+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Hidrosalpenks hastalıgı tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hidrosalpenks hastalıgı tedavisi
  merhaba. benim yumurtalık tüplerim sıvıyla tıkanmış yani hidrosalpenks.tedavi edebilecek ve geçirecek öneriniz varmı?tesekkürler. 2. MEGASXL
  Devamlı Üye

  Hidrosalpenks Hastalığı

  hidrosalpenks hastalıgı.jpg

  Tekrarlayıcı veya kronik adneksiyel enfeksiyonlar fallop tüplerinde kistik dilatasyona (hidrosalpenks) yol açarak adneksiyel kitle şeklinde ortaya çıkabilir. Kadın inferilitesinin %40’ı, en şiddetlisi hidrosalpenks olan tubal hasara bağlıdır.

  Erken (yaşta) seksüel aktivite,çok eşlilik, pelvik enflamatuar hastalık,cinsel yolla bulaşan hastalıklar (Klamidya, gonore), uterusa yönelik girişimler (histerosalpingografi, RİA uygulanması, endometriyal biopsi, dilatasyon ve küretaj), ve vajinal duş risk faktörleridir.


  Belirti ve Bulgular:

  Asemptomatik (en sık)
  Belli belirsiz alt kadranlarda baskı hissi ve kronik pelvik ağrı
  İnfertile
  Tek veya çift taraflı kistik kitleler (çoğunlukla uzunlamasına ve sosis benzeri görünüm şeklinde)


  Aktif enfeksiyondan şüphe ediliyorsa tam kan sayımı ve eritrosit sedimentasyon hızı bakılmalıdır. Eşlik eden cinsel yolla bulaşan hastalık için tarama üzerinde ciddi olarak durulmalıdır.

  Ultrasonografi (abdominal veya transvajinal), BT veya MRI kullanılabilir fakat daha pahalıdırlar ve spesifiteyi arttırmazlar.

  Aktif enfeksiyon mevcutsa geniş spektrumlu antibiyotikler.(Çoğu hidrosalpenks sterildir ve inaktif son evre hastalık aşamasındadır.)


  Cerrahi tedavi (salpenjektomi veya salpingooforektomi) tedavi edicidir. Neosalpingostomi fertilitenin korunması istendiği zaman düşünülebilir fakat bu işlemin başarısı hidrosalpenksin boyutları ile ters orantılıdır ve genellikle %15’ten daha düşüktür.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Bu hastalığın belirtileri bazen görülmez doktora gitmeden anlaşılmaz yani bazen de ağır karın ağrıları oluşur ve bu ağrılar kasıklara kadar yayılır ve bu hastalığın giderilmesi için erken tedavi edilmelidir yoksa çocuk olmasını engeller.
+ Yorum Gönder