+ Yorum Gönder
Türkçe ve Yabancı Diller ve English Forum Forumunda City Guide Bartın Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  City Guide Bartın
  City Guide > Bartın


  Bartın ın ingilizce özellikleri


  Area: 2.140 km²

  Population: 184.178 (2000)

  Traffic Code: 74

  Districts: Bartın (center), Amasra, Kurucaşile, Ulus  How To Get


  The majority of transportation to Bartın Province is via highway.

  Highway: The bus station of Bartın Province is located in the city center and it is possible to find busses to every province of the country.

  Railway: The nearest railway station to Bartın is located at 38 kilometer distance, in Saltukova (Zonguldak).

  Air Transportation: The nearest airport to Bartın is located at 38 kilometer distance, in Saltukova (Zonguldak).  Ancient Cities


  There are numerous ancient city ruins inside the borders of historic Paphlagonia region. Ancient cities of Sesamos (Amasra), Kromna (Kurucaşile) and Erythinoi (Çakraz) are located inside the borders of Bartın.

  The castle, two churches, bedesten, Kuşkayası Road Monument (Unique in the world) and inziva (seclusion) cave inside the city center are among the visual parts of the ancient city. The sections of the ancient city like forum, council palace, road of honor, theatre, acropolis, necropolis are below ground.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bartı türkiye de yer alan 81 ilden biridir ve bu il çok büyük olmayan küçük bir ildir. bunun dışında bu ilimiz karadeniz bölgesinde yer almaktadır. türkiyenin en yeni illerinden biri olan bartın orman bakımından zengin olan bir ildir.
+ Yorum Gönder