+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Granit hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Granit hakkında bilgiler
  nolur arkadaşlar coğrafya ödevim var biraz acilll ama uzun olması lazım 1-2 sayfa kadar 2. Mine
  Devamlı Üye

  Granit hakkında bilgiler  granit-hakk-nda-bilgiler.jpg

  Granit
  Granit Alm. Granit (m), Fr. Granite (m), İng.Granite.Sert, kristal yapılı minerallerden meydana gelen taneli görünüşlü mağmatik derinlik kültesi. Plüton içindeki taneler çoğunlukla gözle görülebilir büyüklüktedir. Esas mineralleri feldspatın ortoklas cinsi ile az miktarda plajioklas ve kuvarstır.Ayrıca mika, hornblend, piroksen ve ikinci gruba giren turmalin, apatit, zirkon, grena, manyetit gibi mineraller de bulunabilir. Granitlerin renkleri, umumiye

  Granit hakkında ansiklopedik bilgiGranit Alm. Granit (m), Fr. Granite (m), İng.Granite.Sert, kristal yapılı minerallerden meydana gelen taneli görünüşlü mağmatik derinlik kültesi. Plüton içindeki taneler çoğunlukla gözle görülebilir büyüklüktedir. Esas mineralleri feldspatın ortoklas cinsi ile az miktarda plajioklas ve kuvarstır.Ayrıca mika, hornblend, piroksen ve ikinci gruba giren turmalin, apatit, zirkon, grena, manyetit gibi mineraller de bulunabilir.

  Granitlerin renkleri, umumiyetle açık olmakla birlikte, içindeki feldspatların ve diğer minerallerin cins ve miktarına göre gri, pembe, kırmızımsı olabilir.

  Granitler, yeryüzünde çok yaygın olarak bulunurlar.Çeşitli yer kabuğu modellerinde görünür.Yeryüzünün temelini teşekkül ettirdiği kabul edilmektedir. Tabiatta dayk, silis ve batolitler halinde bulunabilir.

  Yollarda parke ve bordür taşı, yapılarda yapı taşı olarak çok eskiden beri bol miktarda kullanılmaktadır.Aşınmaya, basınca, darbeye karşı dayanıklı, güzel renkli ve iyi cila kabul eder.Atmosfer tesirlerine ve ayrışmaya karşı direnci yüksektir.Günümüzde daha çok parke ve bordür taşı ve bazı büyük yapılarda kaplama taşı olarak kullanılmaktadır.

  Bileşimi ve bulunuşu: Granitlerde kuvars, genellikle hacmen % 20’nin üzerindedir. Derinlik külteleri arasında hacmen % 40’tan fazla kuvars ihtiva eden türe rastlanmaz. Kuvars ve ağır silikatlar bakımından zengin olan kayaçlar gabro sınıfına girer. Esas bileşeni olan feldspat plajioklas ve ortoklas(alkali feldspat) halinde olması mümkündür. Birinin diğerine oranı genellikle ikiden azdır.Granitlerde bulunan ikinci ana mineraller muskovit, biyotit, amfibol, piroksen veya nadiren fayalit (demirli olivin) olarak sıralanabilir.Genellikle bunlardan iki veya üçü bir arada bulunur.Çeşitli sınıflamalarda koyu renkli minerallerin oranı farklı olmakla birlikte hacmen % 20’den fazla koyu renkli mineral ihtiva eden taşlara umumiyetle granit adı verilmemektedir.

  Teşekkül teorileri: Başlıca iki zıt görüş vardır: 1. Mağmatik, 2. Transformist. Birinci teori granitlerin, ana sıvının veya sıvı kristalin, kristalleşmesi sonucu oluştuğunu kabul eder.İkinci teori ise granitlerin mağma olmaksızın meydana geldiğini ileri sürer.Granitlerin tortul kültelerin çoğunlukla katı halde metamorfizma sonucu ortaya çıktığı görüşündedir.
 3. Mine
  Devamlı Üye
  Kozak Graniti Hakkında Genel Bilgiler
  Granit mağmatik kökenli bir kayaçtır. Yani mağmadan farklılaşma yoluyla oluşmuş bir kayaçtır. Granit açık işletme yöntemiyle üretilmektedir. Granit kütlesinin etrafı ekskavatör ile açıldıktan sonra delme patlatma yöntemiyle veya fitil yöntemiyle blok halinde kesilir. Bu bloklar kesim işlemi yapan işletmelere gönderilir.

  Granitin belli başlı özellikleri:

  Çok dayanıklı ve sert olması

  Kesilip parlatılabilmesi

  Su emme özelliğinin çok düşük olması

  Rengi

  Kimyasallara karşı direnci

  Ve de ucuz olması
 4. Mine
  Devamlı Üye
  Granit Ne Demek – Granit Nedir
  Granit : İç püskürük bir taştır. Kuvars, mika ve feldspat mineralleri içerir. Taneli olması nedeniyle mineralleri kolayca görülür. Çatlağı çok olan granit kolayca dağılır, oluşan kuma arena denir

