+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda marmara bölgesinin gelenek ve görenekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  marmara bölgesinin gelenek ve görenekleri
  marmara bölgesinin gelenek ve görenekleri 2. Mine
  Devamlı Üye

  Marmara Bölgesi Gelenek Ve Görenekleri

  Evlilik Öncesi


  Tekirdağ'da kızlar 17-18, erkekler askerlik dönüşü 22-23 yaşında evlenme çağına gelmiş olarak kabul edilirler. Evlilikte akraba olmaması şartı aranır. Evlenmede “sıra gütme” adı verilen bir tür sıra gözetimi vardır. Öncelikle abla ve ağabeylerin evlenmelerine dikkat edilir. Ancak önemli bir engel değildir.

  Marmara Bölgesi Gelenek Ve Görenekleri.jpg

  Evlenme Aşamaları Kız bakma – Kız Görme

  Tekirdağ'da evlenme çağına gelen oğullarına önce beğendiği bir kız olup olmadığını sorar. Eğer oğlan kız beğenmeyi ailesine bırakırsa ailesi önce çevreden soruşturarak kız arar.

  Kız isteme - Söz Kesme

  Kız evinde erkekler oğlanın mesleğini, iyi ve kötü alışkanlıklarını belli etmeden araştırırlar. İyi olduğuna kanaat getirilirse oğlan evine bir gün verirler. Kız istemek için oğlanın ailesinden, akrabalarından, iş arkadaşlarından çevrede saygınlığı ile tanınan kişilerden oluşan bir grupla kızı istemek üzere kız evine giderler.

  Nişan

  Nişan evliliğe atılan ilk adımdır. Bu törenle kız ve oğlanın evlenme istekleri çevreye duyurulmuş olur. Nişan kız evinde yapılır.

  Düğün

  Düğünler bazen salı günü başlayıp pazar günü sona erer. Bu düğünler “perşembe düğünü” ve “pazar düğünü” olarak adlandırılır.

  Çeyiz Götürme - Çeyiz Gösterme

  Kız evinin düğün tarihinden önce çeyiz adı verilen bir takım eşyaları hazırlayıp alması adettir. Düğünden bir müddet önce damat ve gelin kendi yakınlarından bir kaç kişiyle giyecek ve ev eşyası almak için alışverişe çıkarlar. Buna “ çeyiz düzme” denir.

  Hamam Gecesi

  Bu gece hamama gelen kadınlar arasında yapılan bir eğlencedir.

  Gelin Salınması ( Kız Kınası)


  Oğlan evi cumartesi günü genç kızları sabahtan berbere götürür. Akşam için ince çalgı tutulur. öğleye kadar iş biter. Kızlar düğün evine dönerler. Cumartesi öğleden sonra oğlan tarafı kız evine gider. İki tarafın davetlileri bir araya gelir.

  Gelin Alayı

  Pazar sabahı gelini almaya gidecek olan alay arabalarını oğlan tarafı hazırlar. Kız tarafı da kızın eşyalarını gönderme hazırlıkları yapar.

  Şimşir (Ahret Dalı)

  Gelinin ahret kardeşi veya arkadaşları tarafından hazırlanır.


  Telli Horoz

  Köyün gençleri gelin alayı gelmeden önce çalgıcılarla birlikte sabah ezanı okunduğu zaman oynayarak oğlan evine giderler

  Çömlek Kırma


  Gelin alayı kız evine gelince önce gelin çıkartılmaz. Gelinin arkadaşları türkü söyleyerek gelini kaynananın yanına getirirler.

  Toprak Bastı


  Oğlan tarafı gelin almağa gittiği zaman kız tarafının bayrağı ve çalgıları oğlan tarafının bayrağı ve çalgılarıyla birleşerek toplanırlar. Gençlerle konuşulur, anlaşılır. Bir miktar para ile mendil, çevre, havlu v.b. verilir.

  Gerdek

  Damat yumruklanarak gerdeğe sokulur ve topluluk dağılır. Düğün sona erer.

  Gelin Paçası


  Düğünün ertesi gün düzenlenen törene Tekirdağ'da “Gelin Paçası” adı verilir.

  Düğün Tatlısı

  Düğünden bir hafta sonra kız evi baklava, revani v.s.tatlılar yapar.

+ Yorum Gönder


marmara bolgesi gelenek gorenek