+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Ultrabook nedir? Notebooktan farkı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ultrabook nedir? Notebooktan farkı nedir
  Ultrabook nedir? Notebooktan farkı nedir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Ultrabook nedir? Notebooktan farkı nedir


  Ultrabook ile notebook bilgisayarlar arasındaki farklar nelerdir. Ne gibi farklılıkları vardır? Teknolojik bilgi.

  Ultrabook bilgisayarlar, İntel firmasının üretmiş olduğu düşük miktarda enerji harcayan ve "Sandy Bridge" işlemcilerini kullanan dizüstü bilgisayar modelidir. Notebook bilgisayarlar ise sadece İntel’ in işlemcisine bağlı olmayıp istenilen işlemci türü ile çalıştırılabilen dizüstü bilgisayardır.

  ultrabook.jpg

  Ultrabook küçük yapısı daha az enerji tüketimi ve kolay taşınabilirliği bakımından tercih edilmektedir. Ultrabook dizüstü bilgisayarlarda İntel firmasına ait Sandy Bridge yeni nesil işlemci teknolojisi kullanılmaktadır. Ultrabook da kullanılan Sandy Bridge işlemci türü (GPU ve CPU) işlemci ve grafik biriminin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. İntel yapmış olduğu bu teknoloji ile ekran kartı ve grafik işlemci birimini ana kart yerine işlemciden vermektedir.

  Bu teknoloji de 1156 ve 1366 soket ana kartlarda çalışmayacak LGA 1155 formu üzerinde tasarlanan yeni soket yapısına sahip ana kartlarda çalışacak. Bu sayede Ultrabook dizüstü bilgisayarları Notebooklardan daha az yer kaplamaktadır. İntel firması bu yeni teknolojisini daha da ilerletmeyi hedefliyor. Şu an da kullanmış olduğumuz 32nm işlemci teknolojisini 22nm düşürerek yeni işlemcilerin daha az yer kaplamasına olanak sağlayacak. Bu da Ultrabook dizüstü bilgisayarların daha az yer kaplaması anlamına geliyor.

  Ultrabook dizüstü bilgisayarların fan olmadan çalışıyor olması ve bazılarının da ice cool teknolojisine sahip olması Notebooklardan daha fazla tutulması anlamına geliyor. Ultrabook dizüstü bilgisayarların fiyatlarının 1000 doların altında bulunması biz kullanıcılar için ayrı bir avantaj olarak gözükebilir. Ultrabook dizüstü bilgisayarlarının küçülmesi birçok USB portunun azalması demek bu da Notebooklara göre dezavantaj olarak görülebilir. Ultrabook dizüstü bilgisayarlarda kullanılan SSD’lerin Notebooklarda kullanılan HDD’lerden daha hızlı olması Ultrabook’ların Notebooklardan daha hızlı ve performans anlamında daha güçlü olması anlamına geliyor. Bu da Ultrabook’ları daha favori yapmaktadır. Notebookların günümüz teknolojisinde ağır ve kalın bir yapıya sahip olması performans anlamında da Ultrabook’larla hemen hemen aynı düzeyde olması Ultrabook dizüstü bilgisayarı favori duruma getirmektedir.

  Günümüz teknolojisinin hızlı ilerlemesi ve yeni olanaklar sağlaması, bilgisayar alanındaki bütün gelişmeler Notebookların kullanımının azalacağının göstergesidir. Şu anda Ultrabook’lar her ne kadar üst düzey Notebooklarla yarışamıyor olsalar da teknolojinin hızlı ilerleyişi Ultrabook’ların daha üst düzey performans göstermesi açısından gelecek vadediyor.

  Yinede bilgisayar alırken, ister notebook isterseniz ultrabook olsun, alacağınız bilgisayarda yapacağınız işlemleri düşünerek almanızda fayda var. Bol teknolojili günler dileğiyle.
+ Yorum Gönder