+ Yorum Gönder
Türkçe ve Yabancı Diller ve English Forum Forumunda Kastamonu ili ingilizce tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kastamonu ili ingilizce tanıtımı
  Kastamonu ili ingilizce tanıtımı


  Kastamonu is the capital district of the Kastamonu Province, Turkey. According to a 2000 census, it has a population of 103,340 and an area of 1482 km². It is located to the south of the province.

  Near the city (approximately 10 miles) is the village of Kasaba with an important mosque, the Mahmut Bey mosque, from 1366, built in the Seljuk tradition. It is considered to be one of the finest wooden mosques in Turkey. The door has excellent woodcarving.

  History

  The city is believed to have been founded in the 18th century BC. The town was known as Timonion during the Roman period. Within the region, Romans founded a city of Paphlagonia at the town Taşköprü which is nowadays famous for its garlic production.

  The Dress Code Revolution started at Kastamonu by Atatürk on August,23 1925. Atatürk made his historical speech concerning about the "Hat and Dress Revolution" in 1925 at his visit to Kastamonu at Cumhuriyet Halk Partisi building. The building is now used as Archeological Museum. The materials used by Atatürk in his Kastamonu visit are also exhibited in the museum.

  Notable people

  Iovan Tsaous (Yiannis Eitziridis) (1893-1942) Greek musician and composer

  Saban Veli (1499-1569) Sufi Saint
 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Taş Camisi (Taşköprü)

  Kastamonu Taşköprü ilçe merkezinde bulunan bu caminin kitabesi bulunmamakta ve kimin tarafından yaptırıldığı da bilinmemektedir. Bununla beraber Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırıldığı söyleniyorsa da bunu kanıtlayacak bir belgeye rastlanmamıştır.Yapı üslubundan XVII.yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Cami 1854 yılında onarılmıştır.

  Moloz taştan yapılmış olan caminin üzeri ahşap tavan ve çatı ile örtülüdür. Alçı mihrabı oldukça zengin mukarnaslarla bezenmiştir. Onarımlar nedeni ile orijinalliğinden uzaklaşmış olup, bir özellik taşımamaktadır.


  Yazıhamit Camisi (Taşköprü)

  Kastamonu Taşköprü ilçesi Yazıhamit Köyü’ndeki bu camiyi Abdullah Ağa’nın oğlu Hacı Hamza Ağa 1825 yılında yaptırmıştır.

  Cami 8.00x8.00 m. ölçüsünde kare planlı olup, üzeri sekizgen kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Kubbenin üzeri de kiremit kaplanmıştır. Caminin mukarnaslı mihrabı oldukça gösterişlidir. Minber Kastamonu yöresine özgü ağaç işçiliğinin örneklerinden birisidir. Cami günümüze iyi bir durumda gelebilmiştir.


  Ayvalı Cami (Taşköprü)

  Kastamonu Taşköprü ilçesinin Aşağı Ayvalı Köyü’nde bulunan bu caminin kitabesi bulunmadığından ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Yalnızca caminin yanındaki türbede gömülü olan Abdi Sofu isimli birinin h.1110 (1698) tarihli mezar taşı dikkate alınırsa bu caminin XVII.yüzyılın sonlarında, bu kişi tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır.

  Cami moloz taştan yapılmış, kareye yakın dikdörtgen planlıdır. Günümüze ulaşan mukarnaslı alçı mihrabı dışında orijinal özelliklerini yitirmiştir.

 3. Zarafet
  Üye
  Kastamonu Castle
  One of the city's magnificent monuments in the Byzantine period it is believed that the castle for the first time. With a solid foundation of the Byzantine inner castle, the upper portion is Candaroğulları period.
+ Yorum Gönder


kastamonu ingilizce tanıtımı,  kastamonu tanıtımı ingilizce,  kastamonu ingilizce tanıtım,  kastamonu ilinin ingilizce tanıtımı,  ingilizce köy tanıtımı,  ingilizce koyunun tanıtımı