+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda kış mevsimi ve ayları ile ilgili yazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  kış mevsimi ve ayları ile ilgili yazılar
  kış mevsimi ve ayları ile ilgili yazılar istiyorum 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Kış Mevsimi Hakkında Kompozisyon


  k-mevsimi.jpg


  Sayfa 1 Toplam 9

  Kış, dört mevsimden biridir, sonbahardan sonra, ilkbahardan önce yaşanır. Soğuk bir mevsim olan kışın gelişi ile soğuk, yağmur, kar, dolu gibi mevsimsel olaylar meydana gelir. Yaz boyunca güneş ışınlarını dik alan bir yerin dünyanın dönüşü ile bu ışınlardan yoksun kalması sonucu kış mevsimi yaşanır.

  Güneş ışınlarının 21 Aralık tarihinde Oğlak Dönencesine dik gelmesi sonucu Güney yarım küreye yaz, Kuzey yarım küreye kış gelir. Farklı yarımkürelerde farklı zamanlarda yaşanan kış mevsimi ülkemizde ve Kuzey yarım kürede 22 Aralık ayı ile başlayıp 21 Mart ile sona erer. Kış başlangıcı ile gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlar.

  Ülkemizde kışın her bölge eşit olarak yağış almamakla birlikte, en ağır mevsim Doğu Anadolu Bölgesi’nde görülür. Bu bölgede karlı gün sayısı oldukça fazladır, diğer bölgeler yağış almakla birlikte kış şartları fazla ağır değildir.

  Kış ısınma ihtiyacının artması, meyve sebze çeşitliliğinin ve veriminin düştüğü, güneş ışığından daha çok yararlanmak adına yapılan yaz saati uygulamasının kış saati uygulamasına dönüştürüldüğü bir mevsimdir.

  Sema Özbek
 3. Mineli
  Devamlı Üye
  Dört Mevsim Hikayesi  Bir zamanlar Toprak Ana, evinde yalnız yaşıyormuş. Yalnız yaşamak zormuş, bu yüzden canı çok sıkılıyormuş. Bir gün kalkmış, gök kralına misafirliğe gitmiş. Sarayın kapısına varınca, gürültüler, patırtılar duymuş. Kapıdaki nöbetçiye, “bunların ne olduğunu” sormuş.

  Nöbetçi:

  - Ne olacak, demiş. Mevsim kardeşlerin gürültüsü. İkisi kız, ikisi oğlan dört yaramaz çocuk var. Kavga edip duruyorlar.

  Toprak Ana :

  - Onları bana gönderin, demiş. Ben yalnızım, biraz da benimle otursunlar.

  Nöbetçi Toprak Ananın isteğini krala söylemiş. Kral da “Peki” demiş. Toprak Ana bunun üzerine evine dönmüş, mevsim kardeşleri beklemeye başlamış.

  Önce en küçük kardeş gelmiş. Pembe, beyaz saçlı, güzel bir çocukmuş.

  Toprak Anaya :

  - Benim adım İlkbahar, demiş. Size ufak bir armağan getirdim.

  İlkbahar, çantasını açmış, çantasından tomurcuklanmış dallar, renk renk çiçek demetleri, cıvıl cıvıl ötüşen kuşlar çıkarmış.

  Çok geçmeden ikinci kardeş gelmiş. Tombul, kırmızı yanaklı bir kızmış.

  Adı da Yaz’mış. Kardeşine :

  - Haydi çekil bakalım, bak, ben geldim, demiş. Sonra o da çantasından çilek, kiraz, şeftali, erik gibi meyveler çıkarmış, bunları Toprak Anaya sunmuş.

  Derken üçüncü kardeş gelmiş. Sarı sapsarı bir çocukmuş.

  Toprak Ana’ya :

  - Ben sonbaharım demiş. Yalnızlığı, sessizliği çok severim, demiş.

  Sonra da kuşları kovmuş, her yeri sarıya boyamış. Ortalığa bir sessizlik çökmüş. Tam bu sırada dördüncü kardeş gelmiş.

  Çiçekleri, meyveleri dağıtmış, cebinden beyaz bir su çıkarmış, bu suyla her yeri beyaza boyamış.

  Bir yandan da :

  - Benim adım kış, benim adım kış diye bağırıyormuş.

  Dört kardeş de Toprak Ananın evinden gitmek istememiş. Kavgaya tutuşmuşlar. Ortalık alt üst olmuş.

  Toprak Ana kızmış :

  - Beni dinleyin, demiş. Ya sırayla gelin, evimde üçer ay misafir kalın, ya da çekilip gidin. Hepinizi birlikte istemiyorum.

  Bunun üzerine mevsim kardeşler düşünmüşler. Aralarında anlaşıp Toprak Anaya, “peki” demişler. İşte o günden beri sırayla geliyor, Toprak Anada üçer ay misafir kalıyorlar.
+ Yorum Gönder


kış mevsimi ile ilgili güzel sözler,  kış mevsimi ile ilgili yazı ödev,  kışla ilgili yazılar,  kış ile ilgili kompozisyon,  kış ile ilgili yazılar,  kışla ile ilgili yazı