+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Doğurarak ve yumurtlayarak çoğalan hayvanlardan 3 er örnek performans Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Doğurarak ve yumurtlayarak çoğalan hayvanlardan 3 er örnek performans
  Doğurarak ve yumurtlayarak çoğalan hayvanlardan 3 er örnek performans 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Yumurtlayarak çoğalan yada üreyen hayvanlarYumurtlayarak çoğalan yada üreyen hayvanlar.jpgSürüngenler: Yumurtlayarak çoğalan büyük bir sınıftır. Değişken vücut sıcaklıkları vardır. Tümü akciğer solunumu yaparlar.

  Örnek:Kaplumbağ, yılan, timsah, kertenkele, kurbağ vd.

  Kuşlar: Sabit vücut sıcaklıkları vardır. Vücutlarının tamamı tüylerle kaplı olan tek sınıftır. Ön üyeleri kanatlara dönüşmüştür. Kemikleri uçmada kolaylık sağlamak amacıyla hafiftir. Yumurtlayarak çoğalırlar.

  Örnek:kartal, şahin, güvercin, deve kuşu, atmaca, leylek, martı, karga, ağaçkakan, vd.

  Balıklar: Neredeyse sadece suda yaşayan ve solungaçları ile solunum yapan, soğuk kanlı, yürekleri çift gözlü, çoğunun vücudu pullu, genellikle yumurta ile üreyen omurgalı hayvanlardır. Tüm balık türleri için geçerli değildir tabiyki. Çünkü; köpek balığı, balina, yunus gibi balık türleri doğurarak çoğan balık türleridir. İki yaşayışlılarda olduğu gibi çok miktarda yumurta yapılır. Yumurtadan çıkıp, sağ kalarak ergin hale gelenler ise oldukça azdır.

  Örnek:kefal, alabalık, çinekop, sazan balığı, hamsi, vd.

  Balıklarda da bazı aykırı türler vardır. Örneğin; kedi balıklarında yumurtalar dişi balığın içinde olgunlaşır. Engerek yılanı gibi onlar da doğum yapıyormuş sanılabilir. yumurtlayarak çoğalan hayvanlar Omurgasızlar genellikle yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtadan çıkan yavrular çoğu zaman yetişkinlere benzemezler ve ancak bir kaç aşamadan geçtikten sonra yetişkinlerine benzerler. Fakat bunun aksi, yani yumurtadan direkt olarak yetişkinlerine benzeyerek çıkan türler de vardır.

  Kısaca tüm yumurtlayarak çoğalan hayvanlar:

  Kaplumbağ, yılan, timsah, kertenkele, kurbağ, kartal, şahin, güvercin, deve kuşu, atmaca, leylek, martı, karga, ağaçkakan, kefal, alabalık, çinekop, sazan balığı, hamsi, vd.


  Doğurarak çoğalan yada üreyen hayvanlar
  Memeli hayvanlar, insanlar ve kimi deniz canlıları doğurarak çoğalan yada üreyen canlılar sınıfına girerler. Doğurarak çoğalan hayvan türleri şöyledir:
  Kedi türleri (Aslan, Kaplan, Gelincik, Çıta vb.)
  Ayı türleri (Boz Ayı, Kutup ayısı)
  Maymun türleri (Şempanze, Goril, vb.)
  Balinalar, yunuslar, köpek balıkları
  Panda
  İnek
  Koyun
  Keçi
  Zebra
  Fil
  Kanguru
  Zürafa
  Tilki
  Kurt
  Fok balığı
  Geyik
  At
+ Yorum Gönder