+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Tembel çocuk ile ilgili kompozısyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tembel çocuk ile ilgili kompozısyon
  Tembel hakkında yazı bulamadım kompozısyon seklınde olsun istedim ama sanırım olmiyacak, hikaye şekli veya yazı şekli olsa bende biraz değiştirir komposizyona benzetirdim bana yardımcı olurmusunuz.. 2. Mine
  Devamlı Üye

  Tembel Kiz


  Tembel Kiz.jpg

  Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken bir karı koca varmış.
  Bu karı kocanın bir kızı olmuş. Kız, elbebek gülbebek büyütülmüş, ama hiç iş öğrenememiş. Bunun için adına Tembel Kız denilmiş.
  Bu kız o kadar tembelmiş ki yerinden kalkmaya üşeniyormuş. Anası babası ona bir gelberi yaptırmış. Kız da oturduğu yerden işini gelberiyle yapıyormuş.
  Kızının evlilik çağı gelmiş. Anası babası kızı bir avcıyla evlendirmiş.
  Avcı ava gitmiş, bir ördek vurmuş. Eve gelmiş, ördeği temizlemiş, ateşe koymuş. Tekrar ava gitmek üzere hazırlanmış, karısına ateşe ördeği koydum, yanmasın bak demiş. Tembel Kız, olur demiş, demiş ama yerinden bile kalkmamış.
  Aradan uzunca bir zaman geçmiş. Dilenci eve gelmiş. Tembel Kıza, hanımcığım Allah rızası için bir dilim ekmek demiş. Tembel Kız da yan tarafta mutfak, geç al cevabını vermiş.
  Dilenci mutfağa girmiş. Bakmış ocakta ördek kaynıyor, almış ördeği, torbasına koymuş, tencerenin içine de ayaklarındaki pis çarıkları Gelmiş, Tembel Kız'ın yanına. Bak hanımcığım demiş, ekmeği aldım Allah razı olsun. Şimdi sana bir türkü söyleyeyim de ben gideyim. Türküyü şöyle söylemiş;
  Senin gaga benim torba içinde, Benim çarık senin çorba içinde, Sen yat kaba yatak yorgan içinde, Ben yiyecem gagayı orman içinde.
  Dilenci türküyü böyle söylemiş, çekip gitmiş. Aradan bir zaman geçmiş, kızın avcı kocası gelmiş. Karısına ördek pişti mi? Demiş. Karısı olan biteni anlatmış, bak bana bir de türkü söyledi, sana deyiverem demiş, türküyü söylemiş. O zaman avcı kocası durumu anlamış, karısına kızıp azarlamış. Ondan sonra Tembel Kız, tembelliği bırakmış. Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  tembellikle ilgili çok güzel bir kompozisyon orda anlatılmak istenen şey kimseye güvenmemek ve tembelliğin ne kadar kötü olduğunu öğretmek
 4. Şahin
  Devamlı Üye
  Aslında tembel çocuk ile ilgili yazı aramak yerine günlük hayatta etrafımıza çevremize baksak aklımıza bir sürü şey gelir bir anda düşüncelerimiz ortaya atarız. çevremizde örnekler çok. çalışmayan , rahatlığına bakan , ailesine güvenip her türlü faaliyetlerden uzak duran çocuklar çevremizde çoktur.

+ Yorum Gönder