+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Elektrık alanı ıle manyetık alan arasındakı fark Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Elektrık alanı ıle manyetık alan arasındakı fark
  Elektrık alanı ıle manyetık arasında farklılıklar nelerdır, elektrık alanı nasıl olusturulur ,elektrık alanı da etrafındakı cısımlere manyetık alan gıbımı etkı eder her ıkısıde aynı andamı olusur.tesekkurler 2. Mine
  Devamlı Üye

  Elektrik ve manyetik kuvvetler arasında şu önemli farklılıklar vardır

  Elektrik ve manyetik kuvvetler.png

  1) Elektrik kuvveti, her zaman elektrik alanına paralel, buna karşın manyetik kuvvet manyetik alana dik olarak etkir.
  2) Elektrik kuvveti, yüklü parçacığın hızından bağımsızdır. Halbuki, manyetik kuvvet yalnızca yüklü parçacık hareket halinde ise ona etki edebilir.
  3) Elektrik kuvveti yüklü bir parçacığın konumunu değiştirerek iş yapar, buna karşın kararlı bir manyetik alandan kaynaklanan manyetik kuvvet parçacık yer değiştirdiğinde iş yapmaz yani v hızı ile hareket eden bir yüke etki uygulanan manyetik alan onun hız vektörünün yönünü değiştirebilir ancak hızın büyüklüğünü ya da kinetik enerjisini değiştiremez.

+ Yorum Gönder


elektrik alan ve manyetik alan arasındaki farklar,  elektrik alan ile manyetik alan arasındaki fark,  manyetik alan ile elektrik alan arasındaki fark,  manyetik alan ve elektrik alan arasındaki fark,  elektrik alan ile manyetik alan arasındaki farklar,  elektrik alan ve manyetik alan arasındaki fark