+ Yorum Gönder
Türkçe ve Yabancı Diller ve English Forum Forumunda İngilizce konuşmak hayal değil Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  İngilizce konuşmak hayal değil
  İngilizce konuşmak hayal değil !


  Röportajdan kesitler ;

  • Türkiye’deki ingilizce eğitimi konusunda temel sorunlar nelerdir?
  Türkiye'de İngilizce eğitiminde iki kavram birbirine karışmış durumdadır: Öğrenme ve konuşup-anlama. Öğrenme işi kısa zamanda gerçekleşebilir ki bu sadece gramer ve kelime bilgisidir, fakat bir dil için bunları biliyor olmak yeterli değildir, en önemlisi bunları kullanmak yani konuşabilmek ve anlayabilmek. Bunları geliştirmek içinse çok pratik yapıp devamlı tekrar etmek gerekir, çünkü bu öğrendiklerimizin iyice beynimize yerleşmesi gerekmektedir. Bunun içinde zaman gereklidir. Yani kısa zamanda (örneğin; 1 hafta-1 ay v.b.) İngilizce konuşturduğunu iddia eden kurslar (tabi bir kaç basit cümle haricinde) ne kadar yoğun ve ne kadar hızlı eğitim verirlerse versinler zaman kavramını ortadan kaldırdıkları için bu dediklerini başarmaları (konuşma ve anlama bakımından) imkansızdır. Bununla beraber Klasik sistem ile eğitim veren kurslara da isterseniz 2-3 yıl gidin yeterli konuşma pratiği yapamadığınızdan İngilizce konuşmanızda ciddi bir gelişme olmamaktadır.
  • Öğrencilere İngilizce öğrenmek için günlük hayatlarında neler tavsiye ediyorsunuz?
  1. Kendi İngilizce seviyelerine uygun İngilizce kitaplar okumalarını,
  2. Başlangıçta İngilizce alt yazılı film ve tv seyretmeleri daha sonra İngilizce anlamaları geliştikçe alt yazı olmadan seyretmeye devam etmeleri,
  3. Konuşma pratiği yapabilecekleri yabancı birini bulmaları, yoksa internet üzerinden arkadaşlar edinerek onlarla yazışmalarını,
  • Belirli bir seviyeye gelmiş bir kişinin İngilizceyi unutmaması için önerileriniz nelerdir?
  Yapılacak en iyi şey kitap okumak, tv seyretmek ve haftada 1-2 saat yabancı birisi ile konuşma pratik yapmak.
  • Ülkemizde 2. bir yabancı dil bilme oranı ne durumda ve 2. dil öğrenme konusunda talep artıyor mu?
  Dünyanın değişen yapısına göre çince, ispanyolca gibi diller önem kazanmakta bu dilleri ikinci dil olarak bilen kişiler iş yerleştirmelerinde tercih edilmekteler. Ama yinede İngilizce dünyanın heryerinde geçerli dil olma özelliğini uzun yıllar koruyacak gibi görünmekte.
  • İnternetin ingilizce öğrenmeye katkıları var mı?
  Tabi ki İnternet’te İngilizce eğitim sitelerinden öğrencilerimiz gramer ve kelime bilgilerini geliştirebilirler ve İnternet üzerinden diğer ülkelerden arkadaşlıklar kurularak onlarla konuşma pratiği yapabilirler. İnteraktif olarak konuşma dersleri yapılabilinse de etkisi canlısı gibi olmayabiliyor.

  Kaynak; Easygo Education Eğitim Danışmanı Çiler Umsu
 2. Fatma
  Administrator

  Türkiye'de ingilizce öğrenememe, öğretmenin bilgi yetersizlği,öğrencinin ilgisizliği, kitapların konuları ele alış şekli gibi nedenlerden dolayı kaynaklanabiliyor.Akıcı ve dört dörtlük bir ingilizce konuşmak istiyorsanız yurtdışında ingilizce eğitimi almanız şart.
+ Yorum Gönder