+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Magnezyum ve Demir vücudumuzda kullanım yerleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Magnezyum ve Demir vücudumuzda kullanım yerleri
  Magnezyum ve Demir vücudumuzda kullanım yerleri 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Magnezyum ve Demir vücudumuzda kullanım yerleri
  ohum ve sebzelerde klorofil kompleksi halinde bulunur. Günlük ihtiyaç 0,2-0,3 g kadardır. Eksikliğine rastlanmaz. Vücuttaki toplam magnezyum miktarı 20-30 g kadardır. Bunun % 60-70'i kemiklerde, % 1,5 oranında magnezyum fosfat(Mg3(PO4)2)halinde yer alır. Geri kalan kısmı yumuşak dokularda, diğer kısmı ise sıvılarda bulunur. Kan plazmasında 0,02-0,03 mg; eritrositlerde 0,06 mg bulunur. Plazmadaki magnezyumun üçte biri proteinlere bağlıdır.
  Fosfataz, fosforilaz, enolaz, fosfoglukomutaz enzimlerinin aktivatörüdür. ATPaz'ın inhibitörüdür. Magnezyum idrar yollarındamagnezyum amonyum fosfat (MgNH4PO4) şeklinde çökerek idrar yolu taşlarının yapısında bulunur. Damara şırınga edilen magnezyum iyonları narkotik etki gösterir. Magnezyum elementi sinir sisteminin aşırı duyarlılığını azaltır.
  Hipomagnezemi;

  magnezyum.jpg
  Böbrek yetmezliği Diabetik koma Hipotiroidizm İyatrojenik Addison hastalığında görülür.
  Hipermagnezemi ise;
  Sindirim sistemi hastalıkları Böbrek hastalıkları Endokrin hastalıklar Metabolik bozukluklar Terleme, yanık, akut pankreatit Beslenmeye bağlı olarak görülür.

  DEMİR

  Vücutta Dağılımı ve Görevleri

  Yetişkin bir insan vücudunda ortalama 3-5 gram demir bulunur. Demirin çoğunluğu kanda ve kırmızı kan hücrelerinde hemoglobinde bulunur.

  Hemoglobinin yapısında bulunan demirin vücutta görevi oksijen taşımaktır. Akciğerlerden oksijeni hücrelere, hücrelerden de karbondioksiti akciğerlere taşır.
+ Yorum Gönder