+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Atnalı böbrek amelitatı olan varmı? ne gibi sorunlarla karşılaşılıyor? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atnalı böbrek amelitatı olan varmı? ne gibi sorunlarla karşılaşılıyor?
  atnalı böbrek amelitatı olan varmı? ne gibi sorunlarla karşılaşılıyor? ameliyat sonrası ne gibi soronlarla karlılşalıyor<<<* 2. Mine
  Devamlı Üye

  At nalı böbrek  at-nal-b-brek.jpg  Böbreklerde görülen bir füzyon (birleşme) anomalisidir. Diğer füzyon anomalilerine göre daha sık görülür. Böbrekteki bu doğuştan anormallikte böbrek orta çizgisiyle alt kutuplar arasında parankimal bir istmus (daralan bir bölge) vardır. İki böbrek birleşmiş ve at nalı şeklinde tek böbrek halini almıştır.

  Bu anomalide; böbreklerle idrar torbası (mesane) arasında yer alan üreterler bu istmus'un önünden ve iç-yanından geçer. Bu nedenle ikincil tıkanmalar meydana gelir. Üreterden idrar geçişi zorlaşmıştır.

  At nalı böbreklilerin üçte birinde herhangi bir sorun çıkmaz. Kişi hayatına hiçbir sorun yaşamadan devam eder. Hatta bu durum başka bir nedenle ultrason vs yapılmadıkça öğrenilemez.

  Üçte bir olguda hidronefroz gelişebilir. İdrar daralan üreterden geçemez ve böbrek büyür. Sadece bu durumda böbrek fonksiyonları tam olarak bozulur.  Bu durum hayli tehlikelidir. Acilen ameliyat yapılıp düzeltilmezse böbrek kaybedilebilir.

  Diğer üçte bir olguda ise sadece kişinin arkaya doğru aşırı hareketinde (belin arkaya doğru hareketinde) şiddetlenen karın ağrısı olur. Bu kişilerde de bazen ameliyat gerekebilir.

  At nalı böbreği olanların dikkat etmesi gereken en önemli husus travmadır. Özellikle karına gelecek yumruktekme ve diğer travmalar çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

  Ameliyatla tedavide böbrekteki daralan bölge (istmus) çıkartılır ya da böbreğe yeniden pozisyon verilir. Bu ameliyatların ortak amacı üreterden idrar geçişini rahatlatmaktır.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  At Nalı şeklindeki böbrek diğer böbreklere göre daha ağır ve daha farklıdır dünyada çok az insanda bulunur ve bir zararı yoktur ancak yapısı farklıdır ve bu tür böbrek taşıyan insanlar bir sıkıntı yaşamazlar yani zararı yoktur.
+ Yorum Gönder