+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Engelliler Forumu Forumunda Engellilerin Günlük Hayttaki Sorunları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Engellilerin Günlük Hayttaki Sorunları Nelerdir
  Engellilerin Günlük yaşamdaki sorunları

  Arkadaşlar engellilerin günlük yaşamdaki sorunları nelerdir?


  ERGÜN ÖZMEN

  Yapılan istatistiklere göre ülkemizde 8.5 milyon engelli yaşamaktadır. Bu da toplumun yüzde 10’unu aşmaktadır. Yani potansiyel bir güç olan özürlüler, örgütsüzlükleri yüzünden bu güçlerini hiçbir zaman kullanamadılar.

  Engellilerin de oylarını alarak yönetime gelen yerel yöneticiler, sanki o yerleşim yerinde hiç engelli yaşamıyormuş gibi kaldırımları sağlam insanların bile zor çıktığı yükseklikte yapmaktalar. Sadece sorun kaldırımlar mı? Bırakın asansörü, korkuluğu bile olmayan merdivenler… Klozeti olmayan tuvaletler…

  Hiç düşündünüz mü, koltuk değnekli ya da tekerlekli sandalyeyle sokağa çıkan bir insanın tuvaleti geldiğinde bu gereksinimini nasıl karşılayacağını? N’olur birkaç saniye olsun düşünün… Kendinizi o koltuk değnekli insanın yerine koyun; tek ayağınızı havaya kaldırarak tuvalete oturur gibi yapın. Lütfen bunu sert bir zeminde denemeyin. Tek ayaklı bir insanın tuvalete oturması için mutlaka klozet gerekiyor. Ama nedense hiçbir belediye sokağa çıkma cesaretini gösteren engellileri düşünerek genel tuvaletlerin bir odasına klozet koymaz.

  Ben yaşamımı sürdürdüğüm Bilecik İli’ne bağlı Yenipazar İlçe’sinde bir kampanya başlattım Kampanyanın adı: HER GENEL TUVALETE BİR KLOZET kampanyasıydı. Yenipazar’da Belediye Başkanı İbrahim DEĞİRMENCİ, kampanya başlamadan çok evvel engellileri düşünerek zaten genel tuvaletlere klozet yaptırmıştı. Sadece Bilecik’te bir adet klozetli genel tuvaletimiz oldu. Maliyeti o kadar çok olmamasına karşın nedense diğer Belediye Başkanları bu kampanyayı desteklemediler.

  Ülkemizde trafik terörünün yanı sıra diğer tehlikeler de her an herkesi engelli adayı yapmaktadır. Bu ülkede yaşayan herkes birer potansiyel engelli adayıdır. Bu nedenle engelli olmadan engelli gibi düşünerek seçeceğimiz yöneticilere, engellilere uygun dizayn edilmiş kaldırımlar, her genel tuvalete bir klozet konulması gibi mutlak olması gerekenleri yapmayı kabul etmeleri koşuluyla oy verirsek daha uygun olmaz mı?
 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Bozuk yaya yolları.Dar , yüksek ve rampasız kaldırımlar.Yanlış yerlere dikilen ağaçlar.Toplu taşıma araçlarını engellileri düşünmeden dizayn edilmesi.
  Bunlar ve bunlara benzer bir çok neden engellilerin yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir.
+ Yorum Gönder


engellilerin sorunları nelerdir