+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda foma gordeyev roman özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  foma gordeyev roman özeti
  foma gordeyev roman özeti

  bulun ne olur ben bi dost
 2. Serap Yaman
  Timin Cadısı

  Foma gordeyev

  foma gordeyev.jpg

  Maksim Gorki’nin Anton Pavloviç Çehov’a ithaf ettiği 1899 yılında bastığı ilk romanı “Foma Gordeyev”, Gorki’nin ilk romanıdır. Kokuşmuş bir toplum düzenini şiddetle suçlayan bu eser için, aşk ve adalete susamış cömert yürekli bir insanın acı çığlığı denebilir.
  Anlatılan olaylar, XIX. yüzyılın sonunda Volga yöresinde ve o zamanki Rusya’nın ticaret merkezi Nijni-Novgorod’da kapitalizmin yaygınlaştığı ve zengin tüccar sınıfının o güne kadar eşi görülmedik bir yırtıcılıkla ve her türlü vasıtayı mubah sayarak ülkede egemenliklerini kurmaya çalıştıkları bir dönemde geçer.
  Foma Gordeyev, hem servetinden, hem toplumsal çevresinden tiksinen, kötü bir dünyaya duyduğu kin ve insanlara beslediği sınırsız sevgi uğruna açlığı ve ölümü göze alabilen kimseyi temsil eder. Gorki, bu ilk romanında tam anlamıyla siyasi bir eser yazmak istemişse de, bu sınırlı amacın içinde kapalı kalamamış, insani bakımından eşsiz bir roman çıkarmıştır ortaya.

  Foma romanının özeti
  Foma romanında, Volga boylarında deniz taşımacılığını elinde tutan tefeci tüccarlarla, özgürlük yanlısı ve insan sevgisi ile dolu Foma Gordiyev’in çelişkisidir anlatılan. Foma Gordiyev’in çalışanlarına iyi davranması ve bol ücret vermesi ile çileden çıkan, egemenliklerini yitireceklerinden korkan, içinde vaftiz babasının da bulunduğu tefeciler, babasından kalan malına mülküne el koyarak onu akıl hastanesine kapatırlar. Daha sonra Foma meyhane kapılarında içki dilenerek yoksul biçimde aç ve çıplak ölür.
+ Yorum Gönder


foma romanın özeti