+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Engelliler Forumu Forumunda Mehmet Budak'ın saz aşkı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Mehmet Budak'ın saz aşkı
  Mehmet Budak kimdir
  memhmet budak.jpgArkadaşlar lütfen hemen bana Mehmet Budak hakkında bir kaç bilgi verir misiniz

  Kahramanmaraş ortapedik engelliler derneği başkanı ve aynızamanda ozan olan Mehmet Budak'ın saz çalışı görenleri hayrete düşürüyor

  1973 tarihinde bir kaza sonucu sol elini bileğinden kaybeden Kahramanmaraş Ortopedik Engeliler Derneği Genel Başkanı Mehmet Budak bağlama aşkını bize şöyle özetledi:

  1982 de Urfa-Ceylanpınar Bayındırlıkta çalışırken bir düğüne gittim. Arkadaşlar saz çalıyordu bende sazı elime aldım. Ben sazı elime alınca çok sevdiğim bir arkadaşım tek kollu olduğum için "bir bozlak çalda dinleyelim" diyerek benimle alay etti. Engelli olduğumu bildiği halde bu söylediği söz çok zoruma gitti

  Bende bu sazı öğreneceğim diyerek ilk işim çarşıya gidip bağlama almak oldu. Fakat bağlamadan nasıl ses çıkaracağımı bilmiyordum çünkü elim bilekten yoktu.
  O anda saatimin kordonu aklıma geldi saati çıkarıp keserek kordonu bileğime taktım. Ve mızrağı saatin kordonuna sıkıştırarak tellerden ses çıkmasını sağladım

  Sonra bunu biraz daha geliştirerek sol bileğime kendim tasarladığım bir kelepçe yaptım bağlamanın tellerinden ses çıkartmayı öğrendim.2-3 yıl boyuca kesik kolumla egzersiz yaparak saz ile kolum arasında bir bağlantı oluşturdum. Ve hiç kimseden ders almadım. Kendi irademle, çabamla ve engelliliğime yapılan hakareti unutmayarak bağlama çalmayı öğrendim.

  2005 yılında halk ozanları derneğinin kurucu yönetiminde görev alarak o tarihten itibaren halk ozanları derneğinin yönetiminde görev yapmaktayım. K.Maraş halk ozanları derneğinde halk ozanları geleneğini ilimizde geliştirmek amacıyla her hafta sonu ozanlar atışıyor adlı meşk geceler düzenliyoruz.

  Bu arada şiirde yazmaya başladım. Şubat 2006 da “Bizim Kavgamız” isimli bir şiir kitabı çıkardım.

  4-6 mayıs 2008 de Kars’ta düzenlenen Uluslararası Aşık Murat Çobanoğlu Kars Şenliklerinde ilimizi temsilen katıldım.Aşık Murat Çobanoğlu Kahramanmaraş ozanlar gurubu 2.lik madalyasını aldım.

  Benim amacım: engelli insanlara örnek olmak onlarında bu gibi çalışmalar yapabileceğini kanıtlamak. Şuanda Kahramanmaraş ortopedik engeliler derneği olarak dernek merkezimizde engeliler meşk grubu adı altında bağlama ve ses eğitimi kursları düzenleyerek Türkiye’de ilk defa engelliler meşk grubu oluşturarak ulusal ve uluslara arası düzeyde engellilerimizin başarılarını tanıtmak amaçlı projemizde bulunmaktadır.

  Mehmet budak birde engellilerimize hitaben yazdığı bir şiirini bizimle paylaştı


  Kimimiz ayaksız kimimiz elsiz
  Bizlerde Allahın kuluyuz yolcu
  Kimimiz görmüyor kimimiz dilsiz
  Dikenli yolların gülüyüz yolcu

  Ümidimiz hayalimiz var bizim
  Aşk ateşi içimizde kor bizim
  Engeli yollarda ahu zar bizim
  Gâh akıllı gâhı deliyiz yolcu

  Şefkat ile güler yüze kanarız
  Herkesi bizlerin dostu sanarız
  Kanadımız olsa uçar konarız
  Gözler bazen yağmur doluyuz yolcu

  Ah bir anlasaydı insanlar bizi
  Kimimizin açık vallah kalp gözü
  Ne kadar özledik tatlı bir sözü
  Bizler nakış nakış halıyız yolcu

  Kaldırımlar olmasaydı yürürdük
  Engeller olmasa bizde varırdık
  Gözler sağlam olsa bizde görürdük
  Bizde bu geminin malıyız yolcu

  Sefil Mehmedime sakat diyorlar
  Kimden iş istesek fakat diyorlar
  Üretme diyorlar tüket diyorlar
  Göz yaşıyla derdin seliyiz yolcu
 2. Merve Altıok
  Devamlı Üye

  Mehmet BUDAK insanlar için örnek olmalı eli bilekten olmamasına rağmen yapabildikleri görenleri şaşırtıyor ki bunların hepsi çaba ve hırs ile ortaya çıkan durumlardır. Bazı insanların tüm imkanları varken yapamadıklarını imkanları en kısıtlı insanların yapabildiklerini görmek bizleri bi yandan mutlu bir yandan da üzüyor ve ben buna inanırım ki engelliler bile olsa insanlar akıl yönünden eşit yaratılmışlardır. Aklını kullanabilenlerin yapamayacağı bir şey yoktur . . .
+ Yorum Gönder