+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Su döngüsü olmasaydı fen Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Su döngüsü olmasaydı fen
  kompozisyon doğada su döngüsü olmasaydı hayat nasıl olurdu diye bir soru 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Eğer su döngüsü olmasaydı yaşam kaynağı olan suyun devamlılığı sağlanamazdı ve yaşam ortadan kalkardı.

  Denizler, karalar ve hava arasındaki su alışverişi gerçekleşemeyecekti.

  Böylece yaşamın var olmasını sağlayan koşullar yerine getirilmemiş olacaktır.

  Su döngüsünün okyanus akıntılarını ve rüzgarları da etkilediği düşünülürse olmayışı sonucunda kısacası hayat olmayacaktı diyebiliriz.


  su-d-ng-s-.jpg
 3. Ziyaretçi
  bende bu bilgileri araştırdım kendim buldum


  - Ders (su döngüsü)

  Tüm canlılar dünyanın yüzeyinde ya da yüzeye çok yakın ince bir toprak katmanında yaşarlar ve güneş enerjisinin dışındaki gerekse-nimlerini bu katmanın içerdiği kaynaklardan karşılarlar. Eğer yaşamın sürmesi için gerekli olan su, oksijen ve diğer maddeler sadece bir kez kullanılmış olsaydı hepsi şimdiye kadar tükenmiş olurdu.

  Doğanın tüm işlevlerinin çevrimler halinde düzenlenmiş olması bu işlevlerin sonsuza dek yinelenmesini sağlamaktadır. Hava, su, toprak,
  bitkiler ve hayvanlar arasında sürekli bir alışveriş olması yeryüzü-
  nün tüm zenginliklerinin tekrar tekrar kullanılabilmesine ve böylelikle yaşamın sürmesine olanak verir.

  Su Döngüsü

  Dünya üzerinde su döngüsü olmasaydı canlıların yaşama olanakları ortadan kalkardı. Örneğin; dünya üzerine ortalama olarak yılda 1000 mm yağış düşmektedir. Eğer su döngüsü olmasaydı bu miktar sadece 24 mm olacaktı. Çünkü havada buhar halinde tutulan su ancak 24 mm yağış verebilecek miktardadır. Bu nedenle ancak su döngüsüyle bir su damlacığının buharlaşması ve yağış halinde yeryüzüne düşmesi olayı yılda 40-42 kez tekrarlanarak yıllık ortalama 1000 mm yağış meydana getirebilmektedir.


  Devam (SU DÖNGÜSÜ)


  Buharlaşma, suyun sıvı halinden gaz veya buhar haline dönüşmesi sürecidir. Buharlaşma, suyun sıvı halinden gaz veya buhar olarak atmosfere iletilmesinin başlıca yoludur. Araştırmalar göstermiştir ki, okyanuslar, denizler, göller ve nehirler atmosferdeki nemin yaklaşık % 90’nını sağlarlar, geri kalan % 10’u ise bitki yüzeyindeki buharlaşmadan meydana gelir.
  Buharlaşmanın olması için ısı (enerji) gereklidir. Enerji, su moleküllerini bir arada tutan bağları çözmek için gereklidir; bu yüzden su, kaynama noktası (100° C, 212° F)’nda kolayca buharlaşır, fakat donma noktasında çok daha yavaş buharlaşır. Doymuş durumdaki hava ortamında (yani nispi nemi % 100 ise) buharlaşma devam edemez. Buharlaşma işlemi ısıyı ortamdan uzaklaştırır, bu yüzden deri üzerinden suyun buharlaşması kişiye serinlik verir.

  inşallah işine yarar arkadaşım benim yaradı..

 4. Ziyaretçi
  olmasaydı başımıza neler gelirdi

 5. Mineli
  Devamlı Üye
  Su Döngüsü olmasaydı zaten hayat olmazdı

 6. Buğlem
  Devamlı Üye
  Su döngüsü, suyun doğal kuvvetler ve hava hareketleriyle atmosferde oluşan ve suyun akarsular ile kara arasında sistematik bir şeklide hareket etmesine denir. Yeryüzünde bütün sular su döngüsü ile hareket eder ve kimisi akarsulara kimisi denizlere ulaşır.

+ Yorum Gönder