+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Türkçe zengin bir dilmidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkçe zengin bir dilmidir
  türkçe zengin bir dil midir? Bir dilin zengin bir dil olma kriterleri nelerdir? 2. Mine
  Devamlı Üye

  Turk dili zengin bir dil midir?


  Türkçe zengin bir dil midir.jpg

  Salt provokasyona yonelik malum thread'ler silinmis. Konu kapanmis, iyi de olmus.
  Ben ise bir de olayi tersinden alalim diyorum; Turkce zengin bir dil midir? Tarihsel gelisimi nedir?Medeniyetler tarihinde nasil rol almistir, hangi ilmi , felsefi, edebi urunleri vermistir? Turk'un turke propagandasi amaci gutmeden elimizdeki emin bilgileri, linkleri, kaynaklari paylasalim derim.

  Konuyu acmak icin; Kasgarli Mahmut'un , Divan-i Lugat-i Turk adli eserinde zikrettigi peygamberin bir hadisiyle basliyorum:

  “Yuce Tanri: Turkce ogreniniz, cunku Turkcenin uzun bir saltanati vardir” diye buyurur.

  (Bu hadisin sahih olup olmadigi tartismasindan ziyade 11. asirda Divan-i Lugat-i Turk'de zikredilmesine dikkat cekiyorum.)

  "
  DîVÂNÜ LÛGATİ’T-TÜRK

  Kaşgarlı Mahmud’un ünlü eserinin tam adı: Kitabu Dîvânü Lûgati’t-Türk’tür. Araplara Türkçeyi öğretmek ve Türkçenin Arapça kadar zengin bir dil olduğunu göstermek amacıyla yazılmıştır. Kitap için çok kısa bir tanım yapmak gerekirse; Ansiklopedik Sözlük denilmesi uygun olur. Orijinalinin nerede olduğu bilinmiyor. Bu gün elimizde bulunan Şamlı Mehmed bin Ebu Bekir’in, 1266 yılında kopya ettiği bir nüshası vardır. Bu nüsha, İstanbul Fatih’teki Millet Kütüphânesi’ndedir. Türk Dil Kurumu tarafından 1941’de, Kültür Bakanlığı tarafından 1990’da tıpkı basımı yapılmıştır.

  Eser ilk defa Kilisli Rıfat Bilge denetiminde 1915 – 1917 yılları arasında tercüme edildi. Üç cilt olarak basılması düşünüldü ise de, düşünce gerçekleşmedi. Besim Atalay’ın tercüme ettiği kitap, 4 cilt halinde 1939 – 1943 yılları arasında birinci, 1985 – 1986 yılları arasında ikinci defa basıldı. Arapça olarak da yayınlandı.

  Dîvânü Lugati’t-Türk; bir sözlük olmakla birlikte, Türk milletinin yüceliğini de anlatan bir âbide eserdir. Sekiz bölümden oluşur. Bölümler ve sıralamalar Arap alfabesindeki harflere göredir. Kitapta yaklaşık 8.000 kelime vardır. Kelimelerin anlamlarının iyi anlaşılması için deyimlerden, atasözlerinden ve şiirlerden, hattâ bâzı Âyet ve Hadis-i Şerif’lerden örnekler verilmiştir. Bu yönüyle eser, bir kültür hâzinesi değerine kavuşturulmuştur. Eserde yer alan harita ise, Türk Dünyası ile ilgili olarak yayınlanan ilk haritadır. Haritada; dağlar kırmızı, denizler yeşil, ırmaklar mâvi, kumluk alanlar sarı renkle gösterilmiştir. Türkler’in oturdukları bölgeler ve komşularının isimleri özenle belirtilmiştir.

  Eser, güneşle birlikte, kültürün de doğudan dünyayı sardığının önemli bir göstergesidir. Dîvânü Lugati’t-Türk, Türk milletinin yalnız savaş meydanlarında değil, kültürel alanlarda da önder, öncü ve örnek olduğunu gösteren bir âbidedir. "
  Divanü Lugati't-Türk dünyanın her yanında, Türkoloji ilmiyle uğraşan pek çok bilgin için paha biçilmez bir kaynak olmuştur. Üzerinde şimdiye kadar yerli, yabancı, uzmanlar çok çeşitli incelemeler yapmışlardır.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Türkçe dünyanın en eski ve en çok bilinen dillerinden biridir. Ural-altay dil grubu arasına girer. Sahip olduğu kelimeler bakımından dünyanın en zengin dilleri arasındadır. Ahenkli ve öğrenmesi çok kolaydır.
+ Yorum Gönder