+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda En yüksek ve en düşük kalorili meyveler hangileridir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  En yüksek ve en düşük kalorili meyveler hangileridir?
  En yüksek ve en düşük kalorili meyveler hangileridir? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  En yüksek ve en düşük kalorili meyveler hangileridir?

  Meyve tüketmek, özellikle kilo verme amacı olanların dikkat etmesi gereken noktalardan bir tanesi olarak göze çarpmaktadır. Meyveler, doğru bir biçimde tüketildiğinde kilo vermek için kullanılabilen ve aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini koruyan besinlerdir. Meyveler, içerisindeki fotokimyasallar, vitaminler ve mineraller bakımından son derece zengin yiyecekler olup bazen yüksek kalori içerebilmekte, ancak çoğu zaman içerisindeki lifler ile zayıflama amacınıza hizmet etmektedir. Bizim dikkat edeceğimiz nokta kilo aldıran meyveler hangileridir bunlar hakkında ipuçları verip, zayıflamak isteyenlerin kaçınacağı, ya da kilo almak için tavsiye edilebilecek bir inceleme ortaya koymaktadır.

  kalorili-meyveler.jpg

  Şimdi sizlere tek tek hangi meyveler kilo aldırır onları vermeyeceğiz. Sadece belirli bazı ilkeleri ortaya koyup gerisini sizin kolaylıkla tahmin edebilmenizi sağlayacağız. Yazının sonunda da bir meyve kalori cetveli koyacağız.

  İpucu 1:
  Hoşaf komposto gibi konserve meyvelerden uzak durunuz.

  Konserve edilmiş meyveler özellikle ülkemizin mutfak kültüründe yer edinmiş lezzetli ve tatlı gıdalardır. Ancak hoşaflarda kullanılan şekerden dolayı kilo aldırıcı etkisi ortaya çıkmaktadır. Şayet meyve kompostosu ve hoşafına düşkünseniz suyunu ayırıp meyveleri suda durulayıp ya da çok az şurup koyup seyrelterek tüketiniz.

  Highest Calorie Fruit Choices: Nix the Dried Fruit


  Özellikle ülkemizde incir kurusu ve kayısı kurusu, kurutulmuş üzüm ve elma gibi kuru meyveler sık tüketilir. Aslında bu yiyecekler kurutularak içerisindeki şeker yoğunluğu artırılmakta ve kilo almak için etkili besinler olmaktadır Kurutulmuş meyvelerde meyvenin içerisindeki su dehidrasyon yöntemiyle gittiği için geriye yoğunlaşmış etli kısım kalmaktadır. Bundan dolayıdır ki meyve kuruları oldukça zengin kalori kaynaklarıdır. 10 dilim kurutulmuş elma parçasında kalorisi ortalama olarak 200 kalori bulunurken. Aynı miktardaki kaloriyi yaş elmadan almak için 3 iri elma tüketmeniz gerekecektir. Aynı şekilde yarım kase kuru üzümde 200 kalori vardır.

  Özellikle Meyve Suları Yüksek Kalori İçerirler.

  Taze meyve suları her ne kadar kola gibi gazlı içeceklerden daha sağlıklı olsalar da özellikle fabrikasyon konsantre meyve suları, içerisinde yoğun miktarda glikoz barındırdığı için çok çabuk kilo yapabilmektedir. Taze sıkılmış meyve suları bu bakımdan daha az kalori içerirler. Ama yine de kilo vermek amacı olan kişilerin gerek taze sıkılmış meyve sularından gerekse konsantre meyve sularından tüketilmemesi öneriliyor. Kaldı ki meyve sularında, meyvenin asıl kilo verdirici özelliği olan diyet lifleri olmadığı için gerek sağlık açısından gerekse zayıflamak için önemli bir avantajı da yitirmiş oluyoruz.

  Doğru Meyveleri Seçmeyi Öğrenmeliyiz.

  Meyveler arasında doğal şeker yani fruktoz içeren, ananas, Çarkıfelek meyvesi, muz, avokado, portakal, üzüm ve armut gibi meyve türlerinin kalori miktarı da nispeten yüksektir. Ancak ananas, avokado çarkıfelek meyvesi, greyfurt, limon gibi meyveler aynı zamanda lifli meyveler (diyet fiberi içeren yiyecekler) oldukları için tüketilmesi halinde kilo verdirirler. Özellikle ahududu, böğürtlen, yaban mersini dut gibi meyveler ise doğal şekerli ve düşük kalorili oldukları için kilo vermek için kullanılabilirler. Keza aynı şekilde karpuz da kalorisi az ama meyve şekeri fazla meyveler arasındadır. Bu son iki gruptaki meyveler hem antioksidan maddelerce zengin gemde bitkisel besinler açısından oldukça doyurucu yiyeceklerdir.

+ Yorum Gönder