+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda karstik arazilerin oluşumundaki kayaçların rolü nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  karstik arazilerin oluşumundaki kayaçların rolü nelerdir
  karstik arazilerin oluşumundaki kayaçların rolü nelerdir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Karstik arazilerin oluşumundaki kayaçların rolü nelerdir

  karstik-arazileri.png

  Aşınıma karşı dirençsiz, kolay eriyebilen kayalardan oluşan arazilere karstik araziler denir. Örneğin kalker, kolay eriyebilen bir kayadır. Yeraltı ve yerüstü suları, kalkerden oluşan sahaları, eriterek bazı şekiller oluşturur. CaCO3(kalsiyum karbonat) ve su ile oluşmuş dış kuvvetlerdir.Karadeniz ve Akdeniz'de kalker,İç Anadolu'da tuz ve jips etkilidir.En küçük aşındırma şekli lapyadır.daha sonra büyüklük sırasına göre dolin,uvala,obruk ve en büyüğü polyedir.Mağara bir aşındırma şekli,içindeki sarkıt,dikit ve sütun biriktirme şeklidir.
+ Yorum Gönder


karstik şekillerin oluşumunda kayaçların rolü,  karstik arazilerdeki şekillerin oluşumunda kayaçların rolü,  karstik arazilerin oluşumunda kayaçların rolü,  bu arazilerdeki şekillerin oluşumunda kayaçların rolü,  karstik arazilerdeki şekillerin olusumundaki kayaçların rolü,  karstik alanların oluşumunda kayaçların rolü