunlu olan ve kullanımı için H sınıfı sürücü belgesi gerektiren motorlu malul arabalarının bedelleri Kurumca ödenmez. Ancak, SUT’un yürürlük tarihinden önce Kurumca temin edilmiş motorlu malul arabalarının bakım ve onarım işlemleri SUT hükümleri doğrultusunda yürütülür.

  Akülü tekerlekli sandalye en az; elektronik kumandalı, kapalı devre sistemiyle yokuş aşağı bile hızı ve yönü ayarlanabilir, 6-12 derece arası eğimde kullanılabilme imkanı, taşıma için katlanabilir, hız limiti ayarlanabilir, 120 kg taşıma kapasitesinde, elektronik akü şarj cihazlı, tek veya çift akü kutusu ile 24 V akülü özelliklerine haiz olmalı ve ilgili firma tarafından iki yıl garanti, on yıl yedek parça bulunurluk garantisi, teknik destek taahhütnamesi verilmiş olmalıdır.

  Akülü tekerlekli sandalyenin yenilenme süresi 10 yıldır. Bu süreden önce yenilenen akülü tekerlekli sandalye bedeli Kurumca ödenmez.
  Eğer bu şartlar sağlanıyorsa, SGK, akülü sandalye için (EK-5C'ye göre) 1700 TL ödeme yapıyor.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  İçinde olduğumuz ülke yani Türkiye hepimiz biliyoruz ki çok engelli arkadaşlarımız var ve bu engelli arkadaşlarımızın her birine akülü tekerlekli sandalye şart.
+ Yorum Gönder