 5. Mine
  Devamlı Üye
  granit çeşitleri

  Granit Çeşitleri
  Aksaray Sipahi
  Aksaray Yaylak
  Azul Platino

  African Red
  Amerello Gold
  Azul Bahia

  Bergama Grey
  Bianco Sardo
  White Rosa

  Balmoral Red
  Balaban Green
  Baltic Green

  Baltic Brown
  Capao Bonito
  Coral Maron

  Cafe Bahia
  Multicolor Red
  Giallo California

  Giallo Florito
  Giallo Real
  Giallo Nostro

  Giresun Vizon
  Raw Silk
  Carmen Red

  Kashmir White
  Red Fantasy
  Limestone

  Blue Eyes
  Blue Pearl GT
  Blue Pearl Classic

  Blue Pearl HQ Plus
  Purple Rain
  Nero Africa

  Nero Zimbabve
  Porto Rosa
  Rosavel

  Rosa Beta
  Rosa Porrino
  Santiago Red

  Star Galaxy
  Tan Brown
  Tropical Green

  Ubatuba
  Verde Bahia
  Verde Butterfly

  Verde Gloria
  Verde Guatemala
  Verde Marinace

  Volga Blue
  Rain Forest Brown
  Rain Forest Green

  New Imperial Red
  Green Paradise
  Emerald Pearl

  Granit Çeşitleri bölümümüzde firmamızın üretimlerde kullandığı granit çeşitleri ve resimleri ile detaylar mevcuttur. Listedeki granit çeşitlerinin tamamı firmamız tarafından kullanılıp tasarımları yapılabilmektedir. Siyah Granit, kırmızı granit ve diğer granit fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ucuz granit ve çin, italyan granitleri stoklarımızda mevcuttur.


  Tüm Granit Çeşitleri

  Aksaray Sipahi - Aksaray Yaylak - Azul Platino - African Red - Amerello Gold - Azul Bahia
  Bergama Grey - Bianco Sardo - White Rosa - Balmoral Red - Balaban Green - Baltic Green
  Baltic Brown - Capao Bonito - Coral Maron - Cafe Bahia - Multicolor Red - Giallo California
  Giallo Florito - Giallo Real - Giallo Nostro - Giresun Vizon - Raw Silk - Carmen Red - Emerald Pearl
  Kashmir White - Red Fantasy - Limestone - Blue Eyes - Blue Pearl GT - Blue Pearl Classic
  Blue Pearl HQ Plus - Purple Rain - Nero Africa - Nero Zimbabve - Porto Rosa - Rosavel
  Rosa Beta - Rosa Porrino - Santiago Red - Star Galaxy - Tan Brown - Tropical Green
  Ubatuba - Verde Bahia - Verde Butterfly - Verde Gloria - Verde Guatemala - Verde Marinace
  Volga Blue - Rain Forest Brown - Rain Forest Green - New Imperial Red - Green Paradise

 6. Mine
  Devamlı Üye
  Madenciler Çin'den granit ithalatının durdurulmasını istedi
  Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 40’ının Türkiye'de bulunduğunu belirterek Çin’den granit ithalatının acilen durdurulmasını istedi.

  Erdinç değişik bölgelerinden gelen maden işletmecileriyle birlikte, granit ithalatıyla ilgili bir toplantısı düzenledi. Erdinç, granit ithalatçısı firmalar tarafından gazetelere tam sayfa ilanlar vererek, Çin’den yapılan kalitesiz granit ithalatını durduracak ve dünyanın en kaliteli mermer ve doğal taşlarını üreten işletmelerin hayatta kalmasını sağlayacak uygulama ve kararları engellemek istediklerini belirtti. Türkiye'nin 2005 yılında yaklaşık 3 milyon 300 bin metrekare granit ithal ettiğini ve çoğunluğu kalitesiz, ekonomik kullanım ömrü kısa olan bu granitler için milyonlarca dolar ödendiğini kaydeden Erdinç, dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 40’ına sahip olan Türkiye'deki doğal taş ve mermer rezervlerini işleyen binlerce KOBİ' ve yüzbinlerce çalışanın bu ithalat yüzünden işinden olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu ifade etti.

  DTM’nin Çin’den yapılan kalitesiz granit ithalatını önleme yönünde alacağı kararları desteklediklerini belirten Erdinç, kaldırım taşları ve bordür ithalatının da damping soruşturma kapsamına alınmasını istedi.

  KAMU YÖNETİCİLERİNE UYARI

  Amerika’da Los Angeles Havaalanının ve birçok belediyesinin Çin granitlerini sökerek yerine Türk mermer ve travertenlerini döşediklerini hatırlatan Erdinç, “Bizlerin her türlü gayretine karşılık, bazı kamu kurumu yöneticilerimiz burunlarının dibindeki dünyanın en kaliteli doğaltaş ve mermerini kullanmak yerine, 7 bin kilometre öteden kalitesiz granit ithal etme yoluna gitmektedir” dedi.

  Dünyanın en büyük ikinci doğal taş ve mermer fuarını organize eden İzmir’de yeni inşa edilen dış hatlar terminalinin bütün uyarılara rağmen Çin’den ithal edilen granitle kaplandığını açıklayan Erdinç “Biz Türk doğal taş sektörü olarak daha iyi kalitedeki doğal taşlarımızı çok daha makul fiyatlarla teslime hazırdık. Kimseden imtiyaz talep etmiyoruz. Kalitemiz, kapasitemiz ve fiyat rekabetimizle her türlü talebi karşılamaya hazırız” dedi.

 7. Buğlem
  Devamlı Üye
  Sert, kristal yapılı minerallerden oluşur. Granitler genellikle açık renklidirler ve doğada çok fazla bulunurlar. Aşınmaya ve darbelere karşı çok dayanıklıdırlar ve eskiden parke taşı olarak kullanılırlardı.

+ Yorum Gönder