+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Siroz nedir ve nasil tedavi edilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Siroz nedir ve nasil tedavi edilir
  siroz nedir ve nasil tedavi edilir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Siroz nedir ve nasil tedavi edilir

  Siroz Nedir?

  Siroz, karaciğerde uzun zamandır (aylardır veya yıllardır) varolan yaranın neticesinde oluşan bir hastalıktır.

  siroz nedir.jpg


  Karaciğer bedenin çok önemli bir organıdır. Bedendeki alkol, nikotin gibi zehirli maddelerin bedenden uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Karaciğer, yiyeceklerin sindiriminde, yağ metabolizmasında, kanın pıhtılaşmasında ve diğer fonksiyonlarda önemli rol oynar. Karaciğerde oluşan bir yara, karaciğere sürekli zarar verir ve görevivi ypmasını zorlaştrır.

  Nasıl Oluşur?

  Amerika’da siroz hastalığı en çok aşırı alkol tüketiminin sonucunda ortaya çıkıyor. Siroz aynı zamanda, kronik hepatit, kalıtsal hastalıklar, zehirli maddelere karşı uzun süre savunmasız kalma, belirli ilaçlar ve bağırsak ameliyatlarına yol açabiliyor. Siroz nedeniyle karaciğerde meydana gelen değişimler aşama aşama oluyor. İkl önce karaciğer hücreleri zarar görüyor. Eğer bu zarara neden olan etkenler devam ederse (örneğin hastalık veya aşırı alkol), karaciğer hücreleri ölmeye başlıyor. En sonunda normal karaciğer hücreleri yara dokuları halini alıyor. Bu yara dokuları karaciğerin pek çok fonksiyonunu gerçekleştiremiyorlar.


  Semptomları Nelerdir?

  Karaciğerdeki hastalığın semptomları, rahatsızlığın nedenlerine bağlıdır. İlk önce hiç semptom görülmeyebilir, veya semptomlar çok şiddetli olabilir.

  Siroz semptomları:
  • Yorgunluk
  • Kolay berelenme
  • İştah kaybı
  • Ateş
  • Mide bulantısı veya kusma
  • Sarılık (cildin sarı olması)
  • Kaşıntı
  • Karın ağrısı
  • Karında veya ayak bileğinde şişlik
  • Midede veya yemek borusunda kanama
  • Kilo kaybı

  Nasıl Teşhis Edilir?

  Tıbbi geçmiş ve fiziksel muayene sirozun teşhisinde çok önemlidir. Tıbbi geçmişiniz, doktorunuza sirozun nedenlerini belirlemede yardımcı olacaktır. Fiziksel muayenede ise hastalığın verdiği zararın boyutu tespit edilir.

  Kan testleriyle karaciğerin ne kadar iyi çalıştına dair bilgiler elde edilir. Kan testleri ayrıca, hepatit B enfeksiyonu gibi siroza neden olabilecek etkenleri belirlemede yardımcı olur.

  Hastalığın karaciğere verdiği zaarın bulunması için karaciğer biyopsisi yaptırmanız gerekebilir. Biyopsi yaptırmanız için mutlaka hastanede kalıyor olmanız gerekmez. Biyopsi yapılacak bölge öncelikle uyuşturulur, ve iğne derinizden karaciğerinize ulaşır. İğneyle test edilmek üzere karaciğerinizden doku alınır

  Nasıl Tedavi edilir?

  Sirozdan zarar görmüş bir karaciğer, eski sağlıklı haline döndürülemez, ancak tedaviyle daha fazla zarar görmesi engellenebilir ve komplikasyonlar azaltılabilir. İlk önemli adım, eğer mümkünse zarara neden olan etkeni ortadan kaldırmak olacaktır. Örneğin, sirozun nedeni alkol tüketimiyse, hemen alkol almayı bırakmalısınız. Hepatite bağlı sirozların tedavisi değişik tipte hepatitlerin tedavisinde kullanılan ilaçlardan oluşacaktır, örneğin viral hepatit için interferon. Eğer sirozun nedeni bağırsak ameliyatıysa, ameliyat tekrar yapılmalıdır.
+ Yorum Gönder